KosmetykaMedycyna estetyczna

Wszystko, co musisz wiedzieć o botoksie

Wszystko, co musisz wiedzieć o botoksie

Interesujesz się zabiegami odmładzającymi, ale obawiasz się użycia botoksu? Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie ważne informacje na temat wykorzystania botoksu w zabiegach medycyny estetycznej, przeciwwskazań do jego użycia oraz spodziewanych efektów.

Co to jest botoks?

Botox (inne nazwy: Botoks, Azzalure, Bocouture) to nic innego jak toksyna botulinowa – rodzaj substancji białkowej, wytwarzanej w sposób całkowicie naturalny przez bakterie Clostridium botulinum. Jest stosowany w medycynie już od końca lat 70. dwudziestego wieku (m. in. w okulistyce – leczenie kurczu powiek i zeza). Od końca lat 80. rozpoczęła się szeroka kariera botoksu w medycynie estetycznej (wygładzanie zmarszczek, leczenie nadpotliwości).

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

Warto pamiętać o kilku zaleceniach, zanim zastosujemy jakikolwiek preparat na bazie botoksu. Przede wszystkim – botoks stosuje się do usuwania zmarszczek mimicznych. Jest to skuteczna metoda usuwania zmarszczek szczególnie w górnym obszarze twarzy.

Jak to działa? Preparat jest wstrzykiwany precyzyjnie w miejsce, w którym mają zostać usunięte zmarszczki. Dochodzi wówczas do blokowania tylko tych mięśni, które bezpośrednio powodują utrzymywanie się zmarszczek. Wygładzenie następuje stopniowo – pełny efekt jest widoczny po ok. 10 dniach i utrzymuje się 4-6 miesięcy. Większość specjalistów zaleca powtarzanie zabiegu 2-3 razu w roku.

Preparaty na bazie toksyny botulinowej są dedykowane osobom do 65. roku życia. Botox doskonale radzi sobie ze zmarszczkami mimicznymi, których przyczyną jest intensywne, nawykowe marszczenie skóry. Są to w szczególności:

  • zmarszczki między brwiami, poziome zmarszczki czołowe (lwia zmarszczka),
  • zmarszczki wokół oczu (kurze łapki),
  • pionowe zmarszczki wokół ust (tzw. zmarszczki „palacza”).

Zabieg botoksem jest tak samo skuteczny w przypadku kobiet, jak mężczyzn.

Głębokie zmarszczki, szczególnie u osób powyżej 65. roku życia, także można usunąć – poprzez ich wypełnienie. Do tego celu stosuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego.

Skutki uboczne stosowania botoksu i  działania niepożądane

Botoks i pokrewne preparaty na bazie toksyny botulinowej są z powodzeniem stosowane już od kilku dekad. Bezpieczeństwo ich stosowania jest bardzo wysokie, ale powodzenie zabiegu zależy w największej mierze od doświadczenia i wiedzy lekarza medycyny estetycznej, kosmetologa lub kosmetyczki, która wykonuje zabieg. Zabieg nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Bardzo rzadko występują takie działania, jak: nieznaczne zasinienie w miejscu wstrzyknięcia, tkliwość w tej okolicy czy lekkie osłabienie innych mięśni w okolicy zabiegu. Działania niepożądane – nawet gdy wystąpią – ustępują najczęściej po kilku dniach.

Pamiętaj, że na rynku jest wiele preparatów na bazie toksyny botulinowej i – choć nieznacznie – różnią się one między sobą. Dokładna konsultacja przed zabiegiem z zaufanym specjalistą medycyny estetycznej pozwoli Ci na osiągnięcie najlepszego efektu i uniknięcie skutków ubocznych.

Oryginalne preparaty w zabiegach medycyny estetycznej

Najbardziej znanym preparatem na bazie toksyny botulinowej na świecie jest oczywiście Botox firmy Allergan. Kolejnym preparatem, który w chwili obecnej jest prawdopodobnie najszerzej stosowany, jest Azzalure firmy Qmed Galderma. Trzecim z najbardziej znanych preparatów z toksyną botulinową jest Bocouture firmy Merz Pharmaceuticals.

Gdzie wykonać zabieg botoksem?

W przypadku zabiegów botoksem warto zdać się na opinie osób, które już mają za sobą pierwszy zabieg botoksem.  Sprawdź opinie i znajdź sprawdzony salon medycyny estetycznej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy w każdym dowolnym mieście w Polsce.

Ile kosztuje zabieg botoksem?

Cena zabiegu botoksem zależy od wielu czynników – wielkości i głębokości zmarszczek, wieku oraz indywidualnych predyspozycji. Rozpiętość cenowa za 1 zabieg wynosi zwykle od 400 zł do 1000 zł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *