Medycyna estetyczna

HIFU najlepszy lifting twarzy, bez użycia skalpela

HIFU to zabieg z wykorzystaniem skupionej wiązki fal ultradźwiękowych o dużym zasięgu. Technologia ta wykorzystywana jest w medycynie już od 20 lat, w tym między innymi w leczeniu nowotworów (głównie raka prostaty). W medycynie estetycznej gości od kilku lat i dynamicznie zbiera grono zwolenniczek. Zabieg HIFU znany również jako lifting bez skalpela pozwoli bezinwazyjnie ujędrnić skórę i uzyskać efekt liftingu jak po operacji plastycznej. I to bez naruszenia naskórka i bez podrażnień.

Co to jest i jak działa HIFU?

HIFU to zabieg, którego nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia High Intensity Focused Ultrasound, czyli ultradźwięki skupione na wysokiej intensywności. Technologia urządzenia, w którym wykorzystuje się skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym zasięgu, powoduje ruch komórek w tkankach. Z uwagi na fakt, że fala ma ograniczony zasięg przez specjalne głowice, kumuluje się na różnych głębokościach tkanki. Tak właśnie, w zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się 3 głębokości: 1.5, 3.0 oraz 4,5 milimetra.

W zależności od ustawionej głębokości wiązka fal ultradźwiękowych skierowana w skórę powoduje ruch oraz tarcie komórek w tkankach, generując w ten sposób ciepło. Efektem są mikro poparzenia wewnątrz tkanki, które sięgają średnicy od pół do jednego milimetra. Zewnętrzna część skóry pozostaje nienaruszona, podczas gdy w głębi zachodzą intensywne procesy regeneracji oraz odbudowy (stymulowane przez uszkodzenia).

Jak wygląda zabieg HIFU?

Niezwykle ważne jest, aby zabieg HIFU wykonać w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej. Obsługa urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe wymaga bowiem adekwatnej wiedzy oraz umiejętności. Nieodpowiednio dobrana głębokość zabiegu do partii ciała, może spowodować nawet poparzenia kości!

Sam zabieg może powodować dyskomfort związany z lekkimi ukłuciami, choć dolegliwości zależne są od progu odczuwalności bólu pacjentki. W przypadku osób o bardzo niskim progu stosuje się na skórę specjalne kremy znieczulające. Wrażenia bólowe zależne są również od mocy fal.

Zanim dojdzie do zabiegu, lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi stosowny wywiad z pacjentką. Na jego podstawie dowie się między innymi, jakich efektów pacjentka oczekuje. Następnie przystąpi do oczyszczenia miejsca, które będzie poddawane zabiegowi. W przypadku twarzy niezbędny będzie dokładny demakijaż.

Na początku osoba wykonująca zabieg rozrysuje schemat zabiegu, czyli linie pionowe i poziome, pomiędzy którymi będzie wprowadzana wiązka fal. Do tego celu wykorzystuje się markery chirurgiczne. Następnie pokryje skórę cienką warstwą specjalnego żelu przeznaczonego do ultradźwięków. W kolejnym etapie lekarz medycyny estetycznej ustawi na aparaturze odpowiednie parametry (czas oraz energię, czyli ilość mJ/cm2), a następnie przyłoży w wybrane miejsca urządzenie emitujące fale.

Na policzkach i czole wykorzystuje się głowice emitujące fale na głębokość 3.00 mm. W czasie zabiegu niezbędna jest zmiana głowic, zależnie od miejsca, w którym będą używane. W okolicach oczu stosuje się te emitujące wiązkę na głębokość 1.5 mm, natomiast na okolicę szyi 4.5 mm.
Cały zabiegu HIFU na twarzy trwa około 20-30 minut i kosztuje w granicach 2500-3500 złotych. Oczywiście cena zależna jest od partii ciała poddawanej zabiegowi (np. policzki, szyja). Jednak HIFU można wykonać nie tylko na twarzy, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest ujędrnienie oraz regeneracja skóry.

Kluczową zaletą zabiegu jest fakt, że powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona, przez co pacjent nie wymaga późniejszej rekonwalescencji. Jedyne co może się pojawić po zabiegu, to lekkie zaczerwienienie, które po kilku godzinach samoistnie znika. Plusem jest także fakt, że w wielu przypadkach wystarczy już jeden zabieg, aby efekty były spektakularne. Przy bardzo zwiotczałej skórze zabieg można powtórzyć maksymalnie 3 razy, w 1-3 miesięcznych odstępach.

HIFU lifting bez skalpela, czy ma jakieś przeciwwskazania?

Zabieg HIFU jest bezinwazyjny, nie narusza wierzchniej warstwy skóry, a jedynie wnika swobodnie w jej głębokie warstwy. Działa głównie w warstwie mięśniowo-powięziowej. Niemniej jednak mimo nie inwazyjności i bezpieczeństwa, zabieg ten nie może być wykonywany przez wszystkich. Osoby, które chętnie korzystają z usług gabinetów medycyny estetycznej, muszą wiedzieć, że zabieg HIFU nie można wykonać w miejscach, gdzie użyto np. kwas hialuronowy.

Dodatkowymi przeciwwskazaniami będą także ciąża, karmienie piersią, choroby serca, nowotwory złośliwe, przebyte udary mózgu czy stany zapalne w miejscach planowanego zabiegu.

Jak widać, lista wcale nie jest długa. Dlatego zabieg HIFU jest zdecydowanie najlepszą alternatywą dla operacji plastycznych.

HIFU efekty

Głębokie warstwy skóry stymulowane uszkodzeniami w wyniku poparzeń rozpoczynają natychmiastową regenerację. W ten sposób zagęszcza się dotychczasowa struktura komórkowa, a skóra staje się jędrniejsza i bardziej napięta. Widoczny natychmiast efekt liftingu to wynik skrócenia włókien kolagenowych. Aby jednak nastąpiła kompletna odbudowa potrzeba trochę czasu. Dlatego też efekty zabiegu widoczne są dopiero po upływie kilku miesięcy (maksymalnie pół roku).

Na liście efektów po zabiegu HIFU znajdziemy między innymi zmniejszenie wiotkości oraz zagęszczenie i uelastycznienie skóry. Jeśli zabieg stosowany jest na twarzy i szyi, widocznie zaostrza się owal twarzy, ujędrniają się policzki oraz szyja. Następuje zmniejszenie porów oraz redukcja zmarszczek. Skóra staje się napięta i jędrna.

HIFU to zabieg skierowany głównie dla osób ze zwiotczałą skórą, które chcą poddać się liftingowi bez interwencji chirurgicznej. Lifting bez skalpela to dzisiaj zabieg numer jeden w medycynie estetycznej. Dodatkowym atutem jest fakt, że zabieg HIFU można stosować razem z innymi metodami liftingu i ujędrniania skóry. Natomiast efekty utrzymują się od 18 do nawet 24 miesięcy.

HIFU lifting najnowszej generacji nie tylko na twarz

Bezinwazyjny i skuteczny lifting z wykorzystaniem wysokoenergetycznej fali ultradźwiękowej to zabieg głównie wykonywany na twarzy oraz szyi. Doskonale wygładza zmarszczki wokół ust czy też redukuje zmarszczki wokół oczu (tzw. „kurze łapki”). HIFU to także możliwość pozbycia się podwójnego podbródka oraz skuteczne ujędrnienie dekoltu. Niemniej jednak, jak już wspomnieliśmy, można go wykonać również na innych partiach ciała. W renomowanych gabinetach medycyny estetycznej, gdzie wykorzystuje się urządzenia HIFU, można wykonać między innymi zabieg liftingu na udach, brzuchu, skórze ramion, okolic kolan, a także na biuście. Jest to więc doskonały sposób na walkę z niechcianym cellulitem oraz nadmiarem tłuszczyku.

Dzięki temu, że technologia ta nie pozostawia na skórze żadnych ran czy podrażnień oraz jest niemalże bezbolesna, zabieg stanowi idealne rozwiązanie w usuwaniu wielu defektów urody, które przychodzą wraz z wiekiem. Co więcej, pozwala wrócić do codziennych zajęć zaraz po wyjściu z gabinetu. Skóra twarzy też nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Rezultaty zaś są rewelacyjne. Wszystko dzięki pobudzeniu głębokich warstw skóry do produkcji kolagenu oraz uruchomieniu naturalnych procesów odbudowy skóry.

Jeśli chcesz zyskać trwalsze efekty, warto skorzystać także z innych, bezinwazyjnych zabiegów odmładzających (np. mezoterapia). Medycyna estetyczna stoi dzisiaj otworem na potrzeby swoich klientów. Wszystko dla jeszcze bardziej spektakularnych efektów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze: 1

  • Już nie pierwszy raz słyszę o tym zabiegu i powiem szczerze, że bardzo mnie ciekawi, bo zdjęć z efektami zbyt wielu nie widziałam. Z tego co kojarzę to kliniki też chyba pracują na różnych sprzętach, ale czy różnica jest w praktyce czy tylko w nazwie marki, na dwoje babka wróżyła 🙂 Ktoś już robił?