Konsultacja dermatologiczna

Wszelkie zmiany skórne (świąd, kurzajki, pieprzyki) oraz problemy z wypadającymi włosami czy płytką paznokciową należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Problemy te mogą wynikać nie tylko ze złej pielęgnacja czy niewłaściwego odżywiania. Czasami miewają mieć zupełnie inne podłoże. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do nieprzyjemnych następstw lub poważnych komplikacji zdrowotnych.

Pokaż w mojej okolicy »
Konsultacja dermatologiczna

Skóra to największy organ naszego ciała i pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Dzięki zawartym w niej zakończeniom nerwowym możemy reagować na bodźce dotykowe oraz zmianę temperatury otoczenia. Skóra to również doskonała bariera dla drobnoustrojów, a także ochrona przed utratą wody i spadkom temperatury ciała.

Skóra jest powiązana z innymi częściami naszego organizmu. Zmiany na jej powierzchni mogą być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego i są wskazaniem do wizyty u lekarza dermatologa.

Wizyta u dermatologa

Konsultacja dermatologiczna ma na celu zdiagnozowanie zmian skórnych. Ponieważ wiele z nich może wynikać ze schorzeń narządów wewnętrznych, w czasie konsultacji ocenie podlega nie tylko skóra, ale również ogólny stan zdrowia badanego. Na przykład atopowe zapalenie skóry u dzieci będzie objawiało się wysypką w zgięciach łokci i pod kolanami oraz świądem skóry. Ale podobne objawy mogą wynikać również z podrażnienia skóry przez kosmetyki czy alergii pokarmowej. Tak zwany „szron mocznicowy” czy swędzenie skóry, będzie z kolei skutkiem postępującej choroby nerek. Przyczyną pojawienia się rumienia na twarzy mogą być schorzenia reumatoidalne, a rany na stopach to objaw cukrzycy, miażdżycy czy niewydolności żylnej. Dlatego lekarz dermatolog może skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne celem ustalenia przyczyn choroby, choć z pozoru zmiany mogły wyglądać na zwykły problem skórny.

Jak wygląda konsultacja u dermatologa?

Pierwszym etapem konsultacji jest wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz ustala przebieg i nasilenie się dolegliwości. Istotne są również inne schorzenia, na które pacjent zapadał w ostatnim czasie i to, jakie leki przyjmował. Specjalista zapyta również o ewentualne problemy dermatologiczne czy schorzenia nowotworowe członków rodziny.

Kolejnym krokiem jest badanie dermatologiczne, w czasie którego lekarz analizuje stan skóry chorego. Może okazać się, że nie jest możliwe jednoznaczne postawienie diagnozy. Wówczas specjalista kieruje pacjenta na dalszą diagnostykę (badania laboratoryjne i obrazowe), biopsję lub na zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany.

Ostatni etap konsultacji to opracowanie planu leczenia i zaordynowanie leków lub właściwych zabiegów.

Ile kosztuje konsultacja dermatologiczna?

Koszt konsultacji dermatologicznej to 100 – 200 zł. Należy liczyć się z tym, że niektóre badania (dermatoskopia) czy zabiegi są płatne dodatkowo.