Medycyna estetyczna

Zabieg uwielbiany przez gwiazdy: osocze bogatopłytkowe, czyli Twój własny eliksir młodości

osocze bogatopłytkowe milbrandt

Osocze bogatopłytkowe (PRP), znane także jako „wampirzy lifting”, to jeden z ulubionych zabiegów rewitalizujących skórę wśród gwiazd – np. Kim Kardashian czy Gisele Bündchen. Dlaczego jest tak popularny? I na czym dokładnie polega? Wszystkiego dowiesz się z artykułu eksperckiego, który przygotowała dla nas dr Olga Milbrandt, właścicielka poznańskiego gabinetu Milbrandt Medycyna Estetyczna.

Zamów kartę podarunkową na Moment.pl Zamów kartę podarunkową na Moment.pl

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego są popularne nie tylko wśród celebrytek, ale przede wszystkim wśród kobiet, którym zależy na naturalnym efekcie odnowy skóry. Po 30 roku życia procesy jej starzenia zaczynają przebiegać szybciej. To dlatego, że znacznie spada poziom zawartego w niej kwasu hialuronowego i kolagenu, przez co traci ona swoje zdolności regeneracyjne.

Efekt? Skóra staje się cieńsza, mniej jędrna i bardziej wrażliwa na szkodliwe czynniki, takie jak promieniowanie słoneczne, wszechobecny smog, nagłe zmiany temperatury itp. Osocze bogatopłytkowe pomaga spowolnić te procesy i w naturalny sposób pobudzić skórę do regeneracji, dlatego zabiegi z jego wykorzystaniem polecane są najczęściej osobom, u których dopiero pojawiają się pierwsze zmarszczki lub które chcą podtrzymać efekty bardziej inwazyjnych zabiegów (np. korekcji owalu twarzy). Jak to dokładnie działa?

Czym jest i skąd bierze się osocze bogatopłytkowe?

PRP to autologiczny preparat, który otrzymujemy z własnej krwi pacjenta. Początkowo procedura dla pacjenta wygląda bardzo podobnie jak przy standardowych badaniach diagnostycznych, gdy lekarz pobiera krew żylną do specjalnej probówki. Następnie pobrana krew jest odwirowywana w wirówce medycznej wg. dobranego do procedury schematu, dzięki czemu dochodzi do rozdzielenia jej na trzy frakcje:

– erytrocyty opadają na samo dno, stanowiąc około 45%,
– osocze widoczne jest jako jasnożółty płyn na samej górze probówki,
– a warstwa leukocytów i płytek krwi znajduje się pomiędzy nimi.

odwirowanie osocza z krwi
Umów się na wizytę w Milbrandt Medycyna Estetyczna! Wolne terminy znajdziesz tutaj.

A co z płytkami krwi?

Ze względu na to, że płytki krwi stanowią niewielki procent próbki, są one rozcieńczane pobranym osoczem, które dodatkowo bogate jest w białka, witaminy i elektrolity. Jednak mimo pozornie niewielkiej ilości, płytki odgrywają tu bardzo ważną rolę. Podczas ich aktywacji uwalniają się bowiem liczne czynniki wzrostu (PDGF, VEGF i TGFβ), które pobudzają komórki skóry do regeneracji, stymulują ich namnażanie oraz pobudzają do syntezy kolagenu, elastyny i macierzy międzykomórkowej, w tym kwasu hialuronowego.

PRP zawiera stężenie płytek krwi, które jest około 3-7 razy większe niż w standardowym osoczu. Jednak stężenie to może się różnić ze względu na różnice w metodach przygotowania, ale też fizjologię i kondycję samego pacjenta.

Jak wygląda podanie osocza i czy zabieg PRP jest bolesny?

Przygotowany preparat lekarz podaje śródskórnie, aby zapoczątkować procesy regeneracyjne. Najczęściej robi się to ręcznie, za pomocą cienkiej igły lub przy pomocy pistoletu medycznego. Zabieg jest bolesny, jednak przy zastosowaniu wcześniej znieczulającej maści dla większości pacjentów w pełni akceptowalny. Dla poprawy efektu i komfortu zabieg ten łączy się też z urządzeniami typu dermapen czy laserem frakcyjnym CO2.

podanie osocza bogatopłytkowego
Nie jesteś z Poznania? Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy możesz umówić się na zabieg z użyciem PRP.

W jakim celu stosuje się zabiegi z PRP?

W niedawno opublikowanej metaanalizie 24 badań obejmującej łącznie 480 pacjentów, którzy otrzymywali PRP w terapii przeciwstarzeniowej, wykazano wysoki poziom satysfakcji pacjentów z zabiegu. W ocenie lekarzy, którzy przeprowadzali zabieg, najbardziej widocznym efektem była poprawa gęstości skóry, redukcja drobnych zmarszczek oraz zmniejszenie przebarwień*. Dodatkowo PRP z powodzeniem jest stosowane do leczenia blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych oraz rozstępów skórnych w połączeniu z karboksyterapią.

Efekty ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym

Choć efekty wampirzego liftingu nie są tak spektakularne, jak w przypadku np. użycia botoksu, to wśród świadomych pacjentek, którym zależy na ujędrnieniu skóry oraz zapobieganiu skutkom jej starzenia się, jest on zabiegiem nie do zastąpienia, wpisanym na stałe do ich kalendarza pielęgnacji. Tym bardziej, że zabieg może być wykonywany przez cały rok, również latem.

Szerokie zastosowanie osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w:
– stomatologii i ortopedii (leczenie ubytków kostnych, choroby zwyrodnieniowej stawów),
– chirurgii ogólnej (leczenie trudno gojących się ran i owrzodzeń),
– leczeniu łysienia (pociążowe nadmierne wypadanie włosów, łysienie androgenowe),
– wzmocnieniu odczuwania orgazmu u kobiet (zabieg O-shot).

osocze bogatopłytkowe w trychologii
Wypróbuj osocze bogatopłytkowe w leczeniu łysienia. Zaufane salony w Twojej okolicy wyszukasz tutaj.

PRP – przeciwwskazania do zabiegu

Ponieważ PRP jest preparatem pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta, ryzyko reakcji alergicznej jest znikome, dzięki czemu zabieg może być bezpiecznie stosowany u alergików. Nie stosujemy go jednak w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, u pacjentów z czynną chorobą nowotworową, hematologiczną, autoimmunologiczną skóry. Odradzamy również zabieg w przypadku infekcji w miejscu iniekcji, stosowania antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwkrzepliwych.

Jak widzisz osocze bogatopłytkowe (PRP) to w pełni naturalny sposób na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Jest jednak zabiegiem inwazyjnym, dlatego bardzo ważne jest, aby wykonanie go powierzać tylko zaufanym specjalistom, posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, nie wahaj się skonsultować ich przed podjęciem decyzji. Serdecznie zapraszam Cię także do naszego gabinetu Milbrandt Medycyna Estetyczna w Poznaniu, gdzie czeka na Ciebie doświadczony zespół lekarzy i kosmetologów.

*Maisel-Campbell, A.L., Ismail, A., Reynolds, K.A. et al. A systematic review of the safety and effectiveness of platelet-rich plasma (PRP) for skin aging. Arch Dermatol Res 312, 301–315 (2020)

[Głosów: 23   Average: 5/5]

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *