Rytuały

Wszystko, co musisz wiedzieć o saunowaniu

Sauna. Wchodzisz, relaksujesz się, wychodzisz. Myślisz, że to wszystko? Nic podobnego! Saunowanie rządzi się własnymi zasadami, które warto znać, aby uprzyjemnić sobie korzystanie z tej formy relaksu i nie przeszkadzać innym. Dowiedz się, jak poprawnie saunować!

Przestrzeganie etykiety obowiązującej w saunie z jednej strony może uchronić Cię przed niepożądanymi skutkami, a z drugiej jest wyrazem szacunku do współkorzystających z niej osób.

#1 Rozbierz się do naga

Kostium kąpielowy odpada. Podczas korzystania z sauny intensywnie się pocisz, a pot zawiera różne toksyny. Kostium zablokuje możliwość swobodnego odprowadzania potu, co może powodować pojawianie się wyprysków. Miks wysokiej temperatury ze sztucznym materiałem może też skutkować poparzeniami. Nie należy również zawijać się w ręcznik.

#2 Umyj ciało przed wejściem do sauny i wytrzyj je do sucha

To absolutna konieczność. Tylko czysta skóra umożliwi odpowiednie wypocenie się. Dokładnie umyj całe ciało przy użyciu kosmetyków do kąpieli, a następnie spłucz się i wytrzyj. Oczywiście należy to robić nago!

#3 Zacznij od niższej temperatury

Jeśli do dyspozycji jest kilka saun, najlepiej stopniować sobie temperaturę. Dopiero po sesji w chłodniejszej saunie możesz wejść do tej, gdzie jest więcej stopni. Pamiętaj, że im wyżej usiądziesz, tym będzie cieplej.

#4 Pamiętaj o ręcznikach

Jak już wiesz, lepiej nie owijać się ręcznikiem, ale trzeba mieć go ze sobą, aby się na nim położyć lub usiąść. Nie należy siadać nago na ławkach w saunie suchej. Można to zrobić w saunie z kamiennymi i ceramicznymi siedziskami, ale po spłukaniu ich.

#5 Nie polewaj kamieni bez pytania o zgodę

Polewanie kamieni podnosi temperaturę, a nie każdy może być na to gotowy. Zanim zdecydujesz się to zrobić powinieneś zapytać, czy inni nie mają nic przeciwko.

#6 Zachowuj się

Sauna jest miejscem relaksu. Ale jak tu odpocząć, jeśli para siedząca obok głośno rozmawia i chichocze? Uszanuj współsaunujących i zachowaj ciszę. Nie wgapiaj się też w inne osoby, to bardzo krępujące i po prostu nie na miejscu.

#7 Przebywaj w saunie 10-15 minut

Seans nie może trwać zbyt długo, dla własnego bezpieczeństwa przestrzegaj ograniczenia czasu. Jeśli tylko poczujesz się gorzej, natychmiast opuść saunę.

#8 Nie wietrz sauny

Nie zaglądaj do sauny, a jeśli już siedzisz w środku, to nie opuszczaj jej tylko po to, by za chwilę wrócić. W ten sposób obniżasz panującą wewnątrz temperaturę.

#9 Pamiętaj o prysznicu po

Higiena to najważniejsza zasada saunowania. Po seansie koniecznie spłucz z siebie pot!

#10 Odpocznij przed kolejnym seansem

Po zakończonym seansie i prysznicu należy schłodzić ciało i uzupełnić płyny. Przerwa powinna trwać minimum 10 minut.

Przestrzeganie powyższych zasad naprawdę poprawia komfort saunowania. Przy najbliższej okazji spróbuj wcielić je w życie – przekonasz się, że warto!

[Głosów: 3   Average: 4.7/5]

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *