Przejdź do głównej zawartości

Tlenoterapia

Ludzki organizm potrzebuje stałego dostępu do tlenu - inaczej nie funkcjonuje prawidłowo. Jeśli mózg przez 5 minut nie otrzyma niezbędnej dawki tego pierwiastka, następują nieodwracalne, tragiczne w skutkach zmiany, a często nawet śmierć. To obrazuje, jak istotne dla życia jest odpowiednie dotlenienie organizmu. Co więc zrobić, jeżeli ilość wdychanego przez nas tlenu nie jest wystarczająca i jak poprawić komfort życia? Z pomocą przychodzi tlenoterapia, czyli metoda leczenia tlenem. 

Pokaż w mojej okolicy »
Tlenoterapia

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia to kuracja polegająca na podawaniu pacjentowi tlenu, która stosowana jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z niedotlenieniem tkanek. Wbrew pozorom, tlenoterapia nie jest tylko dla osób chorych. Sprawdza się ona wszędzie tam, gdzie organizm nie radzi sobie z odpowiednią dystrybucją tlenu do poszczególnych komórek ciała. Jej działanie wykorzystuje się w różnych dziedzinach - m.in. kosmetologii. Dzięki zabiegom tlenoterapii skóra jest gładka i na dłużej zachowuje młodzieńczy wygląd. Kuracja poprawia także krążenie krwi oraz przyspiesza przemianę materii, przez co jest stosowana również przez sportowców.

Rodzaje tlenoterapii

Tlenoterapię dzielimy m.in. na czynną i bierną. O czynnej mówimy wtedy, gdy tlen podawany jest pacjentowi, który stracił przytomność i stwierdzono u niego brak oddechu. Z tlenoterapią bierną mamy do czynienia w momencie, kiedy pacjent oddycha, natomiast z przyczyn medycznych podawany jest mu tlen. 

Tlenoterapia hiperbaryczna 

To zabieg przeprowadzany w tak zwanej komorze hiperbarycznej. Polega on na podaniu pacjentowi czystego tlenu pod ciśnieniem 3 atmosfer, dzięki czemu do jego krwi dostaje się kilkakrotnie więcej tlenu niż podczas normalnego oddychania. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich komórek ciała, nawet tych, które nie są ukrwione - tlen powoduje bowiem ich wzrost i odnowę. Właśnie dlatego tlenoterapia pozytywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd i kondycję ciała.

Jakie są efekty zabiegu?

Leczenie tlenem wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Do największych jego zalet należą dotlenienie ważnych narządów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oraz spowolnienie postępu chorób przewlekłych. Tlenoterapia świetnie sprawdza się także w przypadku zaburzeń oddychania i zdecydowanie poprawia jakość snu. To innowacyjna metoda, dzięki której można znacznie poprawić komfort życia oraz opóźnić procesy starzenia.