Przejdź do głównej zawartości

Piercing i przekłuwanie

W wielu kulturach przekłuwanie ciała ma wielowiekową tradycję. Piercing, który jeszcze do niedawna nie wzbudzał aprobaty społecznej, dziś nie wywołuje już negatywnych emocji. Ta forma ozdabiania ciała zyskała popularność głównie wśród młodych ludzi. Dzięki kolczykom podkreślają oni swój charakter i styl.

Pokaż w mojej okolicy »
Piercing i przekłuwanie

Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o piercingu?

Piercing to zabieg, który powinien odbywać się w sterylnych warunkach. W czasie przekłuwania ciała nie trudno o zakażenie, jeśli nie są przestrzegane zasady higieny. Dlatego decydując się na zabieg, warto wybrać sprawdzony salon, posiadający dobre opinie i zatrudniający kompetentny personel. Upewnijmy się, czy narzędzia, które będą używane do zabiegu, zostały zdezynfekowane. Planowany piercing warto skonsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania.

Piercing - które miejsce wybrać?

Kolejnym krokiem jest wybór części ciała, w której chcemy umieścić kolczyk. Decyzję tę należy bardzo rozważnie przemyśleć, zwłaszcza gdy piercing dotyczy okolic twarzy. Wprawdzie ozdobę tę zawsze można zdjąć, ale pamiętajmy, że ślad na ciele po przekłuciu pozostanie na bardzo długo.

Jak wygląda przekłuwanie ciała?

Zabieg piercingu trwa zaledwie chwilę. Na początku miejsce, w którym powstanie nakłucie powinno być dokładnie zdezynfekowane. Jest to bardzo ważne, dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę. Do przekłucia ciała używa się igły wenflonowej lub specjalnego pistoletu (np. przy przekłuwaniu uszu). W razie konieczności fałdy skórne przytrzymywane są za pomocą odpowiednich szczypiec.

W zasadzie prawie każdy element ciała może być poddany piercingowi. Oprócz uszu, kolczyki zakłada się m.in. na nosie, brwiach, pępku, języku, a nawet w miejscach intymnych. Jeśli piercingowi poddawany jest pępek, okolice intymne, nos czy inna potencjalnie bolesna partia ciała, wykorzystywane jest miejscowe znieczulenie w maści.

Pielęgnacja po piercingu

Po wykonaniu piercingu należy pamiętać o szczególnej dbałości o przekłute miejsce, aby rana dobrze się goiła. Kilka razy dziennie trzeba miejsce oczyszczać i dezynfekować oraz dbać o to, żeby kolczyk nie zaczepiał się o elementy garderoby. Nie wolno dotykać rany brudnymi rękami. Zdrowy tryb życia to również jedno z zaleceń do stosowania po piercingu. Dzięki temu uchronimy nasze ciało przed groźnymi zakażeniami.