Poznaj 12 typów urody! Analiza kolorystyczna

Poznaj 12 typów urody! Analiza kolorystyczna

Czy wiesz, że można wyglądać zdrowo i promiennie bez wizyty gabinecie chirurga plastycznego i drogich kosmetyków? Jeżeli myślisz, że to wiedza dostępna tylko garstce wybrańców z pierwszych stron gazet to właśnie możesz z niej czerpać garściami. Sposób na zjawiskowy wygląd jest prostszy, niż się wydaje! Odpowiednio dobrane koloru ubrań, włosów czy makijażu potrafi sprawić, że cera staje się świeższa i młodsza. Kluczem jest analiza kolorystyczna, która określi, którym z 12 typów urody się jesteś i w szybki sposób radykalnie odmienić swój wygląd.

Czym jest analiza kolorystyczna?

Analiza kolorystyczna to interdyscyplinarny dział wiedzy zajmujący badaniem wpływu barw na nasz wygląd i postrzeganie przez innych. Brzmi kosmicznie? Mówiąc prosto jest to test kolorów, na podstawie którego zostaje wyodrębniony nasz typ urody i paleta kolorów dla niego najbardziej odpowiednia.

Po tę wiedzę sięgają styliści, fryzjerzy, kosmetyczki, by szybciej i łatwiej podkreślić naszą naturalną kolorystykę, która ma wpływ na naszą atrakcyjność i harmonijny wygląd. Warto jednak pamiętać, że jest ona drogowskazem, który wyznacza kierunek, a nie przeszkodą do swobodnego bawienia się modą i wyrażanie siebie. Nie zamyka, a jedynie kierunkuje nasz sposób patrzenia na kolory, które nas otaczają.

Jeżeli do tej pory twoje decyzje zakupowe opierały się na zasadzie ładne, nieładne niekoniecznie wybór był trafiony. I choć wybierając ubranie, dodatki czy kolorowe kosmetyki intuicyjnie podejmujemy decyzję o tym, że coś będzie do nas pasować, a coś innego nie, łatwo ulec presji trendów i popełnić błąd. Raz błędem może być odcień, innym razem jego intensywność. Aby zminimalizować ryzyko złego doboru kolorów i podejmować świadome decyzje na temat tego, co rzeczywiście pasuje, a co nie, warto przeprowadzić analizę kolorystyczną. Pozwala ona na dobranie kolorów, w których wygląda się korzystnie. Dobrze dobrany kolory powinny podkreślać urodę i współgrać z nią. Warto więc mieć ją pod ręką w każdej zakupowej sytuacji.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Historia analizy kolorystycznej

Jakpowstał podziału na cztery pory roku? Stworzył ją Johannes Itten, szwajcarski nauczyciel malarstwa. Przyjmując za punkt odniesienia barwy natury, wyodrębnił cztery główne grupy kolorystyczne odpowiadające kolejno zmieniającym się porom roku. Jednak prawdziwym przełomem dla określania typów urody okazały się lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to każdy chciał wiedzieć, jak ubierać się w zgodzie ze swoją porą roku.

Od tego czasu wiele się zmieniło w podejściu i metodologii przeprowadzania analiz. Nadal jednak najważniejszym jej zagadnieniem jest określenie, jakim typem kolorystycznym się jest. Pozwala to lepiej wyglądać i odpowiednio dobierać barwy podkreślające naturalne piękno. Dają tej szansę na szybsze decyzje zakupowe i ciekawsze zestawienia kolorów, nawet przy tak ogromnym wyborze, jaki obecnie mamy.

Czy określenie typu urody ma sens?

To pytanie zaprząta myśli niejednej osoby. Czy w praktyce bycie latem, wiosną, jesienią czy zimą wpływa na to, jak wyglądamy i jak jesteśmy odbierani przez innych? Odpowiedź brzmi… tak! Zły dobór kolorów może powodować, że będziemy wyglądać niezdrowo i niekorzystnie. Dodatkowo intuicyjnie wybieramy te kolory, które wpisują się w nasz typ urody, gdyż wyglądamy w nich lepiej i też dzięki temu tak właśnie się czujemy.

Nie ma ludzi, których nie da się scharakteryzować w jednym z 12 typów urody. O ile w jednych przypadkach proces charakteryzowania typu urody jest szybki i już na pierwszy rzut oka można określić, do którego typu zalicza się osoba. To w przypadku zdecydowanej większości praca ta wymaga wysiłku. Warto więc kilka zastanowić się i poddać profesjonalnej analizie.

Jak określić typ urody krok po kroku

Podstawą poprawnie przeprowadzonej analizy jest okrycie naturalnych skłonności cery i pokazanie, jak dzięki zastosowaniu odpowiednich barw, podkreślać atuty wyglądu.

Krok pierwszy – zmycie makijażu, ubranie stonowanych kolorów

Przed przystąpieniem do określenia typu urody konieczne jest więc wcześniejsze zmycie makijażu, w miarę możliwości spięcie włosów oraz założenie podkoszulka w stonowanym kolorze.

Krok drugi – przygotuj kolorowe chusty

Na podstawie przykładania kolorowych chust (jest to jedna z częściej spotykanych możliwości analizy) określa się, które barwy wydobywają naturalne piękno, a które wręcz przeciwni, dodają nam lat i zmęczenia. Pobaw się trochę i wypróbuj, jakie kolory wyglądają na Tobie najlepiej!

Krok trzeci – określenie typu urody: ciepła czy zimna?

W pierwszej kolejności określa się temperaturę typu urody: ciepłą lub zimną. Do określenia tego czynnika używa się dwóch kolorów: złoty i srebrny. Na ich podstawie możemy określić kierunek dalszych poszukiwań idealnego typu urody i to one zazwyczaj stanowią punkt wyjścia do dalszej analizy.

Krok czwarty – intensywność kolorów

Kolejne kroki mają na celu określenie poziomu jasności i intensywności barw u badanej osoby. Jedną z najczęściej przyjmowanych metod, jest wykluczanie kolejnych możliwości. Eliminacja barw, które nie pasują do naszej naturalnej urody, pozwala precyzyjnie zawęzić pole wyboru.

Czy trzeba trzymać się jednej palety kolorów?

Określenie typu kolorystycznego rodzi obawę ograniczenie możliwości wyboru i nudę w schematycznym podejściu do garderoby. Ważne więc wziąć w nawias sztywne podejście do zasad i traktować analizę kolorów jako pomoc, którą można przyjąć, ale nie trzeba. Wytyczne dają nam sporo możliwości żonglowania kolorami i ich zestawami.

Po pierwsze

Paleta barw nie ogranicza kolorów, a raczej sugeruje ich odcienie, intensywność czy ciepłotę. Nie trzeba się więc obawiać, że ulubiony kolor zostanie zupełnie wyeliminowany. Może pojawić się w innym odcieniu, czy natężeniu.

Po drugie

Pasujące barwy warto dawać bliżej twarzy, by wyglądać najkorzystniej. Natomiast pozostałe używać jako dodatków czy dolnych częściach garderoby. Łatwym “oszustwem” jest dołożenie chusty czy apaszki w kolorze odpowiadającym typowi urody.

Po trzecie

Wskazówki zawsze można zignorować, a urodę poprawić kosmetycznymi sztuczkami. Choć i w przypadku kosmetyków nawet tak podstawowych, jak podkład, wybór w oparciu o typy urody jest najlepszym rozwiązaniem.

Typy urody – fakty i mity

MIT

Typ urody da się określić na podstawie koloru włosów i oczu.

To kłamstwo bardzo często powtarzana przez kobiece magazyny. Określenie typu kolorów wymaga przygotowania i odpowiednich warunków. Bardzo często również osoby, o bardzo podobnej oprawie oczy i włosów charakteryzują się innymi typami urody. Łatwo więc o uproszczenia i pomyłki.

MIT

Czarny i biały pasuje wszystkim.

Czarny i biały, choć są kolorami podstawowymi, nie pasują do każdego typu urody, jak zwykło się przypuszczać. Warto uświadomić sobie, że te dwa kolory mają wiele odcieni i w ich mnogości każdy typ urody może znaleźć coś dla siebie.

FAKT

Nie da się zmienić typu urody.

Co prawda nie jesteśmy zakładnikami naszej naturalnej palety barw. Jest ona drogowskazem nie nakazem. Zawsze można ignorować wyniki analizy. Jednak nawet zmiana koloru włosów, mocniejszy makijaż czy opalenizna, nie przełożą się na zmianę typu urody.

FAKT

Nie istnieje czysty typ urody.

Analiza kolorystyczna ewoluowała na przestrzeni lat od prostych czterech podziałów do 12 typów urody. A nawet przy tak dużym rozróżnieniu często nie da się jednoznacznie określić konkretnego rodzaju. By uniknąć podążania za idealną paletą barw, lepiej w obrębie swojego typu znaleźć swoje ulubione kolory i nie przyjmować się sztywnymi schematami.

MIT

Aplikacje na telefon łatwo pomagają określić typ urody.

Nie da się przeprowadzić analizy przez Internet. Choć są aplikacje i strony, które oferują tego typu analizy ich skuteczność jest niska. Podczas analizy oceniamy bowiem, jak wygląda nasza buzia w obecności danego koloru. Tego nie mogą nam zapewnić aplikacje opierające się przede wszystkim na analizie kolorów włosów czy oczu.

Którym z 12 typów urody jestem?

Nie zawsze było aż tyle typów kolorystycznych. Dawniej wśród typów urody wyróżniano cztery. We współczesnej analizie kolorystycznej istnieją podziały na 12, 16, a nawet więcej podtypów. Jednak najbardziej rozpowszechnionym jest podział na 12 typów urody.

Opiera się on na dodaniu do każdej z klasycznych czterech grup dodatkowych atrybutów kolorów:

  • temperatury (odcień chłodny lub ciepły),
  • waloru (natężenie od jasnego do ciemnego/głębokiego),
  • chromatyczności (określa czy typ jest wyrazisty, czy przygaszony).

Podział na 12 typów urody

  • Wiosna ciepła,
  • Wiosna jasna,
  • Wiosna czysta,
  • Lato chłodne,
  • Lato jasne,
  • Lato przygaszone,
  • Jesień ciepła,
  • Jesień ciemna,
  • Jesień przygaszona,
  • Zima chłodna,
  • Zima ciemna,
  • Zima czysta.
12 typów urody

W obrębie tych typów granice są płynne i dopuszcza się zapożyczenia kolorów z siostrzanych typów uroda, a nawet na całkowicie indywidualną kompozycję barw dla osoby. Warto więc zastanowić się nad szerokimi możliwościami, jakie daje analiza kolorystyczna.

A Ty, jaką porą roku jesteś?

Podobne artykuły