Przejdź do głównej zawartości

Peeling i kwasy

Peelingi z wykorzystaniem kwasów owocowych stały się niezwykle popularne w salonach kosmetycznych. Zarówno klienci, jak i kosmetolodzy chwalą zabiegi z wykorzystaniem kwasów. Główną ich zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo oraz brak bólu.

Pokaż w mojej okolicy »
Peeling i kwasy

Jak działa kwas?

Kwasy owocowe to pewnego rodzaju naturalne peelingi. Ich działanie opiera się na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Po kontakcie skóry z kwasem otrzymujemy efekt oczyszczenia. Skóra staje się świeża, miękka i łatwiej wchłania substancje odżywcze z kremów czy maseczek. Podstawą bezpieczeństwa takiego zabiegu jest odpowiedni dobór rodzaju oraz stężenia kwasów do rodzaju skóry i oczekiwanego rezultatu.

Jakie są rodzaje kwasów?

W kosmetyce wykorzystuje się 3 rodzaje kwasów owocowych:

AHA

Kwasy AHA rozpuszczają się w wodzie, mają działanie nawilżające. Zaleca się je głównie do cery suchej oraz zniszczonej. Idealnym wyborem będzie tutaj kwas migdałowy. Jest delikatny dla skóry i mało inwazyjny, co pozwala na korzystanie z zabiegów niemalże przez cały rok.

BHA

Kwasy BHA rozpuszczają się w tłuszczach, mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Idealnie sprawdzi się w przypadku skóry ze skłonnościami do zatykania porów tzw. skóry problematycznej. Najczęściej stosuje się kwas salicylowy, który otrzymuje się z kory wierzby. Kwas BHA ma łagodniejsze działanie od kwasów AHA.

TCA

Kwas TCA wykorzystuje się w tzw. peelingu lekarskim. Szczególnie polecany do cery tłustej, trądzikowej. Kwas ten jest pochodną kwasy octowego, przez co ma silne działanie złuszczające. Peelingi z jego wykorzystaniem pozwalają likwidować także drobne zmarszczki oraz przebarwienia.

Wskazania do użycia kwasów

Peelingi z wykorzystaniem kwasów można polecić każdemu. Najważniejszy jest odpowiedni dobór rodzaju kwasu do typu skóry. Zabiegi wykonuje się nie tylko na twarzy, ale także szyi oraz rękach.

Kwasy - przeciwwskazania

Kwasy owocowe mają wpływ na odporność skóry, skutecznie ją osłabiając. Dlatego też nie należy po zabiegach wystawiać się na promienie UV. Toteż zabiegi te w większości wykonuje się w okresie jesienno-zimowym, ewentualnie bardzo wczesną wiosną.

Efekty kuracji kwasami

Zależnie od rodzaju kwasów zabiegi peelingu mogą przynieść skórze nie tylko oczyszczenie. Peelingi kwasowe wspomagają również produkcję kolagenu oraz elastyny, co ma wpływ na poprawę jędrności skóry. Skutecznie rozjaśniają oraz poprawiają koloryt, nadają skórze promienny, zdrowy wygląd.

Koszt kuracji kwasami

Koszty zabiegów są zależne od rodzaju kwasów oraz partii ciała. Ceny wahają się od 90 zł do nawet 350 zł za peeling.