Leczenie nadpotliwości

Hiperhydroza, czyli nadmierna potliwość jest schorzeniem, na które cierpi blisko 3% społeczeństwa. Zdecydowanie częściej problem ten dotyka mężczyzn. Jest to bardzo krępująca przypadłość, która skutecznie utrudnia ludziom życie.

Pokaż w mojej okolicy »
Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości

Czym jest nadmierna potliwość?

U osób chorych pot pojawia się w niespodziewanych momentach, przez co zmuszeni są do częstej zmiany odzieży lub obuwia, od kilku do kilkunastu razy dziennie. W znacznej większości problem dotyczy okolic pach, rzadziej stóp, czoła czy dłoni. Zdarzają się jednak osoby cierpiące na uogólnioną hiperhydrozę, która dotyka całe ciało. Antyperspiranty czy żele działają na krótko. Skuteczną metodą okazuje się jedynie terapia botoksem.

Na czym polega leczenie nadmiernej potliwości botoksem?

Metoda ta polega na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej w miejsca dotknięte schorzeniem. Toksyna ta blokuje nerwy, które zaopatrują gruczoł potowy, przez co zapobiega wydzielanie potu. Zabieg pozwala uwolnić się od potu na 6 do 12 miesięcy.

Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości botoksem

Choroby wykluczające to m.in.:

  • stwardnienie zanikowe boczne,

  • miastenia rzekomoporaźna,

  • zespół Eatona Lamberta.

Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazaniem są także infekcje partii objętych dolegliwością oraz nadwrażliwość na składnik preparatu.

Ważne jest, aby przed zabiegiem wykluczyć wszystkie schorzenie, które mogą powodować nadmierną potliwość. Należą do nich między innymi:

  • cukrzyca,

  • niektóre nowotwory złośliwe,

  • zaburzenia neurologiczne,

  • nadczynność tarczycy,

  • infekcje.

Leczenie nadpotliwości botoksem krok po kroku

Niezależnie od miejsca, zabieg polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej we wskazanym po wykonaniu specjalnego testu obszarze. Jeśli problem dotyczy pach, dzień przed zabiegiem należy je wydepilować. Natomiast w przypadku stóp pacjent powinien wykonać pedicure. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, po czym obszar wprowadzenia preparatu zostaje podzielony na maleńkie kwadraty (1,5 x 1,5 cm). Sterylną, cienką igłą wprowadza się pod skórę toksynę. Po zakończeniu zabiegu pacjent zakłada świeżą bluzkę (pachy), skarpetki bawełniane (stopy) lub bawełniane rękawiczki (dłonie).

Efekty leczenia nadpotliwości botoksem

Efekty zauważalne są po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że preparat blokuje zakończenia nerwowe. Jednak po upływie tego czasu powstają nowe, przez co efekty terapii zanikają. Dlatego też zabiegi powtarza się po 7 - 12 miesiącach. Najdłużej efekty utrzymują się w przypadku zabiegu na obszarze pach.

Efekty uboczne leczenia nadpotliwości botoksem

Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia oraz obrzęk i lekki ból. Bolesność znika po kilku godzinach, reszta objawów ustępuje po kilku dniach.

Ile kosztuje zabieg?

Zależnie od obszaru leczenie nadmiernej potliwości botoksem to koszt od 600 do 2000 zł.