Medycyna estetyczna

Poznaj najlepsze sposoby na wypełnianie zmarszczek. Sprawdź jakich kwasów użyć. Opinie i recenzje o zabiegu

Zmarszczki to zmora wszystkich, niezależnie od płci. Pojawiają się na naszym ciele z wiekiem czy tego chcemy, czy nie. U jednych proces ten przebiega wcześniej u innych później, ale jest on nieunikniony. Pojawiające się zmarszczki na twarzy wprawiają w niemały dyskomfort. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą pozbyć się tego problemu. Wypełnianie zmarszczek nikogo już nie dziwi. Ba, coraz więcej osób korzysta z tego typu zabiegów, aby poprawić wygląd swojej skóry i odjąć sobie kilka lat. Sprawdźmy więc czym wypełnić zmarszczki i czy tak popularny kwas hialuronowy na zmarszczki będzie tu dobrym rozwiązaniem?

Kilka słów o przyczynach powstawania zmarszczek. Jak opóźnić moment ich pojawienia się?

Zmarszczki pojawiają się z wiekiem. Ich powstawanie ma kilka przyczyn. Główną z nich jest zmniejszona produkcja kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny przez nasz organizm, co dzieje się wraz z upływem lat. Substancje te w naturalny sposób utrzymują skórę w dobrej kondycji. Jednak z wiekiem ich pozom jest coraz mniejszy, w efekcie czego na twarzy możemy zaobserwować pierwsze oznaki starzenia.

Zmarszczki zazwyczaj pojawiają się po przekroczeniu 25 roku życia. Początkowo są to zmarszczki mimiczne. Z biegiem lat skóra traci swoją jędrność, staje się wysuszona i odwodniona. Wówczas ilość zmarszczek staje się coraz większa i są bardziej widoczne.

Na pojawienie się zmarszczek wpływ mają również inne czynniki, takie jak: promienie słoneczne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, złe nawyki żywieniowe, palenie tytoniu, stres lub nawet drastyczny spadek masy ciała. Aby odsunąć w czasie pojawienie się zmarszczek, należy wzbogacić dietę o niezbędne witaminy, takie jak A, B, E i C, które przyczyniają się do walki z wolnymi rodnikami i wpływają na stan skóry. Ratunkiem dla naszej cery będzie również stosowanie kremów z filtrem oraz tych zawierających retinoidy. Warto również nawadniać organizm od wewnątrz pijąc duże ilości wody i zadbać o relaks i wypoczynek.

Wypełnianie zmarszczek – na czym polega?

Kiedy walka z czasem okazuje się coraz mniej skuteczna, czas zmienić taktykę. Tu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która posiada skuteczne sposoby na pozbycie się nieestetycznych zmarszczek i bruzd. Jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najmniej inwazyjnych i w pełni naturalnych metod jest wypełnianie zmarszczek.

Zabieg wykonuje się przy użyciu dwóch rodzajów kwasów: hialuronowego i polimlekowego. Każdy z nich ma nieco inne działanie, ale ich skuteczność jest bardzo wysoka. Podczas zabiegu za pomocą igły wstrzykuje się pod skórę preparat o odpowiedniej konsystencji, który wygładza i ujędrnia skórę. Na efekty nie trzeba długo czekać. Widoczne są zaraz po zakończeniu zabiegu. Skóra staje się widocznie napięta, nawilżona i wygładzona.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to polisacharyd naturalnie produkowany przez nasz organizm. Dzięki zdolności wiązania wody w organizmie wpływa na odpowiednie nawilżenie, napięcie i jędrność skóry. Jego naturalne pochodzenie daje gwarancję bezpieczeństwa. Produkt ten nie alergizuje i jest dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Dlatego z powodzeniem jest stosowany w medycynie estetycznej jako najbezpieczniejszy wypełniacz zmarszczek. Kwas hialuronowy przeznaczony do zabiegu musi być odpowiednio oczyszczony, a jego gęstość dobrana do rodzaju zabiegu i planowanego efektu. Im preparat gęstszy, tym dłużej utrzymuje się pod skórą. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym pozwala zapomnieć o nieestetycznym problemie na 9 – 12 miesięcy. Po takim czasie zabieg powinno się wykonać ponownie, gdyż substancja zostaje całkowicie wchłonięta przez organizm.

Kwas polimlekowy

Ten rodzaj kwasu również jest produkowany w naturalny sposób przez ludzki organizm. Stosowany jako wypełniacz zmarszczek, doskonale napina i wygładza skórę, przywracając jej elastyczność. Różnica pomiędzy kwasem polomlekowym a hialuronowym polega na tym, że pierwszy z nich nie daje natychmiastowego efektu. Dlatego pewnie jest mniej popularny i rzadziej stosowany niż kwas hialuronowy. Po kilku dniach od wprowadzenia kwasu polimlekowego pod skórę, efekt wypełnienia zmarszczek zanika, ale preparat wciąż jest obecny w tkankach, pobudzając je do produkcji kolagenu. W rezultacie zmarszczki w naturalny sposób zostają wygładzone, a twarz wygląda bardzo naturalnie.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu

Wypełnianie zmarszczek przy użyciu kwasu hialuronowego nie jest zabiegiem skomplikowanym i trwa z reguły od 30 do 60 minut. Na początku lekarz przeprowadza krótki wywiad, pozwalający wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Następnie podaje się pacjentowi środek znieczulający w postaci kremu stosowanego miejscowo. Większość wypełniaczy zawiera w swoim składzie lidokainę (środek znieczulający), więc ostrzykiwanie zmarszczek przebiega bezboleśnie.

Tak przygotowanemu pacjentowi wstrzykuje się kwas przy użyciu kaniuli – cienkiej, tempo zakończonej igły, której użycie ogranicza ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu może pojawić się odczucie lekkiego rozpychania tkanek. Wstrzyknięty preparat wiąże cząsteczki wody i  zwiększa swą objętość, w rezultacie podnosząc i wygładzając skórę.

Jak postępować po zabiegu?

Po wykonanym zabiegu twarz może być lekko opuchnięta, a na powierzchni skóry mogą pojawić się zasinienia i zaczerwienienia. Możemy również odczuwać ból w okolicach wstrzykiwania wypełniacza. Dyskomfort ten jednak szybko znika. Zaraz po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych zajęć.

Jednak z uwagi na fakt, że skóra na twarzy została naruszona, należy wystrzegać się pewnych czynności, a w szczególności:

 • ciężkiego wysiłku fizycznego przez 5 dni,
 • wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych przez 2 dni,
 • dotykania i uciskania ostrzykniętych miejsc bezpośrednio po zabiegu,
 • korzystania z sauny i solarium przez 2 tygodnie.

Efekt działania kwasu hialuronowego

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym przynosi widoczne od razu efekty. W zależności od miejsca ostrzykiwania są one następujące:

 • Wygładzenie lub spłycenia istniejących zmarszczek.
 • Spłycenie bruzdy nosowo – wargowej.
 • Uniesienie opadających kącików ust.
 • Uzyskanie efektu liftingującego.
 • Odmłodzenie i nawilżenie skóry.
 • Zniwelowanie asymetrii twarzy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Wypełnianie zmarszczek, pomimo że jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, nie jest wskazane dla każdego. Poniżej prezentujemy przeciwwskazania, które dyskwalifikują do wykonania zabiegu:

 • schorzenia nowotworowe,
 • stany zapalne i infekcje skóry w okolicach planowanego zabiegu,
 • nieunormowana cukrzyca,
 • ciąża i okres laktacji,
 • słaba krzepliwość krwi,
 • padaczka,
 • schorzenia autoimmunologiczne,
 • uczulenie na kwas hialuronowy,
 • tendencje do tworzenia się bliznowców.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym opinie

Kwas hialuronowy na zmarszczki zyskuje coraz większe grono zwolenników. I nic w tym dziwnego, gdyż jako naturalny produkt jest doskonale tolerowany przez organizm. Opinie na temat zabiegu kwasem hialuronowym wyrażane przez pacjentki są w większości pozytywne. Często w swoich wypowiedziach zwracają one uwagę na to, iż efekt zabiegu i jego trwałość zależą od użytego preparatu oraz doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Dlatego decydując się na wypełnianie zmarszczek, warto na to zwrócić uwagę.  Osoby, które rekomendują kwas hialuronowy na zmarszczki, podkreślają naturalny efekt zabiegu.   Wstrzyknięty pod skórę kwas nie wywołuje efektu sztuczności czy nienaturalnie wyglądającej mimiki. To bardzo ważne, aby wyglądać świeżo i naturalnie.

Przeglądając opinie o zabiegu, można natknąć się na spostrzeżenia dotyczące rozbieżności cenowych. Okazuje się, że koszt zabiegu uzależniony jest od ilości zużytych ampułek z substancją wypełniającą oraz od lokalizacji i renomy samego miejsca. Za jedną ampułkę kwasu hialuronowego zapłacimy od 800 do nawet 1600 zł.

Zmarszczki wcale nie muszą stanowić integralnej części naszego wizerunku. Kiedy pojawią się szpecące bruzdy na naszej twarzy, czas rozpocząć z nimi walkę. A narzędzia ku temu, jak widać, są bardzo skuteczne. Dlatego nie czekajmy, aż nieestetyczne zmarszczki dodadzą nam lat. Dążmy do tego, aby ich sobie ująć.

[Głosów:3    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *