Wpływ palenia papierosów na organizm

Wpływ palenia papierosów na organizm

O tym, ze palenie jest szkodliwe przekonywać nikogo nie trzeba. Jednak ta powszechna świadomość nie wpływa znacząco na zachowanie palaczy. Większość wielbicieli nikotyny żyje w przeświadczeniu, że jakimś sposobem uda im się wywinąć od chorób, które dopadają innych palaczy. Jednak rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Papierosy zatruwają nasz organizm na tysiące sposobów.

Jak działa nikotyna?

Przede wszystkim – nikotyna. Ten roślinny alkaloid w stanie czystym jest silnie działającą trucizną. Jest substancją silnie uzależniającą. Przyśpiesza akcję serca, podnosi ciśnienie krwi, ma działanie rakotwórcze. Oprócz nikotyny dym papierosowy zawiera ponad 400 innych szkodliwych związków chemicznych. Większość z nich (60%) jest rakotwórcza. Powodują one także zagęszczenie krwi, co prowadzi do powstawania zakrzepów, rozedmę płuc, miażdżycę i są częstą przyczyną zawału.Psuje też naszą urodę, powodując zmarszczki, zanieczyszczenia cery i wypadanie włosów.

Szkodliwość palenia papierosów

Papierosy działają mutagennie – uszkadzają DNA oraz powodują przyśpieszenie procesów nowotworowych. Mogą być przyczyną niepłodności, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet oraz powodować poronienia. Palenie może powodować zaburzenia w działaniu niektórych leków. Zaburza leczenie nadciśnienia tętniczego oraz powoduje powikłania w czasie stosowania środków antykoncepcyjnych.

Palenie w ciąży

Palenie przez kobietę w ciąży lub jej bierne palenie jest niezwykle niebezpieczne dla dziecka. Dym tytoniowy zmniejsza utlenienie krwi, a tym samym prowadzi do niedotlenienia płodu i poważnych uszkodzeń jego organizmu. Często dzieci palących matek rodzą się z niedowagą. Bierne palenie w pobliżu noworodków zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

Skutki biernego palenia

Bierne palenie, choć pozornie wydaje się mniej groźne, jest równie niezdrowe co palenie aktywne. Częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Jest też przyczyną przewlekłego kaszlu, świszczącego oddechu, pogorszenia sprawności płuc czy przewlekłych chorób serca. W przypadku dzieci bierne palenie jest jeszcze groźniejsze. Może powodować zapalenia płuc i oskrzeli, nasilenie objawów astmy i zwiększenie ryzyka jej rozwoju, zapalenie ucha środkowego.

Na świecie co 10 sekund ktoś umiera na skutek palenie papierosów. W Polsce z tego powodu co roku 100 tysięcy osób umiera. Różnica długości życia między palącymi a niepalącymi wynosi ok. 15 lat.

Zdecydowanie lepiej i korzystniej jest zadbać o swoje zdrowie, przejść na zdrową dietę, odwiedzić dobrą kosmetyczkę i zadbać o stan swojej skóry.

Podobne artykuły