Kosmetyka

Najlepszy przewodnik, który pozwoli Ci dobrać idealne perfumy. Sprawdź, jak zapachy perfum wpływają na nasze samopoczucie

Perfumy słyną ze swych niesamowitych właściwości, aby poprzez zapach wyrazić nasz stan emocjonalny, uczucia i marzenia. Kobiety przez perfumowanie swojego ciała pokazują światu swój wdzięk, temperament i charakter. Perfumy potrafią wręcz zawładnąć wszystkimi naszymi zmysłami przez nader pięknie pachnące nuty, a ich aromaty są w stanie znacznie poprawić samopoczucie i obudzić skrywane głęboko wewnątrz marzenia i pragnienia. Zapachy perfum w iście magiczny sposób są w stanie nagle przywołać wspomnienia z przeszłości, zarówno te dobre, jak i złe. Dlatego każdy musi sam wybrać pasujący do siebie zapach, aby ten go inspirował zamiast źle nań działał.

Naucz się wybierać zapachy perfum idealnie dopasowane do charakteru

W tej sytuacji nie należy się kierować cudzymi gustami przy wyborze perfum, bo najczęściej to się nie sprawdza. Jeśli nawet zapachy perfum się spodobają, to raczej w przeciągu niedługiego czasu, dana osoba nie będzie ostatecznie ze swojego wyboru zadowolona.

Zapachy perfum powinny więc budzić w każdym z nas tylko pozytywne uczucia i wspomnienia. Trzeba wiedzieć, że najlepsze perfumy to dzieło sztuki, które tworzą poczucie luksusu, pożądania i władzy magnetyzując daną osobę i jej otoczenie.

Od dawien dawna perfumy kojarzą się wszystkim z bogactwem i wielkim światem. W sumie nic dziwnego, bo od dawna tak było. Nie każdego było na nie stać, a na perfumy mogła sobie pozwolić jedynie wąska, często arystokratyczna grupka ludzi. Kobiety w tamtych czasach miały bardzo niewiele obowiązków, a jednym z nich, często też jedynym, było to, aby dobrze się prezentować i pięknie pachnieć.

Aktualnie perfumy są dostępne dla każdego i zdawać by się mogło, że to tylko kwestia pieniędzy, ale to dosyć zwodnicze założenie. Jeżeli chodzi właśnie o perfumy, to liczy się przede wszystkim gust, a także umiejętność ich używania.

Stężenie perfum a moc ich zapachu

Mając podstawową wiedzę o perfumach, musimy zdać sobie sprawę z tego, że pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć i nie doceniać woni perfum. Dlaczego? Zapachy perfum mogą zarówno kusić i zachęcać, ale też odpychać i zniechęcać. Im większa jest nasza wiedza na temat perfum, tym łatwiejsze zdaje się wykorzystanie ich niebywałych zalet.

W zasadzie wonie perfum, jakie możemy nabyć w perfumeriach, dzielą się przede wszystkim na moc ich zapachu, czyli na zawartość w ich składzie specjalnie dobranych olejków zapachowych oraz substancji, ułatwiającej ich nakładanie na skórę, którą zwykle jest alkohol. Ze względu na moc perfum mogą bardzo różnić się trwałością zapachu, jego szlachetnością i ceną.

Trzeba wiedzieć, że perfumy są najbardziej skondensowaną formą zapachu. Są takim koncentratem, którego oczywiście nie można rozcieńczać, chyba że chodzi o wody toaletowe, ale to już inny produkt.

Dobre perfumy zawierają około 40 procent olejków zapachowych rozpuszczonych w stężonym alkoholu. Z racji tak wysokiej zawartości czystych olejków zapachowych trwałość perfum na skórze i ich mocny zapach utrzymuje się około kilku godzin, a później stopniowo słabnie. Oczywiście wyczuwalny jest dużo dłużej, ale już nie tak intensywnie.

Perfumy na skórę najlepiej nakładać wieczorem, kiedy nie odczuwa się już działania promieni słonecznych czy innego źródła ciepła, gdyż w wyższej temperaturze szybciej parują. W zasadzie odparowuje zawarty w nich alkohol, pozostawiając wysuszającą się skórę i bardziej podatną na przebarwienie spowodowane słońcem. Zresztą, w podwyższonych temperaturach zapach dosyć szybko traci na swojej intensywności.

Najczęściej kupowaną formą perfum są wody perfumowane. Jest to znacznie tańsza wersja perfum, za to są intensywniejsze zapachowo, niż wody toaletowe. W wodach perfumowanych jest około dwukrotnie mniej olejków eterycznych niż w perfumach. Tabela perfum pokazuje, że jest to pomiędzy 10 a 15 procent. W dodatku są rozcieńczone słabszym alkoholem, ale z powodzeniem można stosować je zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wody toaletowe są najsłabszą postacią perfum, które są bardzo ubogie w olejki zapachowe i ich zawartość jest bardzo niska. Wynosi maksymalnie 12 procent, ale zazwyczaj waha się pomiędzy 5 i 10 procent. Ponadto olejki te rozcieńczone są alkoholem 80-cio procentowym. Dużą zaletą wód toaletowych jest to, że znakomicie sprawdzają się w sytuacjach, gdy mocny zapach jest wręcz niepożądany. Ma to miejsce na przykład w pracy, kościele, czyli wszędzie tam, gdzie intensywny zapach może nas po prostu rozpraszać.Ale nie tylko nas, też ludzi, z którymi współpracujemy.

Wody toaletowe są zapachowo bardzo nietrwałe, dlatego warto posiadać ze sobą buteleczkę, której można użyć, gdy zapach zaczyna słabnąć. Ponadto wody perfumowane, to najtańsza forma perfum. Jeżeli z jakichś przyczyn nie można sobie pozwolić na perfumy, a zwykle jest to problem finansowy, bo dobre perfumy kosztują nawet kilkaset złotych.

Często zdarza się, że zapach jest na tyle piękny, że próżno szukać innego zważając na cenę. Co zrobić w takiej sytuacji? Co zrobić, jeżeli finansowo nie możemy sobie pozwolić na dane perfumy, a inny zapachy przy nich po prostu blednie? Wiedzmy, że producenci bardzo często wzbogacają linię swoich produktów o balsamy do ciała czy dezodoranty. Dlatego na przykład dezodorant o interesującym nas zapachu będzie tanią formą nabycia naszego ulubionego zapachu. Ponadto można również zakupić sobie tester zapachu, dostępne na przykład w perfumeriach internetowych. Różnica jest w opakowaniu, ale zapach jest ten sam. W dodatku, jeżeli chcemy na sobie wypróbować jakiś nowy zapach, wówczas tester jest bardzo dobrym wyborem. Opakowania testerów są małe, ale mimo wszystko mamy interesujący nas zapach, który jest mocniejszy nawet od wody toaletowej i to za ułamek ceny.

Jednakże niektóre osoby decydują się nawet na zamienniki perfum, które ich interesują. Niestety, zamienniki nie są dobrym wyborem, gdyż charakteryzują się słabszym znacznie zapachem i jego trwałością, ale również może się okazać po paru godzinach, że zapach całkowicie zmieni woń, a wtedy okaże się, że pieniądze, nawet niewielkie zostały źle spożytkowane.

Zawartość alkoholu w perfumach – stężenie perfum

Jak omówiono powyżej, perfumy składają się z olejków zapachowych rozpuszczonych w mocnym alkoholu. Alkohol prócz właściwości rozcieńczających tłuste olejki ma też za zadanie ułatwić substancji zapachowej naniesienie prawidłowo na skórę.

Prócz tego perfumy zawierają substancje wzmacniające zapach, a także środki, których zadaniem jest sprawić, aby wszystkie składniki zawarte w perfumach stworzyły jednolitą ciecz. Perfumy o najwyższej klasie zapachu stymulują bardzo silnie zmysł wyczuwania zapachu, dlatego nie każda osoba może ich używać.

Trzeba pamiętać o bardzo ważnej zasadzie tworzenia perfum, a mianowicie że im większe stężenie olejków zapachowych, tym alkohol etylowy, który będzie je rozpuszczał, musi być mocniej stężony. Wody toaletowe są tutaj wyjątkiem, bo mają mniejszą zawartość olejków rozpuszczonych w silnym alkoholu.

Jeżeli ktoś będzie chciał wybrać kosmetyk dla siebie na przykład wodę kolońską, perfumowaną czy toaletową, będzie musiał wziąć pod uwagę to, że im większe stężenie alkoholu w kosmetykach tym większe wysuszenie skóry, a co za tym idzie częste ich stosowanie może powodować podrażnienia skóry. Dlatego w czasie, gdy silne perfumy są nakładane na ciało, należy je odpowiednio nawilżyć. W przeciwnym razie skóra będzie się marszczyć i łuszczyć.

Tabela perfum – czyli ile alkoholu i ile olejków znajduje się w perfumach?

Obowiązuje ogólna tabela perfum, która ujawnia zawartość olejków zapachowych oraz stężenie alkoholu w różnych rodzajach perfum:

Zawartość olejków zapachowych           Stężenie alkoholu

Woda kolońska               3-5%                                                             80%

Woda perfumowana      10-18%                                                         80-90%

Woda odświeżająca        1-3%                                                            70-80%

Woda toaletowa              4-12%                                                          60-85%

Perfumy                            22-40%                                                      96%

 

Praktyczne rady dla posiadaczy perfum

  1. Perfumy należy bardzo starannie przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu z uwagi na delikatność kompozycji zapachowej i najlepiej w szklanym flakonie,
  2. O wiele praktyczniejsze w użytkowaniu są perfumy z rozpylaczem. Rozpylacz spowoduje, że spryskane zostanie ciało wonnym obłokiem, poza tym korzystając z rozpylacza, uniemożliwiamy bakteriom chorobotwórczym dostanie się do wnętrza, skażając perfumy. Co więcej, dozuje on perfumy zgodnie z wymaganiami,
  3. W razie użytkowania rozpylacza z pompką pochodzącego z perfum o innym zapachu, można pozbyć się wcześniejszego zapachu, używając do tego roztworu octu i soli w proporcji 3 łyżki octu na 1 łyżkę soli. Płucze się flakon poprzez energiczne potrząsanie nim, a następnie po przepłukaniu wodą i później spirytusem odstawia się do całkowitego wyschnięcia. Gdy flakon wyschnie, nadaje się do wlania nowych perfum o innym zapachu,
  4. Pompkę natomiast można dokładnie wyjałowić poprzez kilkukrotne przepompowanie nią czystego spirytusu do czasu, aż wypływając stanie się całkowicie bezzapachowy,
  5. Gdy zachodzi potrzeba czasowego odstawienia perfum, warto włożyć je do oryginalnego pudełka lub w przypadku nieposiadania go, do innego o zbliżonych rozmiarach, a następnie tak zabezpieczone perfumy należy włożyć do lodówki. Najlepiej położyć je w lodówce pod takim kątem, aby wypełniły szyjkę flakonika bądź butelki. W taki sposób zostaje całkowicie zatrzymany dostęp powietrza do wnętrza.

Teraz z uwagi na wszystkie te wskazówki, wiadome się staje jak przechowywać pięknie pachnące i zazwyczaj drogie perfumy. Należy mieć na uwadze także to, że kiedy perfumy znajdują się w lodówce, uważać trzeba na jej temperaturę. Bo perfumy nie dość, że nie lubią zbyt wysokich temperatur, to przy zbyt niskich także tracą swoje właściwości. Dlatego należy je trzymać na półce najbardziej odległej od części zamrażalnika, zresztą opis perfum zamieszczony na ich etykiecie o tym z pewnością informuje.

Źródło:

http://www.perfumy.edu.pl/encyklopedia/zawartosc-alkoholu-w-perfumach.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *