Depilacja

Jak prawidłowo pielęgnować oraz depilować owłosienie łonowe? Najlepszy poradnik jak dbać o włosy łonowe

Włosy łonowe pojawiają się wraz z dojrzałością płciową człowieka w wieku 12-13 lat. Wydawać by się mogło, że to zbędny i mało estetyczny element urody, który zresztą nierzadko bywa usuwany. Podążając za trendami całkowitej gładkości, depilacja miejsc intymnych stała się sprawą normalną. Dowiedz się, czy warto depilować miejsca intymne oraz jak pozbyć się włosów łonowych, a także odkryj, w jaki sposób je pielęgnować, by nie narazić się na infekcje i inne choroby.

Po co nam włosy łonowe?

Tak naprawdę większość ciała ludzkiego pokryta jest włosami. Mamy włosy na głowie, rękach, nogach czy pod pachami, a każde z nich pełni inną funkcję. Owłosienie łonowe pojawiające się u obu płci w nastoletnim wieku to naturalna oznaka dorastania.

Działanie hormonów androgennych u nastolatków wpływa na twardnienie i zagęszczenie się włosów w miejscach intymnych, które różnią się od tych na głowie już na pierwszy rzut oka. Jednak wygląd, jak i budowa włosów łonowych jest różna, zależnie od rasy ludzkiej.

U mężczyzn owłosienie miejsc intymnych jest bardziej bujne niż u kobiet. Włosy intymne migrują od miejsc intymnych na wewnętrzne partie ud, przez podbrzusze aż pod pępek. U kobiet zwykle owłosienie łonowe ogranicza się jedynie do strefy narządów płciowych.

Włosy łonowe pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, choć prawda jest taka, że na ten temat zdania są podzielone. Istnieje jednak wiele przesłanek, że owłosienie łonowe pozwala chronić miejsca intymne przed różnymi infekcjami. Są pewnego rodzaju barierą ochronną przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz bakterii z zewnątrz, co ma szczególnie ważne znaczenie zwłaszcza u kobiet. U mężczyzn (choć i u kobiet również), są pewnego rodzaju ochroną termiczną dla narządów płciowych, dzięki czemu skutecznie chronią je przed niskimi temperaturami oraz wychłodzeniem.

Jednak z drugiej strony, zbyt długie i bujne owłosienie, może być doskonałym siedliskiem do namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych. Może również powodować przegrzewanie narządów płciowych, szczególnie w okresie letnim. Można jednak temu zaradzić, odpowiednio pielęgnując oraz depilując włosy łonowe.

Zanim jednak podejmiemy drastyczne kroki w celu całkowitego usunięcia włosków z miejsc intymnych, warto poznać jeszcze inną ich funkcję. Otóż włosy łonowe zatrzymują produkowane przez gruczoły łojowe w skórze narządów płciowych feromony, dzięki czemu wzmacniają ich oddziaływanie. Feromony to substancje, które odgrywają ważną rolę w wabieniu płci przeciwnej i mają wpływ na popęd seksualny oraz potrzebę rozmnażania się.

Owłosienie łonowe ma także funkcjonalne zadanie ochronne w czasie stosunku seksualnego. Skutecznie chroni, zmniejszając tarcie i jest także barierą ochronną dla miejsc intymnych, które są bardzo podatne na bodźce zewnętrzne.

Bardzo często z pobudek estetycznych, decydujemy się na depilację włosów łonowych. Jedni wolą je przyciąć, a inni usunąć całkowicie. W salonach kosmetycznych rozróżnia się nawet różne rodzaje depilacji miejsc intymnych: francuska, brazylijska i hollywoodzka. Warto jednak pamiętać, że miejsca intymne wymagają szczególnej ostrożności.

Jak pozbyć się włosów łonowych?

Jeśli nie chcesz, aby po depilacji miejsc intymnych pojawiła się wysypka, infekcja czy uczulenie, musisz podejść do sprawy z odpowiednią delikatnością.

Metod depilacji jest wiele. Może to być depilacja woskiem, kremem, maszynką czy laserem, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Nie poleca się stosowania wosku w miejscach intymnych. Jest to nie tylko zabieg bolesny, ale także narażający skórę na uszkodzenia w wyniku czego mogą przedostać się bakterie. Jeśli jednak zdecydujesz się na tę metodę, to pamiętaj, by nie robić tego zbyt często. Częste podrażnianie skóry może doprowadzić do licznych uczuleń oraz wysypki. Warto także pamiętać o regularnym peelingu pomiędzy depilacjami, który zapobiegnie wrastaniu się włosków. Pamiętaj, tylko aby sięgać po produkty stricte przeznaczone do miejsc intymnych lub do skóry wrażliwej.

Jeśli natomiast zastanawiasz się jak pozbyć się włosów łonowych raz na zawsze, to dobrym rozwiązaniem będzie depilacja laserowa. Tutaj lepiej postawić na profesjonalny salon, gdyż nieodpowiednia depilacja laserem może spowodować poważne poparzenia. Skutkiem tego mogą być infekcje oraz zagrożenie dla zdrowia. Warto jednak taką decyzję dobrze przemyśleć. Całkowite i trwałe usunięcie włosów intymnych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zabierzesz naturalną barierę ochronną miejsc intymnych.

Jeśli włoski łonowe Ci przeszkadzają, możesz sięgnąć po trymer ze specjalnymi końcówkami do golenia miejsc intymnych, lub po maszynkę i usunąć owłosienie łonowe.

Jak golić włosy łonowe?

Golenie miejsc intymnych jest nie tylko ekonomicznym, ale także szybkim sposobem na pozbycie się włosów łonowych. Aby zabieg był bezpieczny, musisz zadbać o odpowiedni sprzęt oraz produkty do golenia. Sięgaj po dobrej jakości maszynki przeznaczone dla kobiet, najlepiej z kilkoma ostrzami. Nie zapomnij również o żelu do golenia, który powinien być łagodny i przeznaczony do wrażliwych miejsc intymnych. Ostra maszynka i odpowiedni poślizg to podstawa skutecznego i bezpiecznego golenia.

Pamiętaj również o tym, aby nie porywać się z maszynką na dłuższe niż 1 centymetr włoski. Jeśli owłosienie łonowe jest bujne, najpierw je przytnij np. za pomocą trymera lub nożyczek. Zrób to bardzo ostrożnie, a w trudno dostępnych miejscach posłuż się lusterkiem.

Przed goleniem dobrze jest wykonać peeling i namoczyć włosy łonowe by odrobinę zmiękły. Do peelingu możemy wykorzystać rękawice peelingującą lub domowy peeling z cukru i oliwy z oliwek.

Miękkie włoski i oczyszczoną skórę należy pokryć żelem do golenia, a następnie ostrożnie i spokojnie zgolić włoski. Przy dobrej jakości maszynce nie będzie potrzeby kilkukrotnie prowadzić maszynki w tym samym miejscu, co nie doprowadzi do podrażnień. Po każdorazowym posunięciu należy spłukać maszynkę pod ciepłą, bieżącą wodą, a po zakończeniu zabiegu zmyć resztkę żelu oraz dokładnie przemyć skórę płynem do higieny intymnej.

Świeżo ogolona skóra będzie delikatna i wrażliwa. Dobrze więc ją odpowiednio nawilżyć np. olejkiem kokosowym, który jest przeznaczony do stosowania po depilacji.

Włosy łonowe możesz też przycinać, tworząc seksowne fryzurki

Wiele kobiet nie chce usuwać całkowicie włosków z miejsc intymnych. Alternatywą jest ich odpowiednia pielęgnacja i przycinanie.

Włosy łonowe mają to do siebie, że są twarde. W dobie tak prężnie rozwijającej się branży kosmetycznej znajdziemy również specjalne odżywki, kremy oraz olejki zmiękczające włosy łonowe. Decydując się na taką pielęgnację, sięgaj jedynie po produkty przeznaczone do miejsc intymnych. Kosmetyki do pielęgnacji włosów łonowych posiadają naturalne olejki (np. z pestek winogron, jojoby, nasion szałwii czy drzewa herbacianego). Są to preparaty antyalergiczne, niezawierające sztucznych barwników, aromatów czy alkoholu.

Prawidłowa pielęgnacja owłosienia łonowego pozwoli usunąć problem nieprzyjemnego zapachu. Zadbane i krótkie włoski będą nawet lepszą barierą ochroną dla miejsc intymnych, gdyż w takich warunkach prawdopodobieństwo namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych jest bardzo nikłe.

Zależnie od gustów możesz podcinać włoski lub nadawać im odpowiednie kształty. Wspomniany wcześniej trymer (z odpowiednią końcówką) sprawdzi się tu idealnie. Jeśli nie masz elektrycznej maszynki do golenia, możesz sięgnąć po zwykłe, ale małe nożyczki. Z nożyczkami bądź jednak bardzo ostrożna, aby nie doprowadzić do skaleczenia.

Przed strzyżeniem włosów łonowych zadbaj najpierw o higienę. Dokładnie umyj oraz osusz miejsca intymne. Z pomocą lusterka łatwiej będzie Ci operować w miejscach trudno dostępnych.

Podstawową fryzurą jest zwykłe podcięcie włosów na równą długość. Jeśli jednak chcesz, możesz nadać im bardziej figlarny kształt. Może to być pasek lub trójkącik. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i oczywiście zdolności manualne.

Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych to nie tylko prawidłowa higiena. To także dbałość o estetyczny wygląd. Dobrze wypielęgnowane włoski łonowe i odpowiednia fryzurka mogą być bardziej kuszące dla partnera niż całkowita gładkość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *