Woda różana – właściwości i zastosowanie. Mini poradnik o produkcie

Woda różana – właściwości i zastosowanie. Mini poradnik o produkcie

Woda różana może być stosowana zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce czy aromaterapii. Jej cenne właściwości sprawiają, że popularność produktu z roku na rok rośnie. Choć jest on stosunkowo nowy na polskim rynku, to jednak drogocenne właściwości wody różanej, znano już w starożytności. Poznaj sekret produktu, który można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie!

Skąd bierze się woda różana?

Woda różana znana była już w starożytności. Dobroczynne właściwości wody wykorzystywała sama Kleopatra. Po dziś dzień jest to produkt bardzo popularny w krajach arabskich oraz na Bliskim Wschodzie. Jego popularność zawitała również w naszym kraju, gdzie wiele kobiet z entuzjazmem korzysta z dobrodziejstw tego kosmetyku.

Wodę różaną pozyskuje się z kwiatów róży damasceńskiej, stulistnej lub francuskiej. Dokładniej rzecz ujmując, jest ona produktem ubocznym w czasie wytwarzania olejku różanego. Podczas destylacji roślin (w całości lub w części) utrzymuje się produkty zwane hydrolatami (czyli wody kwiatowe). Woda różana pozyskiwana jest jako produkt uboczny destylacji płatków róż w czasie produkcji oleju różanego, dlatego też należy do grupy hydrolatów.

Jej właściwości przeciwzapalne, kojące oraz antyseptyczne sprawiają, że staje się produktem idealnym do pielęgnacji ciała i twarzy. Natomiast delikatnie różany zapach, wpływa na nasze zmysły, poprawiając samopoczucie i działając niczym aromaterapia.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Woda różana właściwości

Woda różana jako naturalny hydrolat posiada zbliżone pH do naturalnego odczynu skóry. Jest więc doskonałym produktem do pielęgnacji każdego typu skóry. Dodatkowo zawiera bioflawonoidy, dzięki którym woda różana ma bogate właściwości. Substancje nadające barwę roślinie, takie jak kwercyna, mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu doskonale hamują szkody wyrządzane przez wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się skóry.

Woda różana jest również bogata w witaminy z grupy B oraz beta-karoten. Ma więc działanie antyseptyczne, kojące oraz przeciwzapalne, a także skutecznie zmniejsza napięcie oraz rogowacenie się skóry. Może być stosowana również przez osoby z cerą trądzikową. Woda różana to także bogate źródło witaminy C oraz E, które dbają o odpowiednie nawilżenie skóry, wzmocnienie naczynek i spowalniają procesy starzenia.

Stosowanie wody różanej jako produktu do oczyszczania twarzy sprawi, że skóra odzyska zdrowy koloryt, poprawie ulegnie jej ujędrnienie i nawilżenie. Woda różana delikatnie oczyszcza, ponieważ nie narusza warstwy hydrolipidowej, dlatego też będzie doskonałym tonikiem do skry wrażliwej i nie tylko.

Dodatkowym atutem jest jej subtelny, różany aromat, który wpływa pozytywnie na samopoczucie (z uwagi na właściwości aromaterapeutyczne).

Jak stosować wodę różaną?

Jak już wspomnieliśmy, wodę różaną można stosować na wiele sposobów. Jej właściwości wykorzystywane są nie tylko w kosmetyce. Oto kilka opcji do wykorzystania wody różanej:

Woda różana do twarzy

To podstawowy powód, dla którego warto sięgnąć po wodę różaną. Jej dobroczynny wpływ na cerę sprawia, że polecana jest dla każdego rodzaju cery. Najczęściej wykorzystuje się ją jako tonik do twarzy. Ze względu na swoje pH nie podrażnia, doskonale nawilża i jest niezwykle delikatna. Sprawdzi się przy cerze wrażliwej.

Zaleca się stosowanie wody różanej również przy cerze dojrzałej, gdyż ma niebagatelny wpływ na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Kiedy sprawdzisz skład kosmetyków do cery dojrzałej, z pewnością odnajdziesz na liście wodę różaną. Ponadto woda różana wyrównuje koloryt oraz odżywia skórę. To idealne lekarstwo na przemęczoną i poszarzałą skórę. Systematyczne stosowanie poprawi jędrność oraz elastyczność, rozjaśni przebarwienia i zminimalizuje widoczność blizn potrądzikowych.

W drogeriach znajdziesz także wodę różaną w formie mgiełki. Można ją stosować kilka razy dziennie, spryskując twarz. Cera będzie bardziej rozświetlona, a makijaż utrwalony. Wystarczy spryskać twarz przed nałożeniem makijażu, aby ten wyglądał bardziej promiennie i naturalnie. Dodatkowo można stosować mgiełkę z wody różanej w ciągu dnia, jako formę odświeżenia oraz podtrzymania trwałości makijażu.

Woda różana w domowej apteczce

Woda różana do twarzy to nie tylko produkt oczyszczający czy odświeżający. To także doskonały sposób na zmęczone, podrażnione oczy. Wystarczy przygotować okład (wacik zwilżony w wodzie różanej) i pozostawić go na kilka minut, na powiekach. Taki okład złagodzi podrażnienia i doda oczom blasku.

Pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej i gardła, w których składnikiem naturalnym jest właśnie woda różana, mają również niebagatelny wpływ na higienę i stan jamy ustnej. Łagodzą podrażnienia, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym przyspieszają powrót do zdrowia.

Woda różana sprawdza się również jako kompres na bóle głowy. Kompres należy trzymać na głowie przez blisko pół godziny, aby ból głowy minął. Można również stosować kompresy z wody różanej jako środki łagodzące świąd po ukąszeniu komara.

Dobrze jest także stosować wodę różaną jako składnik domowych płynów do kąpieli. Właściwości aromaterapeutyczne ukoją układ nerwowy, zrelaksują i rozluźnią ciało po stresującym dniu. Taka kąpiel będzie miała również pozytywny wpływ na skórę całego ciała, dzięki drogocennym właściwościom wody różanej.

Woda różana na włosy

Woda różana ma także drogocenny wpływ na włosy. Często wykorzystuje się ją jako bazowy składnik odżywek czy maseczek, a nawet lakierów do włosów. Doskonale wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu włosy rzadziej wypadają, a także odżywia skórę głowy.

Woda różana może być stosowana na włosy także jako płukanka. Po jej zastosowaniu Twoje włosy odzyskają elastyczność oraz będą kusząco błyszczeć. Różnica widoczna i wyczuwalna jest już po pierwszym użyciu. Włosy po płukance z wody różanej stają się bardziej miękkie, wygładzone i odżywione.
Woda różana nadaje się także, jako płynny składnik do domowych maseczek (np. z glinki). Wzbogacisz w ten sposób właściwości maseczki i spotęgujesz jej działanie. Doskonale sprawdzi się również jako mgiełka do włosów. Spryskując je wodą różaną, nadasz im piękny zapach, a także dodasz blasku.

Woda różana do picia

Na Bliskim Wschodzie woda różana wykorzystywana jest również w kuchni. W Polsce sposoby te nie są jeszcze tak popularne. Wodę różaną stosuje się do picia, jako zamiennik zwykłej wody lub w formie dodatku do napojów (koktajli) na bazie owoców (tzw. lassi). Można również stosować wodę różaną do herbaty, w połączeniu z miodem stworzy prawdziwą bombę odżywczą dla organizmu. Będzie również doskonałym składnikiem wzbogacającym smak i aromat deserów, musów, ciast czy kremów.

Woda różana gdzie kupić?

Wodę różaną można dzisiaj swobodnie zamówić przez internet lub kupić w miejscowych, dobrych drogeriach. 100 ml wody kosztuje około 15 złotych. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na skład oferowanych produktów. Tylko ta prawdziwa, naturalna woda różana ma opisane powyżej właściwości.

Jeśli więc na opakowaniu zauważysz, że w składzie poza wodą różaną, są jeszcze gliceryna, glikol propylenowy, sztuczne aromaty czy barwniki lub uwodorniony olej rycynowy to wiedz, że nie jest to naturalny hydrolat. Woda różana jak już wspominaliśmy na początku, wytwarzana jest z pary wodnej i płatków róż. I tylko te produkty, na których będzie widniał sam napis Rosa Damascena distillate, Rosa Damascena flower water lub zamiennie zamiast Rosa Damascena, Rosa Gallica bądź Rosa Centdolia, będą prawdziwą, naturalną wodą różaną.

Domowa woda różana – jak zrobić wodę różaną w domu?

Jeśli masz wątpliwości co do składu drogeryjnych produktów, zawsze możesz przygotować swoją własną wodę różaną domowej roboty.

Wystarczy tylko:

  • 1 szklanka wody,
  • 3 garście płatków róż (białe lub czerwone),
  • szklana miska,
  • durszlak,
  • cienka, bawełniana ściereczka,
  • folia spożywcza,
  • słoik lub butelka,
  • wstążka.

Aby przygotować wodę różaną w domu, płatki róż przepłucz na durszlaku pod zimną wodą. Przepłukane płatki ułóż starannie na bawełnianej szmatce, a następnie utwórz z niej sakiewkę i zawiąż wstążką oraz włóż do miski.

Zagotuj wodę i wrzątkiem zalej przygotowaną sakiewkę z płatkami róż tak, aby całość była pokryta wodą. Zabezpiecz miskę folią, by woda nie odparowywała, a skraplała się z powrotem. Pozostaw całość do następnego dnia.

Nazajutrz usuń folię, a następnie odciśnij do miski z wodą sakiewkę z płatkami róż. I to by było na tyle, woda różana gotowa. Możesz przelać ją do słoiczka lub butelki i cieszyć się naturalną, domową wodą różaną.

Doskonałe właściwości wody różanej znane i wykorzystywane są od setek tysięcy lat. Jej lecznicze działanie (na ponad 30 różnych dolegliwości) udokumentowali już starożytni Rzymianie. Kobiety wykorzystywały wodę różaną również do obrządków religijnych, niektóre z tych tradycji wykorzystuje się po dziś dzień. Piękno Kleopatry, jak już wspomnieliśmy to również zasługa wody różanej, którą wykorzystywała do swych kąpieli oraz pielęgnacji twarzy. Nie dziwne więc, że dzisiaj wiele kobiet sięga po ten produkt, pozostawiając same pozytywne opinie.

Podobne artykuły