Przejdź do głównej zawartości

Konsultacja z fizjoterapeutą

Fizjoterapeuta to nie masażysta, jak wielu ludzi mylnie kojarzy. Jest osoba posiadająca odpowiednie studia medyczne profilowane w tym kierunku, by przy pomocy odpowiednich ćwiczeń i ucisków przywrócić pacjenta do prawidłowej funkcjonalności. Do takiej osoby wybieramy się zwykle, gdy samemu nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z bólem oraz dysfunkcją ruchową.

Pokaż w mojej okolicy »
Konsultacja z fizjoterapeutą

Na czym polega konsultacja z fizjoterapeutą?

Konsultacja z fizjoterapeutą polega na przeprowadzeniu obszernego wywiadu z pacjentem oraz badaniu manualnym i zdiagnozowaniu problemu. Efektem tego jest możliwość opracowania odpowiedniej strategii dla całej terapii. Niezwykle ważne jest poznanie pacjenta od strony medycznej. Fizjoterapeuta musi dowiedzieć się nie tylko o aktualnych dolegliwościach, ale także o przebytych wcześniej chorobach, urazach czy operacjach. Ważny jest także rodzaj pracy wykonywany przez pacjenta. Zsumowana całość informacji wraz z wynikiem podstawowej analizy w czasie badania manualnego pozwoli znaleźć przyczynę dolegliwości i oszacować strategię terapii.

Wizyta u fizjoterapeuty - zasady

Pierwsza wizyta opiera się głównie na poznaniu pacjenta. Wybierając się do fizjoterapeuty, przygotuj się na obszerny wywiad. Rehabilitant zapyta na pewno o przebyte choroby, być może nie tylko Twoje, ale i najbliższych. Zbada i oceni Twoją postawę, dzięki czemu dowie się, które mięśnie są nadmiernie napięte, co prowadzi do większości tego typu dolegliwości.

Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą duży ręcznik. Ubranie powinno być luźne i wygodne, bielizna niekrępująca ruchów. W zależności od dolegliwości, jeśli posiadasz dokumentację medyczną z nimi związaną, nie zapomnij jej ze sobą zabrać. I co najważniejsze, uzbrój się w cierpliwość. Taka wizyta nie skończy się po 10 minutach.

Wskazania do wizyty u fizjoterapeuty

Jeśli dokuczają Ci dolegliwości bólowe oraz dysfunkcje ruchowe, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie, wtedy zdecydowanie warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Przeciwwskazania do wizyty w gabinecie fizjo

Do fizjoterapeuty nie wybierzesz się, gdy:

- masz miesiączkę,

- jesteś w ciąży,

- posiadasz rozrusznik serca oraz choroby serca i niewydolność krążenia,

- masz zaawansowaną miażdżycę naczyń kończyn,

- cierpisz na zakrzepicę lub stosujesz leki przeciwzakrzepowe,

- grozi Ci zator,

- cierpisz na padaczkę,

- masz zaburzenia czucia,

- masz czynną gruźlicę,

- posiadasz ropne stany zapalne skóry,

- Twój stan ogólny organizmu jest bardzo zły.

Efekt konsultacji

Po konsultacji u fizjoterapeuty dowiesz się nie tylko, co jest powodem dokuczliwości, ale także jak zniwelować ból. Ponadto zazwyczaj fizjoterapeuta przekazuje zestaw ćwiczeń do domu, które wzmogą działanie terapii.

Koszt wizyty

W wielu przypadkach pierwsza konsultacja jest bezpłatna. Kolejne wynoszą zwykle od 50 do 70 złotych. Zabiegi rehabilitacyjne wahają się w granicach od 55 do 100 zł za godzinę.