Przejdź do głównej zawartości

Fizykoterapia

Fizykoterapia to dział lecznictwa wykorzystujący terapeutyczne działanie zjawisk fizycznych. Do przeprowadzenia zabiegów używa się urządzeń, które oddziałują na ludzki organizm poprzez różne bodźce. W ten sposób wszelkie dolegliwości bólowe czy stany zapalne zostają zminimalizowane lub całkowicie usunięte. Zabiegi bazują na zjawiskach fizycznych, takich jak: magnetyzm, światło, niska temperatura, prąd elektryczny czy ultradźwięki. Mają one na celu pobudzenie procesów biologicznych zachodzących w tkankach. Wskazaniem do stosowania tego typu zabiegów są stany po urazach kończyn i innych części ciała.

Pokaż w mojej okolicy »
Fizykoterapia

Zabiegi z użyciem lasera

Zabiegi wykorzystujące terapeutyczną moc lasera są najskuteczniejszymi zabiegami przeciwzapalnymi. Wykorzystuje się je w chorobach reumatologicznych, w ortopedii i stomatologii. Zabieg polega na naświetlaniu wybranego miejsca wiązką światła o różnej długości fal i niewielkiej mocy.

Fizykoterapia z użyciem pola magnetycznego

Terapuls, Curapuls – wykazuje działanie przeciwbólowe, łagodzące i przeciwzapalne. Zabieg polega na działaniu pola elektromagnetycznego na komórki ciała. Fale przenikające w głąb skóry, wywołują ruch jonów w komórkach, co powoduje przekrwienie tkanek.

Megatronic, Alfatron – wskazaniem do leczenia są schorzenia neurologiczne, ortopedyczne, zapalenia narządów jamy brzusznej, a także nietrzymanie moczu. Podczas zabiegu wybrana część ciała musi być umieszczona wewnątrz obudowy urządzenia, gdzie wytwarzane jest pole magnetyczne o niskich częstotliwościach.

Zastosowanie prądów w fizykoterapii

Interdyn, Interdynamic – leczy stany zwyrodnieniowe oraz choroby reumatyczne, skórne i ortopedyczne. Zabieg wykonywany jest za pomocą podłączonych do urządzenia elektrod, wytwarzających dwie, nakładające się na siebie fale elektryczne.

Galwanizacja (Diadynamic) – jest bardzo pomocna w chorobach reumatycznych i schorzeniach nerwów obwodowych. Powoduje stymulację mięśni, obniżając lub pobudzając napięcie nerwowe, co uśmierza ból. Przeciwwskazaniem do zabiegu są uszkodzenia skóry.

Jonoforeza – terapia polega na wprowadzenie do tkanek środka przeciwzapalnego lub przeciwbólowego za pomocą prądu galwanicznego. Do zabiegu wykorzystywane są dwie elektrody, których działanie powoduje przenikanie zastosowanego leku do tkanek.  

Elektrostymulacja – zabieg działa na zasadzie kilkusekundowych skurczy mięśni. Dzięki temu uszkodzone lub zastane mięśnie pobudzane są do pracy. Terapia polega na przykładaniu dwóch elektrod do ciała pacjenta i stymulowania nimi wybranych partii mięśni.

Jak działają ultradźwięki?

Zabiegi z użyciem ultradźwięków mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Powodują również rozbijanie kamieni nerkowych i żółciowych. Głowica, w którą wyposażone jest urządzenie, działa na tkanki w postaci mechanicznych wibracji. Aby wzmocnić efekt zabiegu, można za pomocą głowicy wcierać w chore miejsce leki np. w formie żelu.  

Koszt zabiegów z fizjoterapii

Zabiegi z fizjoterapii nie kosztują dużo i wynoszą od 50 do 100 zł.