Centrum Medycyny Ekologicznej

Przejdź do głównej zawartości

Centrum Medycyny Ekologicznej

ul. Lwowska 10 lok 1, 00-658 Warszawa

PROMOCJA- DNA Print 45

 • PROMOCJA- DNA Print 45 30 min
  2 190 zł
  Rezerwuj

DNA PRINT- BADANIE GENETYCZNE

Badanie obejmuje panel 45 genów określających predyspozycje dotyczące ŻYWIENIA I SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ.

Wpływ genów na zdrowie

Ludzki genom składa się z ok. 25 000 genów i niemal każdy z nich może występować w różnych wariantach. Zmienność genów czyni nas niepowtarzalnymi. Nutrigenomika to nauka, która bada zależności pomiędzy genami, odżywianiem a ludzkim zdrowiem. Różne wersje danego genu mogą powodować, że różnie reagujemy np. na składniki pokarmowe, takie jak: cukry w mleku, gluten w pieczywie, kofeinę w kawie, gluten, a nawet tłuszcze, białka czy składniki mineralne. Z genów można dowiedzieć się kto będzie czerpał korzyść z ograniczenia spożycia kofeiny, lub zwiększenia spożycia kwasów Omega 3, a kto powinien stosować się do ogólnych zaleceń dotyczących spożycia każdego z tych składników. Badanie genetyczne DNA PRINT dostarcza narzędzie do podejmowania najlepszych wyborów żywieniowych.

Dlaczego warto wykonać badanie genetyczne DNA PRINT?

 • Otrzymasz indywidualny raport dotyczący żywienia i sprawności fizycznej oparty o Twój indywidualny profil genetyczny.
 • Otrzymasz szczegółowe informacje o wpływie Twoich genów na indywidualne zalecenia dotyczące: kontroli masy ciała i składu organizmu (gospodarka energetyczna organizmu, wpływ aktywności fizycznej i podaży białka na metabolizm, metabolizm tłuszczu, metabolizm jednonienasyconych kwasów tłuszczowych),metabolizmu składników pokarmowych (metabolizm witaminy A, B12, C, D, E, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, przeładowanie żelazem), zdrowia sercowo-metabolicznego (metabolizm kofeiny, ryzyko cukrzycy typu 2, ryzyko nadciśnienia tętniczego, metabolizm trój glicerydów i kwasów omega 3, metabolizm nasyconych kwasów tłuszczowych i ryzyko otyłości) nietolerancji pokarmowych (laktoza, gluten), nawyków żywieniowych(percepcja smaku tłuszczu, percepcja smaku słodkiego, trawienie skrobi, podjadanie pomiędzy posiłkami) , sprawności fizycznej i ryzyka urazów (motywacja do ćwiczeń, potencjał wytrzymałościowy organizmu, potencjał siłowy organizmu, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń fizycznych, percepcja bólu, ryzyko urazu ścięgna Achillesa).
 • Dietetyk pomoże Ci wykorzystać te informacje do uzyskania OPTYMALNEGO poziomu odżywienia.
 • Wiedza o tym, w jaki sposób swoiste geny zmieniają naszą odpowiedź na składniki pokarmowe pozwala na wykorzystanie żywności także w celu leczenia różnych problemów zdrowotnych.
 • Badanie to wykonuje się tylko RAZ w życiu, ponieważ polimorfizmy genetyczne są niezmienne.
 • Pobranie materiału do badania (śliny) jest proste i nieinwazyjne.

Kto powinien wykonać takie badanie?

 • -> Osoby, które chcą dopasować dietę i aktywność fizyczną do swoich genetycznych uwarunkowań, w sposób optymalny,
 • Osoby, które mają problem z chorobami sercowymi i metabolicznymi np. cukrzycą, miażdżycą, otyłością i nadwagą, nadciśnieniem tętniczym,
 • Osoby, które pragną zredukować masę ciała poprzez dopasowaną dietę do uwarunkowań genetycznych,
 • Kobiety, które przygotowują się do ciąży i chcą się np. dowiedzieć czy powinny uzupełniać pewne składniki odżywcze w większym stopniu np. kwasy Omega, a także czy posiadają gen MTHFR, który warunkuje sprawne przetwarzanie kwasu foliowego,
 • Osoby borykające się z niepłodnością; kobiety, które roniły,
 • Sportowcy, którym zależy na dopasowaniu treningu do genetycznych możliwości.

*** SPRAWDŹ CO MASZ W GENACH! ***

Wykonując to badanie dowiesz się:

Jak Twoje geny wpływają na metabolizm witamin i składników mineralnych

Zrównoważony metabolizm jest zasadniczym elementem zdrowia i ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Predyspozycje genetyczne warunkują przekształcanie witamin z form nieaktywnych do form czynnych biologicznie, wchłanianie i transport międzykomórkowy składników odżywczych oraz zdolność organizmu do usuwania nadmiarów. Badanie DNAPrint może wskazać przyczyny niedoborów lub nadmiaru poszczególnych składników, pomimo prawidłowo zbilansowanej diety. Konsekwencją niedostosowania odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych może być zwiększona zapadalność na poważne choroby.

– Witamina A
– Witamina B12
– Witamina C

– Witamina D
– Witamina E
– Kwas foliowy (w tym mutacja MTHFR)
– Żelazo
– Wapń

Jak Twoje geny determinują ryzyko zachorowania na choroby sercowo – naczyniowe i cukrzycę?

Główną przyczyną umieralności w Polsce i na świecie są choroby sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Tak duża skala tego zjawiska wymaga wdrożenia nowych strategi zapobiegania tym chorobom, poprzez włączenie np. prewencji opartej o badanie kodu genetycznego, które pozwoli na otrzymanie informacji o predyspozycjach do zachorowania. Badając warunkowany przez geny metabolizm elementów diety takich jak kofeina, sód, nasycone kwasy tłuszczowe czy kwasy tłuszczowe omega 3 w panelu sercowo-metabolicznym, możemy oszacować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze czy zawał mięśnia sercowego.

– Kofeina
– Ładunek glikemiczny
– Sód
– Kwasy tłuszczowe omega-3
– Nasycone kwasy tłuszczowe

Jak Twoje geny wpływają na bilans energetyczny i czynniki związane z kontrolą masy ciała?

Redukcja i utrzymanie prawidłowej masy ciała zależą nie tylko od aktywności fizycznej i ograniczeń żywieniowych, ale również od uwarunkowań genetycznych. Wykazano, że polimorfizmy genetyczne wpływają na szlaki metaboliczne tłuszczów, węglowodanów i białek, ingerując m. in. w tworzenie się tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej oraz zaburzenia glikemii.

– Energia
– Aktywność fizyczna
– Białko
– Tłuszcz całkowity
– Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe
– Jednonienasycone kwasy tłuszczowe

Jakie jest Twoje genetyczne ryzyko nietolerancji składników pokarmowych?

Nietolerancja niektórych składników pokarmowych może mieć podłoże genetyczne i ujawnić się w każdym wieku. Warto wykonać badanie predyspozycji genetycznych do nietolerancji glutenu i laktozy już na wczesnym etapie życia, aby uniknąć ciężkich objawów jakie mogą powodować.

– Laktoza
– Gluten

Jak Twoje geny wpływają na odczuwanie smaku i nawyki żywieniowe?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nawyki żywieniowe to nie tylko nasze przyzwyczajenia wypracowane przez lata, ale także wynik zakodowanych w naszych genach informacji. Szczególnie upodobanie do smaków tłustego i słodkiego czy podjadanie między posiłkami nie zawsze wynikają tylko z naszego zmęczenia i złego nastroju. Świadomość o polimorfizmach genetycznych może modulować nasze złe nawyki żywieniowe, przekładając się na spożywanie mniejszej ilości słodyczy i tłustych przekąsek, co może korzystnie wpłynąć na naszą kondycję zdrowotną.

– Percepcja smaku tłuszczu
– Preferencje dotyczące cukrów

– Podjadanie między posiłkami
– Trawienie skrobi

Jak Twoje geny wpływają na czynniki związane z aktywnością fizyczną?

Osiągnięcia sportowe nie zależą jedynie od intensywnej pracy, dyscypliny czy zaangażowania. Predyspozycje genetyczne mogą warunkować nastawienie i motywację do ćwiczeń, a nawet tolerancję bólu. Geny warunkują również budowę ścięgien, masę mięśniową i zdolność mięśni do wykorzystywania tlenu, co ma wpływ na efektywność wysiłku wytrzymałościowego lub osiąganie dobrych wyników w działaniach siłowych. Wyniki badań genetycznych pozwalają zoptymalizować proces treningowy i zwiększyć możliwości regeneracyjne osób regularnie uprawiających sport.

– Motywacja do ćwiczeń
– Wytrzymałość

– Moc i siła
– Zachowania związane z ćwiczeniami
– Ból
– Uraz ścięgna Achillesa

Promocja: Przy zakupie testu genetycznego DNA PRINT możesz skorzystać z indywidualnie dopasowanej diety oraz konsultacji dietetycznej za 50% ceny!

- konsultacja dietetyczna przed ułożeniem diety – 50 zł zamiast 100 zł

- Indywidualny Plan Żywieniowy – 75 zł zamiast 150 zł

Zindywidualizowana dieta może zapewnić optymalizację sposobu żywienia i uruchomić zasoby konieczne dla zapobiegania schorzeniom powiązanym z żywieniem.

Przygotowanie do badania:

Nie jedz, nie pij, nie pal, nie żuj gumy 30 minut przed pobraniem próbki śliny.

Materiał do badania: ślina

Czas oczekiwania na wynik: do ok. 2 miesięcy