Jak zadbać o zmęczone nogi – skuteczne ćwiczenia i zabiegi

Jak zadbać o zmęczone nogi – skuteczne ćwiczenia i zabiegi

Nogi mają na co dzień bardzo ważne zadanie do spełnienia. Muszą utrzymać masę całego ciała tak w bezruchu, jak i podczas wysiłku. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Po krótszym lub dłuższym czasie pojawiają się zmęczenie, opuchlizny, bóle. Zmęczone nogi bardzo obniżają komfort poruszania się, pracy, a także są dodatkowym zmartwieniem, skutecznie przeszkadzającym w zajmowaniu się sprawami niecierpiącymi zwłoki. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki ze zmęczeniem nóg. Jak sobie z tym poradzić?

Jak sobie radzić, kiedy bolą nogi i mamy zmęczone stopy?

Wszelkie bóle nóg, a w szczególności stóp, mają wiele przyczyn. Ból stóp jest o tyle niekomfortowy, że to na nich spoczywa ciężar całego ciała. Kiedy pieką, ból jest dodatkowo wzmocniony poprzez ruch i wówczas poruszanie staje się wręcz katorgą. Tego typu dyskomfort i bóle mogą mieć różne podłoża, takie jak urazy powstałe w wyniku wypadków, czy nawet zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych powodujących obrzęki i niedokrwistość kończyn. Jednak można sobie z nimi poradzić w dosyć łatwy sposób.

Trzeba mieć świadomość tego, że zmęczone nogi i stopy mają swoją przyczynę także w bólach mięśni i nierozciąganych ścięgnach, co jest związane z siedzącym trybem życia lub pracy. W takich sytuacjach mięśnie są osłabione, nierzadko wiotczeją i mają niewielką odporność na wysiłek, wtedy czujemy, że mamy zmęczone nogi.

Najprostszymi metodami, które w stosunkowo krótkim czasie przyniosą ulgę, są ćwiczenia relaksujące zmęczone nogi i obolałe stopy. Metodą, która przynosi mnóstwo korzyści, jest uniesienie stóp do góry ponad poziom, ułożonej w spoczynku, głowy, przez co umożliwiamy prawidłowe krążenie krwi oraz limfy. Takie ułożenie ciała powinno usunąć obrzęki, zlikwidować bóle oraz dyskomfort.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o pomoc nogom i stopom. Oprócz ćwiczeń fizycznych warto zastosować kąpiele rozluźniające, kremy i maści, dzięki którym ból znacząco się zmniejszy.

Co na bolące nogi? Jak pomóc sobie na co dzień?

Na zmęczone nogi i stopy bardzo dobry wpływ ma oczywiście chłodna woda. Im zimniejsza tym lepsza. Woda o niskiej temperaturze poprawia układ krążenia, dzięki czemu nogi i obolałe stopy otrzymują właściwą porcję natlenionej krwi, a to powoduje zmniejszenie się opuchlizny.

Sole i olejki

Jeżeli jest to okres letni, a nawet późno wiosenny to bardzo dobrym wyjściem jest chodzenie, brodzenie w rzekach lub strumykach, jeżeli mamy takie możliwości. W innym przypadku alternatywą jest częsta kąpiel z dodatkami. Mogą to być sole magnezowe, jodowe z dużą zawartością mikroelementów, a także kojące olejki eteryczne, które oprócz uspokajających substancji zapachowych, mają również składniki wnikające poprzez skórę bezpośrednio do organizmu, poprawiając jego działanie, przez co pozbywamy się bólu bardzo szybko.

Jeżeli jednak potrzebujemy wręcz natychmiastowej pomocy dla obolałych nóg, to pomocne mogą być okłady z lodu, które skutecznie zmniejszają obrzęki, powstałe na przykład przez noszenie niewygodnego obuwia albo na skutek stłuczenia.

Kosmetyki

Na zmęczone stopy i nogi warto wykorzystać kosmetyki chłodzące, maści i kremy ze składnikami mineralnymi dedykowane dla zmniejszenia obrzęków nóg. Istnieje szeroka gama preparatów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie mięśni, poprawiających ich ukrwienie czy usuwających opuchlizny. Są to kremy, maści chłodzące i  żele – w zależności od potrzeb. Czasami wystarczy maść lub krem chłodzący i rozluźniający naczynia krwionośne, innym razem żel ze składnikami poprawiającymi ukrwienie mięśni i dostarczającym im mikroelementów takich, jak magnez, potas czy jod.

Zmęczone nogi i zmęczone stopy – jak jeszcze im pomóc?

Do tej pory przytoczyliśmy najlepsze w działaniu metody na pozbycie się bólu, obrzęków. Dzięki nim powrót do normalnego funkcjonowania będzie szybszy. Dodatkowo warto postawić na ćwiczenia fizyczne. Jeśli są wykonywane regularnie, pomogą nam w długotrwałym pożegnaniu się z bólem nóg. Ruch poprawia krążenie limfy, która nie ma własnej pompy, jak to jest w przypadku układu krwionośnego. Ćwiczenia typu rowerek, jak i jazda na rowerze wpływa na sprawność nóg znakomicie.

Oprócz tego bardzo ważne dla zdrowia nóg i pozbycia się ich bólu, którego przyczyną mogą być niekontrolowane skurcze wynikające z ich przeciążenia, są również masaże nóg i  stóp. Masaże można wykonywać na kilka sposobów. Można to robić samemu, ale w ograniczonym zakresie i jeśli nie jest się profesjonalistą, to skutek nie będzie taki, jak w przypadku skorzystania z usług profesjonalnego masażysty. Tutaj jednak dla niektórych osób mogą pojawić się przeszkody finansowe, dlatego alternatywą jest zaopatrzenie się w urządzenia masujące. Jest to pewien wydatek, ale raz na długi okres. Należy w takim przypadku zaopatrzyć się w urządzenie do masowania stóp oraz drugie do masażu nóg powyżej kostek. Tutaj dobrym wyborem zdają się materace do masażu ciała z nogami włącznie.

Masaże wpływają bardzo korzystnie na rozluźnienie mięśni, dodatkowo poprawiają krążenie krwi i zaprowadzają harmonię w organizmie. Ponadto znacząco poprawiają samopoczucie, a jak wiadomo, stan zdrowia psychicznego odbija się na zdrowiu fizycznym.

Zmęczone nogi – jak sobie radzić podczas upalnych dni

W dosyć ciepłe dni, biorąc poranny prysznic, warto na przemian traktować łydki i uda wodą ciepłą i zimną. Poprawi to ukrwienie nóg i od samego rana będą przygotowane do wysiłku. W ciągu dnia bardzo korzystne jest zrobienie sobie chwilowej pauzy w pracy i ruszaniem stopami pod biurkiem wykonując ruchy okrężne, a korzystając z dłuższych przerw wykonywać na przykład przysiady. Chodzi o ruch tych partii mięśni, które nie są zbytnio używane podczas pracy za biurkiem.

Jak wiadomo, praca za biurkiem sprzyja opuchliznom nóg, dlatego warto posiadać przy sobie tubkę kremu, który powoduje uszczelnienie naczyń krwionośnych i zapobiega puchnięciu nóg. Kremy tego typu zawierają wyciągi z arniki i kasztanowca, ale ich stosowanie jest bardzo korzystne nawet ze względu na to, iż zapobiegają uczuciu ciężkości nóg.

Wieczorem natomiast lepiej jest, zamiast gorącej kąpieli skorzystać z prysznica z ciepłą wodą zamiast gorącej. Gorąca woda nasila skłonność nóg do puchnięcia zwłaszcza po całym dniu. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu zdrowej skóry poprzez złuszczenie starego naskórka, co zapewnia peeling stóp. Dzięki temu skóra nabierze świeżego, zdrowego wyglądu.

Zmęczone nogi i zmęczone stopy – jak dbać o nie zimą

W porach zimowych zwykle nie poświęcamy tyle uwagi stopom i całym nogom co w lecie. Należy pamiętać, że nogi służą nam cały rok i przez cały rok należy o nie dbać. Męczą się w lecie i w zimie, dlatego w zimie trzeba je również otoczyć troską. Aby nie cierpieć żadnego bólu w zimie, oprócz masaży i kąpieli, dobrze jest, aby zmęczone nogi i zmęczone stopy miały nieprzerwany przypływ natlenionej krwi oraz aby mięśnie były rozluźnione. Do tego celu świetnie sprawdza się siłownia, a jako że temperatura wpływa korzystnie na rozszerzanie naczyń krwionośnych, więc warto to wykorzystać. Dodatkowo można zastosować masowanie stóp za pomocą wałeczka, co jeszcze lepiej wpłynie na ich ukrwienie.

Jak złagodzić problem obolałych stóp po całonocnej imprezie?

Wybierając się na imprezę, każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco. Dlatego najczęściej wybieranymi elementami damskiej garderoby są efektowne sukienki i oczywiście eleganckie szpiki. Przed wyczekiwaną przez nas szaloną nocą zwykle nie myślimy o czekających później konsekwencjach w postaci bolących nóg. A jak doskonale wiemy, tańce w butach na wysokim obcasie nie wróżą nic dobrego dla naszych stóp. Bolące nogi to często efekt źle dobranych butów czy braku odpowiedniego przygotowania nóg do intensywnego wysiłku. Jak zatem zadbać o nogi przed imprezą i co zrobić, aby dyskomfort w postaci obolałych nóg po balu szybko minął?

Dlaczego przetańczona noc daje się mocno we znaki naszym nogom?

Taniec w butach na obcasach to niebotyczny wysiłek dla naszych nóg. Cierpią zarówno stopy, jak i całe łydki. Naturalną pozycją dla stóp, jaką dyktuje fizjologia człowieka, jest płaskie opieranie ich o podłoże. Wówczas duża część ciężaru ciała wspiera się na kości piętowej, która jest najsilniejszą ze wszystkich, występujących w stopie i pełni rolę podpory dla całego organizmu. Zakładając szpilki do tańca, zaburzamy te naturalne proporcje i przenosimy ciężar ciała na kości śródstopia i palców. W efekcie po przetańczonej nocy odczuwamy ogromny ból w tych częściach stóp, które były najbardziej obciążone.

Podczas tańca cierpią również łydki, których mięśnie w wysokich butach są mocno napięte. Siedzący tryb życia nie sprzyja naszej kondycji fizycznej, w wyniku czego obciążone podczas tańca stawy, ścięgna, czy mięśnie, łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Chcąc uchronić się przed nieprzyjemnymi następstwami w postaci bolących nóg, warto wcześniej o nie odpowiednio zadbać. Wówczas skutki przetańczonej nocy mogą Cię mile zaskoczyć, a Ty na długo zapamiętasz bal, a nie bolące nogi.

Widok szpilek

Jak zabezpieczyć nogi przed imprezą?

W dzień czekającej Cię zabawy przygotuj dla swoich stóp relaksującą kąpiel, która zregeneruje nogi i poprawi krążenie krwi. Do plastikowej miski wsyp dwie garście soli do kąpieli i wlej ciepłą wodę. Jeśli twoje stopy często są obrzęknięte, postaraj się kupić sól z wyciągiem z kasztanowca, którego dobroczynne działanie polega na uszczelnianiu naczyń włosowatych. Dzięki temu, po imprezie stopy nie będą mocno opuchnięte. Do kąpieli możesz dodać kilka kropli olejku lawendowego, który nie tylko wpłynie korzystnie na skórę stóp, ale również ukoi Twoje zmysły. Doskonałą ochroną przed opuchniętymi stopami będzie zastosowanie wyciągu z kasztanowca w postaci żelu, który warto wetrzeć w skórę po zakończonej kąpieli i osuszeniu stóp.

W ciągu dnia staraj się nie chodzić w butach na obcasie. Pozwól nogom na błogi odpoczynek w wygodnych domowych kapciach. Jeśli to możliwe, nie zakładaj obcisłych rajstop. Unikaj też skarpet posiadających mocny ściągacz. Obcisła garderoba bowiem zaburza krążenie krwi, co przyczynia się do powstawania obrzęków nóg.

W ciągu dnia staraj się jak najmniej obciążać stopy i pozwalaj im na częsty odpoczynek. Wiadomo, że stopy najlepiej się relaksują, jeśli są uniesione do góry, dlatego od czasu do czasu połóż się na kanapie z uniesionymi nogami, co poprawi krążenie krwi w całych nogach.

Dobrym pomysłem na „rozgrzanie” mięśni nóg przed intensywnym wysiłkiem na parkiecie jest gimnastyka. Wykonaj serię ćwiczeń stóp, polegających na zataczaniu palcami kółek w jedną i drugą stronę oraz chodzeniu na zmianę na palcach i pietach. Dodaj do tego po kilka skłonów i przysiadów, aby rozciągnąć mięśnie.

Przed wyjściem z domu wetrzyj w łydki i stopy chłodzący żel. Dobrze jest zaopatrzyć się w preparat w formie spraju, który będziesz mogła zabrać ze sobą do torebki i od czasu do czasu spryskać nim nogi przez rajstopy.

Widok kobiety w sukience

Szpilki do tańca, czyli na co zwrócić uwagę kupując buty na imprezę?

Zakupu butów do tańca, nie odkładaj na ostatnią chwilę. Kupując je odpowiednio wcześnie, będziesz miała okazję pochodzić w nich, aby dopasowały się do kształtu stopy. Przetestujesz, czy są wygodne i czy nie uciskają lub nie obcierają Twoich stóp. A oto kilka zasad, jakimi powinnaś się kierować, wybierając szpilki do tańca:

  1. Wybierz model, który ma krótki nosek i zakryte palce. Dzięki temu unikniesz zarówno podeptania odkrytych partii stóp przez partnera, jak również zawadzania długim czubem o jego buty. Poza tym buty w szpic sprawiają, że palce stóp są nienaturalnie ściśnięte, co przyczynia się do ich deformacji i dotkliwych odczuć bólowych.
  2. Jeśli obawiasz się, że buty będą spadały w czasie tańca, wybierz model posiadający regulację w postaci sprzączek czy sznurówek. Dobrze umocowany but nie będzie powodował obtarć naskórka.
  3. Szpilki do tańca najlepiej kupować po południu. Dlaczego? Otóż o tej porze dnia stopa jest już zmęczona, a przez co odrobinę większa, niż rano. Dzięki temu unikniesz zakupu zbyt ciasnych butów.
  4. Szpilki powinny posiadać elastyczną od środka podeszwę, aby dobrze współgrała z poruszającą się w tańcu stopą. Z zewnątrz zaś powinna być ona antypoślizgowa. Sprawdź, czy wyściółka buta nie ma żadnych wystających elementów lub uciskających szwów.
  5. W każdym sklepie obuwniczym możesz dostać specjalne wkładki żelowe do szpilek, które zamortyzują naciski na środkową część stopy. Warto się w nie zaopatrzyć.

Stopki do szpilek – dyskretna ochrona Twoich stóp

Wiele kobiet stosuje dyskretne zabezpieczenie swoich stóp w postaci stopek. Nakładając stopki przed założeniem butów, zabezpieczysz stopy przed otarciami i bolącymi pęcherzami. Stopki do szpilek powinny być dopasowane kolorystycznie do obuwia. Dzięki temu nikt nawet nie zauważy, że masz na nogach skarpetki. Ważny jest również fason stopek. Chodzi o to, aby nie wystawały one poza obręb buta, dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne. W sklepach tekstylnych możesz znaleźć różne rodzaje stopek, które dopasujesz do każdego modelu szpilki.

Bolące nogi w trakcie imprezy – jak sobie z nimi radzić?

Kiedy dopadnie Cię ból stóp podczas imprezy, musisz poświęcić im trochę czasu na regenerację i odpoczynek. Doskonałym ratunkiem na bolące nogi będą również proste ćwiczenia, które zajmą Ci zaledwie chwilę. Oprzyj stopy wygodnie o podłogę, a następnie zacznij unosić i opuszczać piety. Kolejne ćwiczenie polega na zataczaniu piętami kółek, podczas gdy palców nie odrywasz od ziemi.

W czasie balu staraj się jak najmniej stać, gdyż może to doprowadzić do zastoju limfy w nogach. Jeśli masz ochotę na pogawędkę ze znajomym, rób to siedząc, lub przechadzając się. Raz na jakiś czas zdejmij na chwilę buty w odosobnionym miejscu, aby dać stopom odrobinę wytchnienia.

Silny ból nóg to znak, że czas zmienić obuwie na wygodniejsze. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą drugą parę butów, które w razie potrzeby będziesz mogła zamienić.

W czym moczyć bolącą stopę – relaks obolałych nóg po balu

Po udanej nocy zwykle przychodzi dzień, a wraz z nim ból nóg. Dlatego świetnym ratunkiem na bolące nogi jest relaksująca kąpiel stóp w ciepłej wodzie. Zalecana jest z dodatkiem soli do kąpieli stóp lub zwykłej soli kuchennej z dodatkiem odrobiny olejku miętowego. Takie piętnastominutowe odprężenie potrafi zdziałać cuda. Szybko usunie opuchliznę i przyniesie znaczną ulgę.

Kąpiel stóp warto zakończyć kojącym masażem. Wykonasz go przy użyciu balsamu do ciała, zwykłej oliwki dla dzieci lub olejku, który dodawałaś do kąpieli. Przed wykonaniem masażu rozłóż ręcznik i oprzyj na nim stopę. Następnie okrężnymi ruchami masuj ją całą, zaczynając od wierzchniej strony, a na spodzie kończąc. Masaż zaczynaj od kostek i przesuwaj się w kierunku palców. Aby pozbyć się napięcia w śródstopiu, uciskaj i masuj okrężnymi ruchami poduszeczki palców. Kiedy poczujesz ulgę, powtórz czynności na drugiej stopie. Masaż warto zakończyć wtarciem w stopy i łydki żelu chłodzącego oraz odpoczynkiem z uniesionymi do góry nogami.

Widok stopy

Bolące nogi to częsty „skutek uboczny” udanej imprezy. Na szczęście dzięki odpowiedniemu traktowaniu stóp przed i w trakcie balu, intensywność dolegliwości może być znacznie słabsza. Warto pamiętać, że przygotowania do imprezy nie powinny ograniczać się tylko do wyboru kreacji czy wykonania makijażu. Bardzo ważne są również nogi, które muszą przetrwać w dobrej kondycji przez całą noc. To przecież od ich dobrej formy zależy powodzenie imprezy.

Co jeszcze da ulgę zmęczonym nogom?

Te wszystkie porady tutaj zamieszczone są odpowiedzią na częsty dyskomfort, jaki przeżywa nagminnie wielu z nas. Warto podsumować i te wszystkie wskazówki zebrać w całość. Jak już zostało udowodnione, na zmęczone nogi i zmęczone stopy wpływ mają, zdawałoby się banalne wręcz ludzkie zaniedbania.

Tutaj należy wyszczególnić dietę, bo źle zbilansowana dieta powoduje szereg niekorzystnych objawów, co skutkuje zmęczeniem nóg. Dieta powinna być bogata w witaminy dla układu nerwowego i mięśniowego, bo nie każdy człowiek zdaje sobie z tego sprawę, jak to jest ważne.

Odpowiednia dieta

Poza dietą bardzo ważny jest oczywiście ruch, wykorzystywanie jak największej ilości mięśni nóg i to przez jak najdłuższy czas. Nie chodzi tu o ogromny wysiłek, ale o pracę mięśni, co wpływa na ich wzrost, wytrzymałości i siłę.

Także osoby otyłe będą mieć problemy ze zmęczeniem nóg częściej niż osoby szczupłe. Nie każdy zwraca uwagę na to, ale noszenie obuwia we właściwym rozmiarze ma bardzo duży wpływ na komfort nóg, tak samo, jak i noszenie nie za ciasnych skarpetek.

Jak widać, to są błahe niedopatrzenia, ale jakże ważne dla stanu nóg. Eliminując te błahostki, często już odczuwamy ulgę, a w razie większych problemów pozostają kąpiele lecznicze z dodatkiem minerałów, olejków eterycznych, czy po prostu SPA.

Takie codzienne dbanie o nogi, które mają jednak bardzo dużo pracy w ciągu dnia, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, przynosi szybką ulgę. Osoby mające takie możliwości, nie powinny zapomnieć o masażach, gdyż to w znacznym stopniu zapewnia doskonałą formę nóg i stóp na długi okres czasu.

Co na bolące nogi? Warto się zaopatrzyć w kremy do użytku na co dzień, szczególnie odczuwając ból spiętych mięśni i obrzęki w pracy. Prócz tego należy mieć żele mineralne, które szybko odżywiają mięśnie, zapewniają im dostawę niezbędnych do pracy składników i są dobroczynne w skutkach dla układu nerwowego i krwionośnego.

Podobne artykuły