Przejdź do głównej zawartości

Dermatolog

Dermatolog jest osobą, która diagnozuje oraz leczy przyczyny zmian skórnych, w tym również choroby włosów oraz paznokci. Do takiego specjalisty zgłaszamy się, gdy zauważymy niepokojące zmiany. Nie należy ich lekceważyć, gdyż w wielu przypadkach mogą być następstwem różnych chorób wewnętrznych lub chorób wenerycznych. Z dermatologią powiązane są również inne dyscypliny medyczne, takie jak kosmetologia oraz wenerologia.

Pokaż w mojej okolicy »
Dermatolog

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Dermatolog na pierwszej wizycie obejrzy niepokojącą pacjenta zmianę. Najpierw zrobi to gołym okiem, następnie zaś bardziej skrupulatnie obejrzy ją przy użyciu dermatoskopu. Zależnie od podejrzeń dermatologa, może on zlecić wykonanie wymazu ze skóry lub badanie mikrobiologiczne. Możesz także zostać skierowany na badanie krwi oraz oznaczenie poziomu hormonów. Jeśli okaże się, że zmiany są efektem alergii, powinieneś udać się na odpowiednie testy alergiczne, bądź zwrócić się bezpośrednio do alergologa.

Jakie choroby diagnozuje dermatolog?

Najczęściej ludzie zgłaszają się do dermatologa, jeśli pojawi się u nich:

- trądzik,

- łuszczyca,

- wszawica,

- AZS, czyli atopowe zapalenie skóry,

- bielactwo,

- łojotokowe zapalenie skóry,

- świerzb,

- egzema,

- łupież,

- łysienie,

- znamiona barwnikowe takie jak pieprzyki,

- ostuda,

- liszaje,

- grzybica,

- opryszczka,

- uczulenie na słońce,

- odleżyny,

- kurzajki,

- rumień,

- nadmierna potliwość,

- nowotwory skóry,

- rozstępy,

- inne dolegliwości, w tym również choroby przenoszone drogą płciową (kiła, HIV, łykciny kończyste, rzeżączka, świerzb).

Leczenie dermatologiczne

Dobór odpowiedniego leczenia jest uzależniony od przyczyny. Dermatolog po wykonaniu badań może zapisać leki, w tym nawet antybiotyki lub maści, płyny czy żele. Może także skierować pacjenta na wykonanie zabiegów laserowych.

Po wizycie u dermatologa, poza odpowiednią diagnozą, otrzymasz także szereg instrukcji dotyczących prawidłowej pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry. W niektórych przypadkach może zalecić wycięcie znamiona. Dzieje się tak zwykle w przypadku podejrzenia, iż może ono nieść ryzyko zezłośliwienia lub wówczas, gdy zmiana jest bardzo duża. W dermatologii stosuje się również inne metody leczenia, w tym np. elektrokoagulacja, wyłyżeczkowanie zmiany lub wymrożenie ciekłym azotem.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Koszt samej konsultacji mieści się w granicach 70 - 120 złotych. Zabiegi lub leczenie zależne jest od rodzaju zmiany skórnej oraz samego gabinetu.