Przejdź do głównej zawartości

Dietetyk

Osoby, które chcą być zdrowe, powinny się zdrowo odżywiać. Obecna moda na różnego rodzaju diety zawładnęła światem. Okazuje się jednak, że przestrzeganie zasad zdrowego żywienia nie jest łatwe. Pojawiające się na każdym kroku reklamy przekąsek, słodyczy czy niezdrowego jedzenia kuszą do złego. Sami często nie jesteśmy w stanie określić, które produkty dodadzą nam potrzebnej energii i nie będą przy tym zbyt kaloryczne. W takiej sytuacji warto skorzystać z wizyty u dietetyka. Specjalista dietetyk pomoże ułożyć odpowiedni jadłospis do naszego trybu życia.

Pokaż w mojej okolicy »
Dietetyk

Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności?

Na początku powinniśmy określić cel, jaki chcemy osiągnąć poprzez zastosowanie diety. To znaczy, czy zależy nam na utracie wagi (jeśli tak, to jak dużo chcemy schudnąć), czy może chcemy po prostu lepiej się odżywiać. Gdy cel jest już ustalony, należy sporządzić wykaz produktów, które w ostatnich trzech dniach spożywaliśmy. Dietetyk powinien zostać także poinformowany o ewentualnych chorobach przewlekłych. Zaleca się okazanie aktualnych badań do wglądu specjalisty.

Wizyta u dietetyka

Udając się na wizytę do dietetyka, powinniśmy być przygotowani na wywiad dotyczący żywienia. Specjalista zamienia się w słuch, a  naszym zadaniem jest dostarczenie mu informacji na temat preferencji żywieniowych (które produkty lubimy, a które nie), naszego stylu życia oraz przebytych chorób. Następnie dietetyk przystępuje do pomiaru masy oraz składu ciała, obwodu bioder, brzucha i talii. Na tej podstawie zostaje ustalony wskaźnik BMI oraz zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Wszystkie dane są bazą do ułożenia odpowiedniego planu żywieniowego. Aby dieta była skuteczna, warto co jakiś czas pojawiać się na wizycie kontrolnej.

Cechy planu żywieniowego

Plan ułożony przez dietetyka, to zwyczajny (lecz ścisły) jadłospis, który rozpisywany jest na 7 – 14 dni. Każdy dzień posiada dokładny opis liczby posiłków, sposobu ich wykonywania, informacji o stopniu kaloryczności oraz zawartości węglowodanów, tłuszczu i białka. Dodatkowo plan zawiera konkretne zasady diety, których należy sumiennie przestrzegać.

Skorzystanie z usług dietetyka jest dla wielu osób bardzo pomocne, zwłaszcza w walce z nadwagą. Sami nie zawsze mamy silną wolę, by zdrowo się odżywia