KosmetykaMedycyna estetyczna

Dermabrazja i laser na rozstępy

Rozstępy to zmora wielu osób, a choć częściej pojawiają się u kobiet, nie są obce również panom. Czy istnieją skuteczne zabiegi na rozstępy, które pomagają uporać się z tym problemem i przywrócić skórze gładkość? Odpowiedź na szczęście brzmi: tak!

Choć walka z tego typu zmianami skórnymi nie należy do łatwych, to istnieje szansa, aby ją wygrać – oczywiście z pomocą odpowiednich metod. Mowa tutaj o profesjonalnych zabiegach kosmetycznych na rozstępy, które w połączeniu ze staranną pielęgnacją domową pozwalają na osiągnięcie naprawdę fantastycznych efektów. Jednak aby wizyta w salonie urody nie skończyła się rozczarowaniem, trzeba mieć na uwadze, że proces usuwania rozstępów wymaga czasu i wielokrotnego powtarzania zabiegów, a i to niestety nie zawsze pozwala pozbyć się ich w 100%. Mimo to warto próbować, ponieważ w wielu przypadkach już nawet redukcja zmian sprawia, że nasze ciało wygląda znacznie lepiej, a dzięki temu my czujemy się w nim pewniej i piękniej.

Jak powstają rozstępy i jak z nimi walczyć?

Mówiąc najprościej, rozstępy to blizny powstające w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. Wskutek różnego rodzaju procesów zachodzących wewnątrz naszego organizmu, zdarza się, że wytrzymałość włókien kolagenowych i elastynowych w skórze zostaje osłabiona. W rezultacie dochodzi do zerwania włókien, co odbija się na ogólnej kondycjI naszej skóry – staje się cieńsza, mniej elastyczna i znacznie mniej odporna na uszkodzenia. Zabiegi kosmetyczne na rozstępy mają za zadanie przede wszystkim zatrzymać ten proces, czyli wzmocnić włókna kolagenowe i elastynowe, a także pobudzić organizm do produkcji nowych, które wspomogą gojenie się blizn.

Gdzie powstają rozstępy?

Do powstania rozstępów dochodzi najczęściej w wyniku gwałtownego spadku lub (częściej) przyrostu masy ciała – ze względu na skoki wagi lub nagły, intensywny wzrost (np. w okresie dojrzewania czy podczas ciąży). Pojawiają się głównie w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej narażona na rozciąganie: na piersiach, brzuchu, biodrach, w górnych partiach ud i na pośladkach, nieco rzadziej w okolicach ramion lub kolan. Lokalizacja zmian jest zwykle jednym z czynników decydujących o doborze konkretnego zabiegu na rozstępy.

Kogo może dotknąć ten problem?

Zmiany mogą utworzyć się w każdym wieku, choć szczególnie narażeni jesteśmy na nie w okresie dojrzewania, kiedy nasze ciało intensywnie się rozwija i rośnie. Jak już wspomniano, występują głównie u kobiet, jednak w przeciwieństwie do cellulitu, którego panowie nie muszą się obawiać, rozstępy nierzadko dotykają również tę płeć. U mężczyzn można zaobserwować je najczęściej w okolicy obręczy barkowej lub w partii krzyżowo-lędźwiowej. Na szczęście odpowiednio dobrane zabiegi kosmetyczne na rozstępy pomagają w znacznej mierze uporać się z tym problemem, niezależnie od wieku czy płci.

Co prowadzi do powstawania rozstępów?

Istnieje wiele czynników, które mogą stanowić przyczynę powstawania rozstępów. Choć nie na wszystkie mamy wpływ, niektórym jesteśmy w stanie zaradzić – na przykład zmieniając swoje nawyki. Warto to zrobić nawet, jeżeli zabiegi na rozstępy przyniosły nam oczekiwane efekty – po to, aby uniknąć pojawienia się nowych zmian w przyszłości. Ich powstawaniu sprzyjają:

 • niewłaściwa dieta, której efektem są niedobory witamin i minerałów,
 • nadmierny stres,
 • stosowanie niektórych leków na alergie, choroby endokrynologiczne i autoimmunologiczne (zawierających glikokortykosteroidy),
 • wzrost poziomu niektórych hormonów, głównie kortyzolu i estrogenów,
 • genetycznie obniżona wytrzymałość włókien kolagenowych i elastynowych.

Etapy powstawania rozstępów

Poruszając temat zabiegów na rozstępy, warto wspomnieć także o etapach powstawania zmian, ponieważ dobór konkretnych metod usuwania zależy właśnie od tego, jak bardzo są zaawansowane. Rozróżniamy dwie fazy, choć niektóre źródła wspominają o trzech, traktując rozstępy po ciąży jak odrębny tym zmian.

Faza I

Zapalna, czyli początkowy etap powstawania zmian. Są wtedy różowe lub czerwone, a szansa na ich usunięcie lub znaczną redukcję jest znacznie większa – oczywiście z pomocą odpowiednio dobranych zabiegów na rozstępy oraz starannej pielęgnacji domowej.

Faza II

Zabliźnienie, czyli moment, kiedy zaczerwienienia goją się, stają się coraz bielsze i przyjmują formę blizn o nierównej strukturze – wyraźnie wyczuwalnych przy dotyku. Niestety na tym etapie walka z nimi jest już znacznie trudniejsza, a jej celem jest raczej redukcja aniżeli całkowite usunięcie zmian. Konieczne jest także stosowanie bardziej inwazyjnych zabiegów – jak np. lasera na rozstępy.

Rozstępy po ciąży

Charakterystyczne ze względu na swoją długość i szerokość – większą niż w przypadku “zwykłych” rozstępów. Mogą mieć nawet ok. 2 centymetrów.

Rozstępy – zabiegi redukujące zmiany

W ofertach gabinetów kosmetycznych możemy znaleźć bardzo wiele zabiegów na rozstępy. To najskuteczniejsza forma walki z tym problemem –  bo raczej nie zdarza się, by do uporania się z nim wystarczyła sama pielęgnacja domowa. Nie należy jednak bagatelizować jej wartości. Stanowi bowiem niezwykle istotne uzupełnienie profesjonalnych zabiegów, bez którego ich efekty nie byłyby tak dobre.

Przyjrzyjmy się dziś jednemu z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na rozstępy, a mianowicie: dermabrazji. To propozycja o tyle ciekawa, że dostępna jest w dwóch wariantach – mechanicznym oraz laserowym – polegających na intensywnym złuszczaniu naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Metody te różnią się głównie intensywnością działania na tkanki, dlatego też stosowane są do różnych typów rozstępów: mechaniczna do tych w fazie zapalnej, natomiast laserowa – do zabliźnionych.

Dermabrazja – skuteczny zabieg na rozstępy?

Dermabrazja wykorzystywana jest do usuwania nie tylko rozstępów, ale także innych zmian skórnych, takich jak blizny pooperacyjne, potrądzikowe czy zmarszczki. Stanowi również skuteczny sposób na pozbycie się niechcianego tatuażu. Celem takiego intensywnego, mechanicznego peelingu jest wygładzenie skóry i zlikwidowanie wszelkich przebarwień czy niedoskonałości. Zdarza się, że rozstępy znikają już po pierwszym takim zabiegu, jednak dla uzyskania pełnych efektów należy rzecz jasna wykonać ich całą serię – zaplanowaną przez specjalistę odpowiednio do stanu naszej skóry.

Uwaga! Dermabrazja należy do metod inwazyjnych. Tego typu zabiegów na rozstępy nie powinno wykonywać się latem, ponieważ proces rekonwalescencji wymaga przestrzegania szczególnych zaleceń  – w tym unikania słońca, a także niektórych kosmetyków czy peelingów.

Dermabrazja mechaniczna

Jak już wspomniano, metoda mechaniczna to zabieg na rozstępy w fazie zapalnej – a więc stosunkowo świeże i płytkie. Do wykonania go wykorzystuje się ostrą szczoteczkę lub wirującą tarczę, pokrytą specjalnym rodzajem papieru ściernego. Całość trwa zwykle około godziny. Procedura rozpoczyna się od podania zastrzyku znieczulającego, a także zdezynfekowania i schłodzenia partii ciała, które mają zostać poddane zabiegowi – po to, by zminimalizować ryzyko infekcji. Następnie specjalista przechodzi do stopniowego złuszczania kolejnych warstw skóry – aż do skóry właściwej, co pobudza ją do produkcji kolagenu i elastyny. Na koniec skóra zabezpieczana jest specjalnymi opatrunkami.

Naturalnym następstwem takiego zabiegu na rozstępy jest pojawienie się obrzęku oraz bólu, które ustępują zwykle po około 7-14 dniach. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty – w postaci pojawienia się nowego naskórka – można zaobserwować dopiero po kilkunastu tygodniach. Bardzo ważne jest również to, aby w tym czasie odpowiednio dbać o ciało i ściśle przestrzegać zaleceń specjalisty.

Laser na rozstępy, czyli dermabrazja laserowa

To z kolei propozycja dla osób, u których zmiany pojawiły się już dość dawno i zdążyły przybrać formę białych lub perłowych blizn, a także dla kobiet zmagających się z rozstępami po ciąży. Podobnie jak przy dermabrazji mechanicznej, i tutaj wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe. W trakcie zabiegu wybrane partie ciała poddawane są działaniu lasera CO2 lub erbowego, który ogrzewa skórę tak długo, aż ta odparuje – aż do poziomu skóry właściwej. Na koniec specjalista zabezpiecza ciało opatrunkiem.

Naturalną konsekwencją zastosowania dermabrazji w wersji lasera na rozstępy jest rzecz jasna ból i obrzęk (choć zwykle słabsze niż w przypadku dermabrazji mechanicznej), a w niektórych przypadkach także uczucie drętwienia. Dolegliwości te powinny ustąpić w ciągu około 3 tygodni, jednakże nowych warstw gładkiej skóry możemy spodziewać się dopiero po upływie czterech miesięcy. W domowej pielęgnacji pozabiegowej bardzo istotna jest tutaj odpowiednia higiena.

Aby nie doznać niepotrzebnego rozczarowania, decydując się na dermabrazję warto mieć na uwadze, że pomimo wysokiej skuteczności tej metody, duże i głęboki rozstępy z pewnością nie zostaną usunięte całkowicie, a jedynie zredukowane i spłycone.

Powikłania po dermabrazji

Decydując się na inwazyjne zabiegi na rozstępy trzeba również pamiętać, że są one obarczone ryzykiem wystąpienia ewentualnych powikłań. W przypadku dermabrazji mogą być to:

 • zakażenia (ze względu na nieprawidłową pielęgnację pozabiegową),
 • wspomniany już ból i opuchlizna,
 • zaczerwienienia,
 • opryszczka,
 • blizny (bardzo rzadko),
 • przebarwienia – tylko u osób z ciemniejszą karnacją.

Kiedy zrezygnować z zabiegu?

Przeciwwskazaniem do wykonania dermabrazji są choroby i stany zapalne skóry oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Z zabiegu nie powinny korzystać także osoby o ciemnej karnacji (ze względu na ryzyko powstania przebarwień).

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *