Przejdź do głównej zawartości

Ideale - Medycyna Estetyczna

Kaliny Jędrusik 9 (Klinika Enso Esthetics), 01-748 Warszawa

Laserowe usunięcie zmiany skórnej

 • Usuwanie pojedynczej zminy 20 min
  200 zł
 • Laserowe usunięcie każdej kolejnej zmiany skórnej podczas jednej wizyty 5 min
  150 zł

Wskazania

Zmiany w obrębie skóry i tkanki podskórnej występują powszechnie, niezależnie od wieku. Zazwyczaj mają charakter łagodny i stanowią uciążliwy problem estetyczny. Czasami jednak znamiona, a w szczególności zmiany barwnikowe, czyli tzw. „pieprzyki” mogą okazać się groźne. Z tego powodu każda zmiana skórna powinna być wnikliwie oceniona przez lekarza i zakwalifikowana do usunięcia przy pomocy lasera (zmiany niegroźne) lub wycięcia chirurgicznego (zmiany podejrzane).

Zmiany, kwalifikowane do usunięcia:

- zmiany skórne: znamiona skórne, znamiona komórkowe, brodawki łojotokowe, niektóre stany przedrakowe, zmiany nowotworowe, włókniaki, naczyniaki, bliznowce, blizny

- zmiany tkanki podskórnej: tłuszczaki, kaszaki, włókniaki, torbiele

Opis zabiegu

Zabieg usunięcia zmiany zawsze poprzedzony jest indywidualną konsultacją lekarską z badaniem dermatoskopowym. Po kwalifikacji lekarz wykonuje:

 1. Usunięcie zmiany przy pomocy lasera (Plasma IQ)
 2. Wycięcie chirurgiczne

Laserowe usunięcie zmiany polega na przyłożeniu głowicy lasera do zmiany skórnej – w wyniku działania mikrowiązki plazmy dochodzi do koagulacji i odparowania naskórka bez uszkadzania warstwy podstawowej skóry właściwej.

Wycięcie chirurgiczne polega na wykonaniu nacięcia dookoła zmiany (margines ok. 1mm) i usunięciu jej wraz z naskórkiem oraz skórą właściwą. Następnie na skórę zakładane są szwy skórne, a zmiana zostaje przekazana do badania histopatologicznego, którego wynik należy odebrać po ok. 2-3 tygodniach.

Oba zabiegi są wykonywane są w znieczuleniu miejscowym wykonywanym przy pomocy iniekcji roztworu lidokainy, podczas zabiegu usuwania zmiany pacjent nie odczuwa bólu. Podczas jednej wizyty możliwe jest usunięcie kilku zmian skórnych.

Po jakim czasie i jak długo widoczne są efekty

Efekty zabiegu w postaci usunięcia zmiany skórnej widoczne są natychmiast i są trwałe. W przypadku użycia lasera w miejscu usuniętej zmiany powstaje strupek, który odpada samoistnie po 1-3 tygodniach. Po chirurgicznym wycięciu pozostaje niewielka ranka zszyta szwami skórnymi, które należy zdjąć po ok. 7-14 dniach.

Ponadto chirurgiczne usunięcie zmian skórnych umożliwia wczesną diagnostykę i wykrycie zmian o charakterze nowotworowym.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • Okres ciąży, połogu i karmienia piersią
 • Skłonność do powstawania blizn przerostowych
 • Nadwrażliwość na lidokainę
 • Choroby nowotworowe
 • Zaburzenia krzepnięcia
 • Miejscowy stan zapalny skóry