Jak wybrać odpowiedni masaż ciała? Poznaj rodzaje masażu!

Jak wybrać odpowiedni masaż ciała?

Wielogodzinne siedzenie lub stanie w jednej pozycji, brak aktywności fizycznej, stres i życie w biegu – to wszystko negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto zadbać o swój organizm i co jakiś czas rozpieszczać go masażem. Tylko jak wybrać najlepszy masaż ciała dla siebie?

Istnieje wiele rodzajów masaży i choć wszystkie z nich relaksują, to ze względu na technikę wykonania zapewniają nam jeszcze dodatkowe korzyści. Warto poznać je lepiej, aby wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętaj, że w razie wątpliwości, fizjoterapeuta czy masażystka w salonie na pewno chętnie pomogą dobrać odpowiedni zabieg dla Ciebie.

Masaże terapeutyczne 

Masaże terapeutyczne w połączeniu z olejkami zapachowymi mają za zadanie poprawić stan tkanek konkretnej części ciała. Wyróżniamy kilka rodzajów masaży terapeutycznych. Najbardziej znanym, szczególnie wśród kobiet, jest masaż antycellulitowy.

Masaż antycellulitowy

Zazwyczaj wykonywany jest w rejonach pośladków oraz na udach. Dzięki połączeniu masażu i specjalnych kremów, w stosunkowo krótkim czasie można pozbyć się „pomarańczowej skórki”, która jest obiektem kompleksów wielu Pań w różnym wieku.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w gabinecie blisko siebie

Masaż pleców i karku

Do masaży terapeutycznych należy także masaż pleców i karku. Szczególnie popularny wśród osób wykonujących pracę siedzącą, jest sposobem na pozbycie się bólów głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa.

Masaż tkanek głębokich

Bardzo ciekawą odmianą masażu terapeutycznego jest masaż tkanek głębokich. Zadaniem tego masażu jest dotarcie i oddziaływanie na głębokie partie tkanek, które nie zostały uwzględnione w masażu tradycyjnym. Do masażu tkanek głębokich używa się palców, kostek palców, pięści, przedramion oraz łokci. Technika ta pozwala wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, ale również umożliwia korygowanie wad i leczenie dysfunkcji narządów ruchu.

Masaż Indonezyjski

Orientalną odmianą masażu terapeutycznego jest masaż Indonezyjski. Jest to bardzo złożona metoda masażu, do której wykorzystuje się także techniki relaksacyjne i lecznicze m.in. akupresurę, aromaterapię oraz refleksologię. W czasie masażu wykorzystywane są olejki, które działają relaksująco i uspokajająco.

Masaże relaksacyjne

Inną grupą masaży są masaże relaksacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest odprężenie i zrelaksowanie konkretnych partii ciała lub jego całości. Najpopularniejszym z masaży relaksacyjnych jest masaż gorącymi kamieniami.

Masaż gorącymi kamieniami

Do tego masażu wykorzystuje się bazaltowe kamienie o różnych wielkościach, które przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę. Masaż kamieniami ma działanie relaksacyjne oraz pomaga w odbudowie uszkodzonych komórek.

Masaż bańką chińską

Jego zadaniem jest ujędrnienie ciała i nadanie mu zdrowego wyglądu. Ten rodzaj masażu bardzo dobrze sprawdza się w walce z cellulitem. Dodatkowo przynosi ulgę spiętym mięśniom pleców oraz ramion. Do jego wykonania potrzebnych jest kilka baniek chińskich dostępnych w sklepach sportowych oraz aptekach. Leczenie podciśnieniem doskonale wpływa na jędrność skóry oraz schorzenia kręgosłupa.

Japoński masaż Shiatsu

Jest to odmiana masażu uciskowego wywodząca się z Japonii. Masaż odpręża, regeneruje i zmniejsza punktowe dolegliwości bólowe. Według badań laboratoryjnych, zabieg ten pomaga zmniejszyć poziom hormonów stresowych, a także przyczynia się do zrównoważenia pracy obu półkul mózgowych i poprawia funkcje oddechowe.

Masaż tajski

Jeden z najpopularniejszych rodzajów masażu wywodzących się z dalekiego wschodu. W Tajlandii znany jako „nuat phaen boran”, co oznacza starożytny masaż klasyczny. W starożytności był przeznaczony dla członków rodziny królewskiej. Masaż tajski to lecznicza technika masażu, która bazuje na refleksologii, pasywnej jodze oraz mieszanej sekwencji akupresury.

Jak przebiega masaż tajski?

Masaż tajski bywa nazywany jogą dla leniwych, ponieważ masowana osoba w trakcie zabiegu przyjmuje pozycje znane jodze klasycznej. Od masażysty wymaga natomiast intensywnej pracy dłoni, łokci oraz stóp.  Masaż tajski polega na rytmicznym uciskaniu wybranych punktów na ciele, redukuje napięcie mięśni i stawów i pobudza układ limfatyczny i krwionośny.

Masaż Samurajski

Masaż samurajski powstał kilka tysięcy lat temu w Japonii i znany jest również jako masaż bambusowymi miotełkami. W trakcie zabiegu nie wykorzystuje się żadnych olejków, cały efekt gwarantuje użycie miotełek złożonych z  pałeczek o długości 60 cm, którymi masażysta głaszcze, oklepuje i ugniata ciało. 

Masaż samurajski – dla kogo?

Masaż samurajski jest idealną receptą dla osób zestresowanych, ponieważ pomaga w walce ze zmęczeniem, napięciem i niweluje stres, jak również dla osób walczących z cellulitem, ponieważ zmniejsza obrzęki oraz poprawia krążenie i przemianę materii.

Masaż balijski

Masaż balijski wywodzi się z indonezyjskich wysp Bali i Jawy, ale wiele elementów czerpie z metod wywodzących się ze starożytnych Chin i Indii. Łączy w sobie tajniki ajurwedy, akupresury, aromaterapii i refleksologii. W trakcie zabiegu masażysta wykorzystuje różnego rodzaju techniki oddziaływania dłońmi na punkty akupresury takie jak gładzenie, uciskanie, opukiwanie czy rozcieranie, co w połączeniu z zastosowaniem eterycznych olejków przynosi napiętym mięśniom ulgę i odprężenie.

Bamboo massage

To orientalny masaż, który łączy w sobie elementy akupunktury, aromaterapii, masażu tajskiego oraz Shiatsu. Do wykonania go używa się specjalnych bambusowych pałeczek o różnych rozmiarach, które – w przeciwieństwie do niektórych akcesoriów do masażu – nie powodują uczuleń. Bamboo massage zapewnia głęboki relaks i odprężenie, poprawia krążenie krwi i limfy, uśmierza ból, dodaje energii i dotlenia organizm. Wspomaga także walkę z cellulitem, mimo że nie jest typowym masażem antycellulitowym.

Pinopresura

Pinopresura jest innowacyjną metodą stworzoną w Polsce. Zabieg pinopresury czerpie z zachodniej refleksoterapii oraz dalekowschodniej akupresury i akupunktury, różnych technik masażu jak również terapii manualnej. Jej charakterystycznym elementem są piny – specjalne gwoździe używane w trakcie zabiegu do stymulacji wybranych punktów akupunktury.

Pinopresura – wskazania

Pinopresura pomaga zredukować napięcie i stres. Działa odtruwająco i odkwaszająco. Wykazuje dobroczynny wpływ na wiele układów w ciele człowieka, w tym na układ trawienny, oddechowy i układ krążenia.

Wiesz już, na jaki masaż zdecydujesz się następnym razem? W takim razie pozostaje tylko znaleźć dobrego specjalistę! A jeśli nadal się wahasz, poproś najpierw o konsultację, podczas której masażysta pomoże Ci wybrać technikę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!

Podobne artykuły