Kosmetyka

Jak rozpoznać typ cery? Rodzaje cery i sposoby pielęgnacji

Rodzaj cery to coś, na co kolokwialnie mówiąc, jesteśmy skazani. Jest to cecha, z którą związani jesteśmy za sprawą DNA. Dlatego bez względu na to, jaki rodzaj cery posiadamy, musimy ją po prostu zaakceptować i nauczyć się odpowiednio pielęgnować. Co innego, gdy chodzi o typ cery. W tym przypadku często jej tendencje zmieniają się wraz z wiekiem, bądź na skutek czynników zewnętrznych z naszego otoczenia. Trochę zawiłe prawda? Dlatego opisaliśmy dla was, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i typy skóry oraz jak określić typ cery, by móc ją odpowiednio pielęgnować.

Rodzaje cery

Prawidłowe rozpoznanie własnej cery jest bardzo ważne. Dzięki trafnej diagnozie będziemy mogli skutecznie zminimalizować wszelkie niedoskonałości, wdrażając odpowiedni sposób pielęgnacji. Wygląd cery ulegnie wówczas znacznej poprawie. Spójrzmy, który rodzaj cery jest najbardziej zbliżony opisem do naszej skóry.

Cera sucha

Jest to rodzaj cery, który charakteryzuje się słabym nawilżeniem i natłuszczeniem. Powodem takiego stanu jest znikoma produkcja sebum, spowodowana osłabieniem gruczołów łojowych. Skóra sucha posiada bardzo cienką warstwę hydrolipidową, jest matowa i bardzo jasna. Często też ulega łuszczeniu. Jedynym plusem jest sporadyczne pojawianie się zaskórników oraz małe pory. Sucha cera jest bardzo wrażliwa, przez co silnie reaguje na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Na dodatek, sucha cera szybko ulega starzeniu. Co ciekawe, posiadanie cery suchej wcale nie musi być cechą dziedziczną. Równie dobrze może zostać przez nas nabyta np. poprzez niewłaściwą pielęgnację.

Cera mieszana

W tym przypadku mamy do czynienia z połączeniem cery suchej i tłustej. Ten rodzaj cery charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum w okolicy strefy „T”, czyli na brodzie, nosie i czole oraz suchą skórą na pozostałym obszarze twarzy. Cera mieszana łatwo ulega podrażnieniom, a także źle reaguje na bodźce zewnętrzne. Z uwagi na „wymieszany” charakter pielęgnacja tego rodzaju cery nie jest prosta.

Cera normalna

To najmniej kłopotliwy rodzaj cery, o którym wiele osób może jedynie pomarzyć. Zdrowa kondycja skóry normalnej, gładka i miękka powierzchnia oraz brak jakichkolwiek niedoskonałości to najbardziej charakterystyczne cechy normalnej cery. Skóra taka jest odpowiednio ukrwiona i elastyczna. Nawet kontakt z wodą i mydłem nie wpływa na przesuszenie cery normalnej. Osoby posiadające ten rodzaj cery (zwłaszcza dzieci oraz osoby przed okresem dojrzewania) to prawdziwi szczęściarze. Brak jakichkolwiek niedoskonałości oraz dostateczne nawilżenie skóry stanowi powód do zadowolenia. Jednak z upływem lat cera normalna zaczyna się wysuszać, dlatego tak ważna jest jej pielęgnacja!

Cera tłusta

W przypadku cery tłustej mamy do czynienia z nadprodukcją sebum. Wzmożona aktywność gruczołów łojowych sprawia, że cera charakterystycznie się świeci. Owo błyszczenie to zmora posiadaczy tłustej cery. Jakby tego było mało, cera tłusta wykazuje także skłonność do wyprysków i trądziku. Bardzo widoczne rozszerzone pory oraz zaskórniki również stanowią niemały problem. Cera tłusta jest najgrubsza ze wszystkich i jednocześnie najtrudniejsza w pielęgnacji. Jednak jest pewien plus posiadania tego rodzaju cery. Tłusta cera starzeje się najwolniej!

Typy cery tłustej, normalnej, suchej i mieszanej

Cera wrażliwa

Jak sama nazwa wskazuje, cera wrażliwa reaguje nawet na najmniejsze bodźce. W wyniku podrażnienia występuje zwykle pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, uczucie ciepła oraz szczypanie. Tego typu reakcje mogą być wywołanie m.in. przez zmienne warunki pogodowe, niewłaściwą pielęgnację skóry, stres, a także choroby.

Cera naczynkowa

Jest to bardzo specyficzny typ cery. Pod cienką warstwą skóry widoczne są czerwone naczynka krwionośne, które tworzą coś na wzór maleńkiej sieci pajęczej (dlatego nazywane są pajączkami). Na skutek różnych czynników, widoczność płytko osadzonych naczynek może być zarówno osłabiana, jak i uwydatniana (skoki ciśnienia, menstruacja, zaburzenia wątroby). Nieleczona cera naczynkowa może skutkować powstaniem trądziku różowatego.

Cera trądzikowa

Ten typ cery występuje głównie u młodych osób. Trądzik pojawia się najczęściej na tłustej skórze. Powstanie wyprysków także nie jest przypadkowe. Często zwiastuje bowiem problemy zdrowotne związane m.in. z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, zaburzeniami hormonalnymi lub problemami z tarczycą.

Cera odwodniona

Ewidentnie widać tutaj związek z suchą skórą, dlatego też często utożsamia się oba te określenia. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ w przypadku odwodnionej cery mamy do czynienia z niewłaściwym krążeniem wody. Cechą charakterystyczną tego typu cery jest także poszarzała twarz oraz nadmierna utrata wody.

Jak rozpoznać typ cery?

Wiemy już, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje oraz typy cery. Jednak nie każdy z nas na podstawie opisu potrafi rozpoznać rodzaj swojej cery. Dlatego poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by postawić trafną diagnozę.

Cera sucha

Umycie cery suchej za pomocą wody z mydłem, skutkuje efektem ściągniętej skóry. Cechą charakterystyczną jest także łuszczący się naskórek. Zastosowanie mleczka działa jedynie przez chwilę, a dopiero tłusty krem skutecznie nawilża cerę. Sucha skóra jest też wrażliwa na zmieniającą się pogodę. W wyniku nadmiaru słońca, silnego wiatru czy mrozu, traci nagromadzoną wodę. Objawia się to zaczerwienieniem i pieczeniem.

Cera mieszana

W strefie „T” (czoło, nos i broda) skóra jest tłusta, widoczne są na jej powierzchni rozszerzone pory i
zaskórniki. Często też można dostrzec w tych partiach błyszczenie się skóry. Na pozostałej części twarzy, tj. na skroniach i po bokach, zauważalne jest przesuszenie cery i łuszczenie się naskórka.

Cera normalna

W tym przypadku rozpoznanie nie jest trudne. Przemycie cery wodą z mydłem nie przejawia się żadnym
skutkiem. Po zmyciu makijażu również nie jest odczuwalny żaden dyskomfort. Cera normalna nie reaguje na czynniki atmosferyczne. Dobrze przyswajalne są też tłuste kremy.

Cera tłusta

Ten rodzaj cery chyba najłatwiej rozpoznać. Zdradza ją bowiem charakterystyczne błyszczenie, które nie znika nawet po demakijażu oraz przemyciu skóry wodą z mydłem. Warunki pogodowe nie wywołują na tłustej skórze większych reakcji. Wyjątek stanowi jedynie nadmierne opalanie. Zbyt duża dawka promieni słonecznych powoduje łojotok. To z kolei przyczynia się do powstawania wyprysków.

Cera wrażliwa

Cerę wrażliwą można rozpoznać przede wszystkim po częstym występowaniu podrażnień (swędzenie, pieczenie, a nawet krostki). Nie muszą one być wywołane przez czynniki zewnętrzne. Często pojawiają się np. na skutek nadmiernego stresu bądź nawet nieprawidłowej diety.

Cera naczynkowa

Ten typ cery także nie jest trudny do rozpoznania. Cechą charakterystyczną są czerwone pajączki, które najczęściej można zauważyć w okolicy nosa. U osób z cerą naczynkową na policzkach pojawia się także rumień. Cera naczynkowa szybko i intensywnie reaguje także na skrajne warunki pogodowe. Nawet po wejściu do ciepłego pomieszczenia naczynka rozszerzają się, przez co stają się bardzo widoczne.

Pielęgnacja poszczególnych typów cery

Każdy rodzaj i typ cery wymaga indywidualnej pielęgnacji, dlatego należy zainwestować w specjalne kosmetyki dedykowane określonym typom cery. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek.

Cera sucha

 • kosmetyki z kwasem hialuronowym i ceramidami,
 • unikać mycia twarzy wodą z mydłem,
 • unikać peelingów i nadmiernego słońca.

Cera mieszana

 • kosmetyki do wrażliwej skóry,
 • lekkie kremy,
 • kosmetyki ściągające do oczyszczania twarzy.

Cera normalna

 • mydło dla dzieci,
 • kremy nawilżające,
 • kremy z filtrem UV.

Cera tłusta

 • unikać kosmetyków z alkoholem,
 • unikać tłustych kosmetyków,
 • konieczne jest oczyszczanie i złuszczanie skóry (peeling raz w tygodniu).

Cera wrażliwa

 • kosmetyki na bazie wody termalnej,
 • im bardziej ubogi skład, tym lepszy kosmetyk,
 • unikać peelingu i nadmiaru słońca.

Cera naczynkowa

 • unikać gorących potraw i używek,
 • unikać opalania,
 • kremy z witaminą C oraz rutyną.

Cera trądzikowa

 • konieczna jest wizyta u dermatologa,
 • żel antybakteryjny,
 • kremy matujące z filtrem UV.

Cera odwodniona

 • częste uzupełnianie płynów,
 • silnie nawilżające kremy,
 • unikać klimatyzacji.

Właściwa pielęgnacja cery jest niewątpliwie kluczem do sukcesu. Pomimo niedoskonałości związanych z rodzajem cery, możemy cieszyć się dobrze wyglądającą skórą. Warunkiem jest jedynie prawidłowe dbanie o cerę. Pamiętajmy więc, że na kondycję naszej skóry wpływ mamy my sami!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *