PaznokciePodologia

Wrastający paznokieć – objawy, przyczyny i leczenie

Wrastający paznokieć jest dość popularną, a jednocześnie bolesną i ciężką do samodzielnego wyleczenia dolegliwością. Podolog Larysa Sobiech wyjaśnia przyczyny wrastania paznokci, a także dzieli się wskazówkami na temat leczenia tego problemu i profilaktycznego dbania o stopy.

Czym jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to zespół czynników występujących jednocześnie, prowadzących m.in. do dolegliwości bólowych w obrębie palucha lub innych palców. Warto wiedzieć, że dla specjalisty podologa potoczne “wrastanie” to wkręcanie się płytki paznokciowej, wrastanie z ubytkiem czy kolcem paznokcia w wale okołopaznokciowym, stan po chirurgicznej działalności w obrębie płytki lub też głębokie osadzenie płytki w wale okołopaznokciowym z towarzyszącymi dolegliwościami.

Wrastający paznokieć – przyczyny

Dla mnie, jako podologa ważne jest, aby pacjenci mieli świadomość przyczyn powstawania wrastających paznokci. Problem “wrastania” jest to dolegliwość łącząca ze sobą kilka symptomów równocześnie. U zgłaszających się do mojego gabinetu pacjentów obserwuję występowanie na zmianę przyczyn takich jak m.in.:

 • W jaki sposób wyleczyć wrastający paznokcie?nadmierne skrócenie paznokci,
 • uraz mechaniczny,
 • uraz biomechaniczny,
 • zranienie,
 • zbyt ciasne obuwie,
 • uprawianie sportu,
 • choroby przewlekłe,
 • choroby skórne,
 • nadkażenia bakteryjne oraz grzybicze,
 • brak higieny,
 • zmiana wagi (nie tylko nadwaga).
 • brak działań fizjoterapeutycznych w obrębie stóp,
 • przerost wału okołopaznokciowego,
 • dziedziczenie genetyczne,
 • zmiany kostne,
 • przebyte zabiegi chirurgiczne,
 • ciąża.

Wrastające paznokcie u kobiet w ciąży

Wrastanie paznokci jest bardzo częstą dolegliwością w trakcie ciąży.  Zmiana wagi u kobiety sprzyja pojawieniu się tego schorzenia. Nadmierne obciążenie stóp spowodowane przyrostem wagi powoduje zwiększony nacisk na podłoże. A co za tym idzie, paznokcie bardziej uciskają wały okołopaznokciowe. W konsekwencji doprowadza to do zranień skóry, pojawia się stan zapalny i często kończy się to wrastaniem paznokci.

Objawy wrastania paznokcia

Objawy, jakimi cechuje się wrastający paznokieć, to nic innego jak:

 • dręczące bóle w okolicach paznokci stóp,,
 • tkliwość,
 • krwawienie,
 • pojawiająca się ropa,
 • stan zapalny skóry stóp,
 • zaczerwienienie,
 • ubytek płytki paznokciowej na stopach, ,
 • opuchlizna palców u stóp,
 • brak mobilności.

Konsekwencją przykrych objawów wrastających paznokci jest często wykluczenie z aktywności fizycznej i często codziennych działań domowych czy zawodowych, ziarnina, nadmierny przerost wału okołopaznokciowego i wysoka temperatura palca.

Wrastający paznokieć – leczenie

Leczenie wrastającego paznokcia przebiega różnie, w zależności od konkretnego przypadku. Najważniejsze, aby oddać się w ręce specjalisty podologa, który wyznaczy prawidłową terapię. Leczenie wrastającego paznokcia to zazwyczaj połączenie kilku uzupełniających się procedur terapeutycznych.

Stan niewymagający ostrej interwencji

Jeśli stan nie wymaga ostrej interwencji, a towarzyszy nam jedynie delikatne kłucie lub ból, można w gabinecie podologicznym podjąć się terapii profilaktycznej. Polega ona na oczyszczeniu zrogowaceń w przebiegu granicy paznokcia i wału okołopaznokciowego oraz zastosowania tamponady lub też rurki protekcyjnej. Obie te metody są działaniami zapobiegającymi rozwojowi delikatnych objawów w stronę ostrego stanu zapalnego.

Ubytek płytki paznokciowej przy wrastającym paznokciu

Jeśli wrastającym paznokciom towarzyszy ubytek płytki oraz delikatne wgłębienie się płytki w wał okołopaznokciowy, można podjąć się protetyki paznokcia oraz delikatnej korekcji toru wzrostu płytki za pomocą klamry. Klamra na wrastające paznokcie w tym przypadku podtrzymuje aparat paznokciowy we właściwym ułożeniu, a rekonstrukcja uzupełnia brakujący ubytek płytki.

Metoda Arkady na wrastające paznokcie

Leczenie wrastającego paznokcia metodą Arkady Najnowocześniejszą oraz przełomową metodą leczenia wrastających paznokci w gabinecie podologicznym jest Metoda Arkady. Ten system działania został stworzony oraz opatentowany w Polsce. Cieszy się niesamowitą skutecznością na całym świecie i zadowoleniem pacjentów. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie wyleczyć podologicznie praktycznie każdy stan wrastania paznokcia. Zabieg Kostką Arkady pozwala wyciągnąć wrastające kolce ze skóry, odkształcić płytkę i ułożyć jej nawet bardzo mały fragment we właściwym umiejscowieniu oraz tak zabezpieczyć rekonstrukcję paznokcia, by stan zapalny nie miał wpływu na dalszy proces terapeutyczny. Jedną z najczęściej wymienianych zalet Metody Arkady jest działanie natychmiastowe, bez ingerencji chirurga. Po zabiegu można od razu chodzić, funkcjonować, wrócić do obowiązków i cieszyć się powrotem do zdrowia.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Oczywiście istnieją również domowe sposoby na wrastające paznokcie. Znajdziemy co najmniej kilka terapii, które mają na celu pozbycie się różnych objawów towarzyszących wrastaniu paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że bez holistycznego zapobiegania wszystkim przyczynom, nie pozbędziemy się wrastania. Z metod domowych słyszałam o nacieraniu się cebulą, czy trzymaniu stanu zapalnego we wrzątku. Brzmi to mało przyjemnie i zapewne takowe jest. Zdecydowanie preferuję stosowanie się do zaleceń towarzyszących terapii w gabinecie podologicznym.

Maść czy żel na wrastające paznokcie, często z antybiotykiem, które wyposażają nasze domowe apteczki, również nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Nałożenie specyfiku daje okluzję na stan zapalny, a to powoduje rozmiękczenie się skóry, tym samym nie gojenie się rany, a wręcz nagromadzenie bakterii rozwijających się beztlenowo. Jednym słowem powoduje pogorszenie się obecnego stanu.

Profilaktyka i pielęgnacja stóp

Skuteczne sposby na wrastający paznokiećIstnieje kilka sposób zapobiegania wrastaniu paznokci. Przede wszystkim zalecam odwiedzić gabinet podologiczny w celu poznania swoich predyspozycji oraz oceny stanu stóp. Odpowiedniego specjalistę w swoim mieście znajdziesz na Moment.pl. Każdy podolog z chęcią nauczy Cię i pokaże jak prawidłowo skracać paznokcie. Odpowiednio wyedukowany pacjent z indywidualnie dobraną pielęgnacją domową to recepta na wyeliminowanie potencjalnych dolegliwości. Również profilaktyka pielęgnacyjna ma ogromne znaczenie. Systematyczne zabiegi podologiczne, utrzymywanie higieny oraz prawidłowego stanu skóry i paznokci, na pewno spowoduje, że wrastanie paznokci będzie Ci obce. Profilaktyka i pielęgnacja są to dwa kluczowe słowa do zapobiegania wrastaniu paznokci.

Przekonałam Cię, że warto dbać o stopy? A może masz podejrzenia, że i Ciebie dotyczy problem wrastania paznokci? Znajdź najbliższy gabinet podologiczny i zapisz się na konsultację. Rozwiej wątpliwości i działaj prawidłowo oraz świadomie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *