Medycyna estetyczna

Jakie są rodzaje zmarszczek? Czy wiesz, jak z nimi walczyć?

Zmarszczki to problem bardzo wielu osób, przed którym nie zawsze jesteśmy w stanie się uchronić. Rozróżniamy różne rodzaje zmarszczek. Jedne z nich powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry i nie mamy na nie wpływu, do tworzenia innych zaś same się przyczyniamy. Znając przyczyny powstawania zmarszczek, można się przed niektórymi uchronić. Jak? O tym w dalszej części artykułu.

Przyczyny tworzenia się zmarszczek

Podstawową przyczyną tworzenia się zmarszczek jest starzenie się skóry, która traci jędrność i elastyczność. Niestety na ten typ zmarszczek nie mamy większego wpływu. Możemy tylko opóźniać proces i ograniczać jego skutki, stosując odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne.

Zmarszczki to nic innego jak zagłębienia na powierzchni skóry powstające na skutek utraty sprężystości skóry i wiotczenia włókien elastynowych i kolagenowych. W wyniku tego skóra traci jędrność i elastyczność, a na jej powierzchni zaczynają się pojawiać nieestetyczne bruzdy.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje zmarszczek wynikają z wieku. Istnieje bowiem szereg czynników, które oddziałując latami na skórę, przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Poniżej przedstawiamy więc rodzaje zmarszczek, które różni przyczyna powstania. Dzięki wiedzy na temat ich pochodzenia będziemy mogły skuteczniej się przed nimi bronić.

Rodzaje zmarszczek a przyczyny ich powstawania

Zmarszczki tworzą się nie tylko na twarzy, ale również na szyi, dekolcie, dłoniach, a nawet stopach. Warto o tym pamiętać, bowiem nie zawsze skóra poniżej linii brody jest właściwie pielęgnowana. A jak wiadomo brak dbałości o skórę to jedna z przyczyn tworzenia się zmarszczek.

Rozróżniamy wiele rodzajów zmarszczek, których powstawanie ma różne podłoże. Oto podział, który klasyfikuje zmarszczki ze względu na przyczyny i miejsce ich powstawania:

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy najwcześniej, bo już około 25 roku życia. Zalicza się je do zmarszczek dynamicznych, bo powstają pod wpływem ruchów mięśni twarzy. Można je zaobserwować w rejonie nosa, ust i czoła. Najczęściej zaś widoczne są przy zewnętrznych kącikach oczu – tzw. kurze łapki. Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy podczas uśmiechania się czy wykonywania grymasów na skutek różnych emocji. Przed tymi zmarszczkami trudno się uchronić, bowiem nie mamy wpływu na mimikę swojej twarzy. Ale stosowanie odpowiednich kosmetyków pomoże ujędrnić skórę, dzięki czemu zmarszczki będą mniej widoczne.

Zmarszczki związane ze snem

Ten rodzaj zmarszczek zwany jest zmarszczkami sennymi. Powstają one w wyniku nieodpowiedniego układania twarzy na poduszce i są niejako odciskiem poduszki wykonanym na twarzy. Przed tymi zmarszczkami ciężko się uchronić, bo podczas snu trudno jest kontrolować prawidłowe ułożenie ciała. Jedynym rozwiązaniem jest spanie na plecach, aby skóra twarzy nie dotykała poduszki.

Zmarszczki posłoneczne

Zmarszczki te powstają w wyniku działania promieniowania słonecznego na powierzchnię naszej skóry. Wiadomo, że długotrwale przebywanie na słońcu niekorzystnie wpływa na stan włókien elastynowych i macierzy skóry. Często tego typu zmarszczkom towarzyszą również przebarwienia.

Zmarszczki powstające na skutek działania promieni słonecznych pojawiają się na tych częściach ciała, które najczęściej eksponujemy. Można więc spodziewać się ich na twarzy, dekolcie i okolicach karku. Aby się przed nimi ustrzec, warto stosować kremy do opalania z filtrem UVA i UVB.

Zmarszczki liniowe

Ten typ zmarszczek nie jest zbyt popularny, ale można się na niego natknąć, zwłaszcza u osób, u których poziom nawilżenia skóry jest niewystarczający. Taki stan rzeczy wynika ze zbyt małej ilości naturalnego czynnika nawilżającego w skórze i skutkuje przesuszaniem warstwy rogowej naskórka. Mało nawilżona skóra traci jędrność, a na jej powierzchni zaczynają być widoczne zmarszczki.

Zmarszczki liniowe, zwane też papierowymi, mogą pojawić się w różnym wieku. Nawet osoby bardzo młode mogą zostać dotknięte tym problemem. Pomocne w walce ze zmarszczkami na suchej skórze może okazać się regularne stosowanie kosmetyków nawilżających.

Zmarszczki grawitacyjne

Zmarszczki te mogą pojawiać się wszędzie: na czole, wokół oczu, na dekolcie, szyi, stopach i dłoniach. Przyczyna ich powstawania leży po stronie zmian zachodzących podczas starzenia się skóry. Na skutek utraty kolagenu i elestyny skóra traci sprężystość i jędrność, a naturalny owal twarzy zostaje zmieniony.

Chcąc ustrzec się przed tego typu zmarszczkami, należy pomyśleć o swojej skórze odpowiednio wcześnie. Właście zabiegi kosmetyczne i odpowiednia jej pielęgnacja, pozwolą na dłużej zachować cerę w dobrej kondycji. Na napiętej i nawilżonej skórze zmarszczki grawitacyjne pojawią się później lub biedą mniej widoczne.

Rodzaje zmarszczek występujących na różnych częściach ciała

Zmarszczki w okolicach oczu

W tej lokalizacji możemy spotkać dwa rodzaje zmarszczek. Jedne z nich to znane wszystkim „kurze łapki”. Pojawiają się one już w młodym wieku i często świadczą o pogodnym usposobieniu, gdyż powstają zazwyczaj w wyniku częstego uśmiechania się. Skóra w tej okolicy jest delikatna i podatna na tworzenie się zmarszczek. „Kurze łapki” zlokalizowane są promieniście przy zewnętrznych kącikach oczu.

Drugi typ zmarszczek to zmarszczki usytuowane pod oczami. Pojawiają się również wcześnie, co związane jest z bardzo cienką i delikatną skórą, pokrywającą tę część twarzy. Skóra w tej okolicy pozbawiona jest gruczołów potowych i łojowych, a więc często ulega przesuszeniu, a stąd już tylko krok do pojawienia się nieestetycznych bruzd. Ratunkiem w tej sytuacji jest stosowanie kremów pod oczy i dokładny codzienny demakijaż twarzy.

Zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole posiada prawie każdy. Tu również możemy spotkać się z dwoma ich rodzajami. Jedne z nich to zmarszczki poziome, biegnące w poprzek czoła i powstające na skutek częstego marszczenia tej części twarzy. Drugie to zmarszczki pionowe, czyli tzw. lwia bruzda. Ten typ zmarszczek pojawia się między brwiami, a tworzą go dwie lub trzy pionowe, dość głębokie bruzdy.

Zmarszczki w okolicy ust

Ten rodzaj zmarszczek często nazywa się „ustami palacza”. Dlaczego? Ponieważ widoczne są najczęściej po ułożeniu ust w taki sposób, jakbyśmy palili papierosa. Zmarszczki te układają się w pionowe linie nad górną wargą. Można je zaobserwować w okolicach 45 roku życia. Często czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu są braki w uzębieniu.

Wokół ust można również zaobserwować zmarszczki przynosowe, które powstają na skutek obwisania skóry policzków, co następuje po 40 roku życia. Zmarszczki przynosowe (zwane również „małpim pyszczkiem”) biegną od skrzydełek nosa w kierunku kącików ust.

Zmarszczki na dekolcie

Dekolt pokryty jest bardzo cienką i delikatną skórą, której brak podściółki tłuszczowej. Również zawartość kolagenu i elastyny jest w tym miejscu bardzo uboga. Stąd też na dekolcie bardzo wcześnie można zauważyć zmarszczki.

Zmarszczki na szyi

Zmarszczki na tej części ciała powstają z upływem lat. Jednak wiek nie jest tu jedynym winowajcą. Dużą rolę odgrywają również nasze nawyki. Garbienie się, podpieranie ręką brody, czytanie z pochyloną głową czy spanie na wysokiej poduszce, skutecznie przyczyniają się do pogłębiania problemu.

Inna przyczyna tworzenia się zmarszczek na szyi wynika z szybkiego odchudzania się. Nagła utrata tkanki tłuszczowej z tej części ciała sprzyja marszczeniu się skóry.

Zmarszczki na stopach i dłoniach

Zmarszczki, które obserwujemy na tych częściach ciała, związane są ze stanem podskórnej tkanki tłuszczowej. Jeśli jest ona dość gruba, zmarszczki nie są widoczne. Kiedy jest jej niewiele, skóra zapada się w zagłębienia, które wynikają z budowy anatomicznej organizmu.

Jak radzić sobie ze zmarszczkami?

Problem zmarszczek może pojawić się w każdym wieku. Jedne są związane z wiekiem, inne z uwarunkowaniami genetycznymi, a jeszcze inne mogą wynikać z nieprawidłowych nawyków. O ile tym ostatnim można zapobiec poprzez właściwą postawę, o tyle z pozostałymi walka jest dużo trudniejsza.

Na szczęście przemysł kosmetyczny nie pozostał obojętny na tego typu kobiece problemy i stworzył całe mnóstwo różnorodnych preparatów przeciwzmarszczkowych. Do wyboru mamy więc kremy, maseczki i sera przeciwzmarszczkowe, które pomagają wygładzić skórę lub opóźnić efekt ich powstania.

Również medycyna estetyczna proponuje całe serie zabiegów, które mają na celu walkę z uciążliwymi zmarszczkami. Należą do nich m.in.:

  • zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej,
  • mezoterapia,
  • ostrzykiwanie kwasem hialuronowym,
  • zabieg z użyciem nici liftingujących.

Jak widać, rodzaje zmarszczek zależą od wielu czynników. Jednak bez względu na to, jak, kiedy i gdzie powstają, warto dokładać wszelkich starań, aby pojawiły się jak najpóźniej. Bo przecież zmarszczki nie dodają uroku, lecz skutecznie postarzają naszą twarz. A przecież każda z nas chciałaby odsunąć ten moment jak najdalej i długo cieszyć się młodzieńczym wyglądem.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *