Przejdź do głównej zawartości

Podolog

Podologia to jedna z gałęzi kosmetologii, która w Polsce jest stosunkowo nowa. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się dziedzina zajmująca się szeroko pojętym leczeniem stóp. Podolog diagnozuje i leczy zaburzenia funkcji stopy, zniekształcenia, dolegliwości, ale również doradza w kwestii pielęgnacji.

Pokaż w mojej okolicy »
Podolog

Podolog - na czym polega jego praca?

Praca podologa polega na zapobieganiu chorobom oraz zmianom w obrębie stóp. Jego zadaniem jest więc diagnostyka oraz wprowadzanie odpowiednich kuracji, a także dobór obuwia dostosowanego do typu stopy. Odwiedzając gabinet podologiczny, możemy również liczyć na uzyskanie profesjonalnych porad w zakresie prawidłowej pielęgnacji stóp. Wcześnie wykryta choroba rokuje szybkie i efektywne leczenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, podolog może również wypisać skierowanie do innego specjalisty w celu dalszej kuracji.

Jakie zabiegi wykonamy u podologa?

Podolog zajmuje się również profesjonalnym pedicure leczniczym stóp. Wbrew pozorom większość Polaków popełnia kluczowy błąd podczas obcinania paznokci, co w efekcie skutkuje ich wrastaniem. Przypadłość ta również jest usuwana przez podologa, który dodatkowo zakłada klamry korygujące na wrastające paznokcie (ortonyksja). Ponadto podolodzy wykonują zabiegi na paznokciach grzybiczych, zakładają specjalistyczne opatrunki, usuwają modzele, kurzajki, nagniotki oraz odciski. Do takiego gabinetu zgłosić się mogą również osoby zmagające się z cukrzycą, gdyż tzw. stopa cukrzycowa to poważne powikłanie w tej chorobie. Podolog zajmuje się także protetyką paznokci oraz ich rekonstrukcją, a także ogólnym, jak i indywidualnym doradztwem.

Skąd się biorą choroby stóp?

Przyczyn dolegliwości stóp jest wiele, jednak podstawową jest zła pielęgnacja. Za choroby stóp często odpowiadają także nieodpowiednio dobrane obuwie (np. popękane pięty) czy stosowanie szkodliwych preparatów. Nadmierna potliwość stóp oraz siedzący tryb życia lub wzmożona aktywność fizyczna również mają wpływ na zdrowie naszych stóp. Kluczowe dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia naszych stóp jest więc prawidłowa ich pielęgnacja.

Podolog pomoże dobrać odpowiednie obuwie, a także udzieli pomocy w każdym problemie dotyczącym stóp. Dziedzina ta w Polsce jest jeszcze mało znana, jednak z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych takimi gabinetami. Podologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu możemy liczyć na coraz skuteczniejsze i szybsze efekty w kuracjach.