Przejdź do głównej zawartości

Masaż rehabilitacyjny

Masaż rehabilitacyjny jest odmianą masażu leczniczego, podczas którego stosowane są różne techniki rehabilitacyjne. Masaż ten wykonuje się pacjentom cierpiącym na bóle mięśni, pleców i kręgosłupa. Wskazaniem są również stany pourazowe, zaniki mięśni, wady postawy czy przebyte operacje i kontuzje doznane podczas wypadków. Z tego typu zabiegów mogą korzystać nawet pacjenci po wylewach czy udarze mózgu. W każdym przypadku rehabilitant dobiera indywidualny zestaw ćwiczeń.

Pokaż w mojej okolicy »
Masaż rehabilitacyjny

Połączenie rehabilitacji z masażem

Masaż rehabilitacyjny ma za zadanie wywołanie konkretnych zmian i reakcji w organizmie pacjenta poprzez działanie na mięśnie, powłoki skóry, więzadła i torebki stawowe. Można je podzielić na dwa typy: o charakterze miejscowym i ogólnym. Zmiany miejscowe dotyczą dokładnie miejsca, które jest masowane. Reakcje ogólne natomiast oddziaływają na układ nerwowy, wewnątrzwydzielniczy i układ krążenia. Dzięki masażom poprawie ulega funkcjonowanie układu ruchu. Również zakończenia nerwowe na skórze i tkanka łączna zostają usprawnione.

Masaż rehabilitacyjny – wykonuje się po różnego typu urazach i wypadkach.  Ma na celu usprawnienie pracy mięśni i całego ciała. Eliminuje bóle mięśni, stawów, kręgosłupa, a nawet migrenowe bóle głowy. Stanowi doskonałe uzupełnienie do ćwiczeń ordynowanych podczas fizjoterapii.

Masaż kręgosłupa – podczas wykonania tego typu masażu bardzo ważna jest współpraca pacjenta z rehabilitantem. Aby osiągnąć zamierzony efekt istotna jest wytrwałość i pozytywne nastawienie do wykonywanych ćwiczeń.

Aby masaż rehabilitacyjny był w pełni skuteczny, z reguły stosuje się serię zabiegów. Najczęściej jest ich 10, wykonywanych co dzień lub co drugi dzień. Jednak do uzyskania całkowitej sprawności może minąć trochę czasu. Dlatego cierpliwość i sumienność w wykonywaniu zabiegów jest bardzo ważna. W miarę powrotu do zdrowia, ćwiczenia można wykonywać w domu, a masaż ograniczyć do 2 zabiegów tygodniowo.

Poznajmy techniki masażu leczniczego?

Wyróżniamy osiem technik masażu:

- rozcieranie,

- ugniatanie,

- głaskanie,

- oklepywanie,

- wyciskanie,

- wibracja,

- wałkowanie,

- wstrząsanie.

Masaż leczniczy powinien być przeprowadzany wyłącznie przez osobę posiadającą ku temu odpowiednie kwalifikacje i niezbędną wiedzę z anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. Najlepiej, jeśli wykonuje go rehabilitant, który przeprowadzi zabieg fachowo i umiejętnie, bez narażania naszego zdrowia.

Jak się przygotować do masażu?

Co najmniej 2 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków. Przed masażem należy również skorzystać z prysznica. Udając się do gabinetu, warto wziąć własny ręcznik kąpielowy, aby się na nim położyć. Na początku rehabilitant przeprowadza  wywiad z pacjentem, mający na celu ustalenie wskazań i przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Czasami masaż manualny zastępowany jest mechanicznym lub łączy się obydwie metody.

Koszt masażu rehabilitacyjnego

Masaż rehabilitacyjny w zależności od salonu i masowanej powierzchni może kosztować od 100 do 300 zł.