Depilacja

Wrastające włoski po depilacji. Jak się przed tym uchronić?

Depilacja ciała to nieodłączny element higieny i estetyki. W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie zaprzestania tej czynności. Jednak usuwanie owłosienia, a zwłaszcza jego wyrywanie, niesie za sobą pewne nieprzyjemne konsekwencje. Wrastające włoski po depilatorze czy wosku, to dokuczliwy problem dla wielu pań. Czerwone krostki nie wyglądają estetycznie, a co najważniejsze, mogą nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Dlatego depilując owłosienie, zadbaj o to, aby zminimalizować ryzyko wrastania włosków. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy metody i sposoby, które im zapobiegają.

Dlaczego włoski po depilacji wrastają?

Włoski wrastają najczęściej po przeprowadzeniu depilacji polegającej na ich wyrywaniu, a więc po zastosowaniu elektrycznych depilatorów, wosku czy depilacji cukrowej. Usuwane wraz z cebulkami włoski, z czasem ulegają osłabieniu i wyrastają coraz cieńsze oraz słabsze. W konsekwencji mają problem z przebiciem się przez naskórek. Wówczas zmieniają kierunek wzrostu i rosną pod skórą.

Wtedy na ciele zaczynają pojawiać się czerwone krostki, które z czasem mogą wypełnić się ropą. Takiego stanu rzeczy nie należy bagatelizować. Zastosowanie odpowiednich środków odkażających oraz bakteriobójczych pomoże usunąć problem. Jeśli jednak będzie się on pogłębiał, konieczna będzie wizyta u dermatologa. Dlatego najważniejsze są środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do nasilenia się objawów.

Jak przygotować skórę do depilacji?

Właściwa pielęgnacja depilowanego ciała to klucz do sukcesu. Jak dbać o skórę, aby wrastające włoski po depilacji przestały być naszym problemem? Przede wszystkim należy zadbać o regularne złuszczanie martwego naskórka. Peelingi wykonywane przynajmniej raz w tygodniu usuną zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra stanie się miękka, a włoski nie będą miały trudności z przebiciem się przez nią. Pamiętajmy, aby peeling wykonać zawsze przed depilacją, nigdy bezpośrednio po. Wówczas, naraziłybyśmy skórę na dodatkowe podrażnienia. Po depilacji należy odczekać kilka dni, zanim poddamy skórę złuszczaniu.

 Nawilżanie i odżywianie skóry

Stosowanie balsamów zawierających składniki nawilżające i kojące podrażnienia, będą tu najlepszym rozwiązaniem. Wybierajmy takie kosmetyki, które zawierają wyciągi z kasztanowca, aloesu, rumianku czy nagietka. Preparaty te powinny być wzbogacone również o środki łagodzące. Będziemy miały pewność, że nasza skóra jest odpowiednio nawilżona i właściwie przygotowana do depilacji. Jak wiadomo, miękki naskórek nie stanowi bariery dla przebijających się przez nią włosków.

Zapalenie mieszków włosowych 

Wrastające włoski na nogach często przyczyniają się do powstania przykrej dolegliwości – zapalenia mieszków włosowych. Schorzenie to objawia się wystąpieniem najpierw czerwonych, a później ropnych krostek w okolicy wrastającego włoska. Przyczyną tego są bakterie (gronkowce lub paciorkowce), które przedostają się do mieszka włosowego poprzez ujście gruczołów łojowych i wywołują wewnątrz stan zapalny.

Zwalczanie stanu zapalnego w domu

Początkowo zapalenie mieszków włosowych wygląda jak zwykłe podrażnienie po depilacji. Jednak zmiany skórne szybko znikają, a stan zapalny pozostaje i nieleczony zaczyna przybierać coraz ostrzejszą formę. Bardzo ważne jest, aby nie wyciskać powstających krostek. Może to tylko zaognić problem. Bakterie bowiem przeniosą się na kolejne okolice. Zainfekowane miejsca należy odkażać, przemywając je preparatami antybakteryjnymi, które można nabyć w każdej aptece. Czasami sprawdzają się również okłady z roztworu sody oczyszczonej (1 łyżeczka) i wody (pól szklanki) lub stosowanie takich domowych produktów jak ocet jabłkowy czy czarna herbata.

Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. Zrezygnujmy z ciężkich balsamów na rzecz delikatnych kosmetyków przeznaczonych do skóry alergicznej.

Pomoc medyczna

Czasami domowe leczenie może okazać się niewystarczające. Jeśli stan zapalny przeciąga się, a ilość zainfekowanych mieszków stale rośnie, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Może okazać się, że potrzebne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia w formie antybiotykoterapii. Nieleczone schorzenie może bowiem doprowadzić do powstania nieprzyjemnej infekcji oraz do nieestetycznych blizn.

Wrastające włoski na nogach –  zapobieganie

Zapobieganie wrastania włosków jest zdecydowanie łatwiejsze niż leczenie jego skutków. Dlatego warto stosować się do poniższych wskazówek, aby zminimalizować ryzyko:

  • Przed depilacją wykonaj peeling, aby usunąć martwy naskórek.
  • Zdezynfekuj skórę zarówno przed jak i po depilacji.
  • Zadbaj o dezynfekcję depilatora każdorazowo, przed przystąpieniem do zabiegu.
  • Po zabiegu stosuj krem zapobiegający wrastaniu włosków i opóźniające ich wzrost. Kosmetyk ten należy nanieść na skórę od razu po depilacji i używać regularnie, przynajmniej raz dziennie do momentu, aż włoski na nowo się pojawią.
  • Od czasu do czasu usuń owłosienie przy pomocy maszynki do golenia. Włoski zostaną w ten sposób wzmocnione, dzięki czemu łatwiej im będzie się przebić przez naskórek.

Jak zniwelować wrastające włoski po depilacji?

Mocznik

Jeśli wrastanie włosków po depilacji staje się coraz większym problemem, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, które pomogą go ograniczyć. Mowa tu o preparatach zmiękczających skórę, dzięki czemu włoskom będzie się łatwiej przebić na zewnątrz. Godnym polecenia jest krem z mocznikiem, który stosowany regularnie, usunie przyczynę problemu. Mocznik bowiem pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz zapobiega utracie wody. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, co jest istotne w pielęgnacji depilowanej skóry. Preparat  sprawi, że nasza skóra stanie się sprężysta, elastyczna, miękka i jedwabiście gładka oraz odporna na przenikanie bakterii chorobotwórczych. Krem z mocznikiem dostępny jest bez recepty w większości aptek, a kosztuje zaledwie kilkanaście złotych.

Ałun

Inną substancją wspomagającą walkę z wrastającymi włoskami jest ałun, czyli naturalny kryształ potasu pochodzenia wulkanicznego. Minerał ten ma działanie odkażające i antybakteryjne. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran, a co najważniejsze nie wywołuje alergii. Ałun stosuje się po depilacji, dzięki czemu ryzyko podrażnień zostaje zminimalizowane. W celu aplikacji na skórę wystarczy zwilżyć jego powierzchnię i pocierać wydepilowane miejsca. Można go stosować zarówno punktowo, jak i na całą powierzchnię skóry. Jeden minerał starcza na długi czas, ale warto pamiętać, że jest to produkt przeznaczony do stosowania tylko przez jedną osobę.

Salipeeling

Kolejnym sposobem na ograniczenie problemu wrastających włosków jest salipeeling. Co prawda, nazwa brzmi trochę obco, ale jego działanie jest dobrze znane. Ten peeling leczniczy oparty jest na wszystkim doskonale znanym kwasie salicylowym o odpowiednim stężeniu. Oczyszcza on skórę, usuwa martwy naskórek i likwiduje stany zapalne. Dzięki temu jest miękka i delikatna, co ułatwia przebijanie się przez nią włosków. Zabieg wykonuje się w gabinecie kosmetycznym. Najlepszy efekt uzyskamy, poddając się peelingowi przynajmniej 4 razy w odstępach co 2 tygodnie. Cena zabiegu to ok. 140 zł.

Wrastające włoski po depilacji wcale nie muszą być bolesnym problemem. Odpowiednia dbałość o depilowane partie ciała przed i po zabiegu, skutecznie rozwiążą problem. A jeśli zdarzą nam się kłopotliwe krostki, nie wpadajmy w panikę. Z pojedynczymi ropnymi zmianami można sobie poradzić w domu. Pamiętajmy, że higiena i pielęgnacja to podstawa każdego zabiegu, nawet domowego.

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *