Fryzjer

Przewodnik krok po kroku po zabiegach trwałej ondulacji

Przewodnik krok po kroku po zabiegach trwałej ondulacji

Trwała ondulacja wraca do łask coraz młodszych kobiet – nie ma w tym nic dziwnego: prawidłowo wykonana pozwala na uzyskanie efektownych, seksownych fryzur, pełnych zalotnych loków, czy fal. W podjęciu decyzji czy zdecydować się na diametralną zmianę fryzury pomoże niniejszy poradnik. Opisuje on szczegółowo: czym jest trwała ondulacja chemiczna, jakie są jej wady i zalety, typy preparatów oraz metody przeprowadzania zabiegu na włosach.

Czym tak naprawdę jest trwała ondulacja?

To fachowe określenie metody długookresowej zmiany kształtu włosów. W wyniku zabiegu uzyskujemy zwiększenie objętości włosów, oraz skręt w formie loków lub fal. Umyte włosy nakręca się na wałki (o grubości zgodnej z preferencjami klientki), a następnie wykonuje zabieg polegający na wykorzystaniu reakcji substancji chemicznych.

Trwała ondulacja krok po kroku

Pierwszy etap trwałej

Naniesienie na zakręcone włosy płynu do trwałej ondulacji, którego zadaniem jest zniszczenie wewnętrznych wiązań chemicznych tzw. mostków dwusiarczkowych odpowiedzialnych za stabilność i strukturę włosów. W skład produktów do trwałej ondulacji wchodzi wiele substancji, pełniących różne funkcje:

 • Środki aktywne (trwała alkaliczna – kwas tioglikolowy, cysteina, tioglikolan amonu; trwała kwaśna – siarczan (IV) amonu, ester ester glicerynowy kwasu tioglikolowego) mają za zadanie zmiękczyć keratynę;
 • Regulatory odczynu włosów ( węglan amonu, etanoloaminy, wodorowęglan amonu) działają buforująco czyli zapobiega nadmiernemu wzrostowi lub obniżeniu ph w trakcie przeprowadzania zabiegu;
 • Środki powierzchniowoczynne (emulgatory, środki zwilżające i pianotwórcze) służą zwilżaniu powierzchni włosów;
 • Środki ochronne (alkohole tłuszczowe, pochodne lanoliny) zabezpieczanie uszkodzonych włosów przed nadmiernym wnikaniem płynu, działanie osłonowe;
 • Antyutleniacze (parabeny) służą stabilizacji składu chemicznego preparatu – nadają mu trwałość w konkretnym okresie czasowym (płyn ważny przez 3 lata);
 • Barwniki – nadają płynowi atrakcyjny wygląd, nie mają wpływu na włosy;
 • Substancje zapachowe (różne syntetyczne związki zapachowe) niwelują nieprzyjemny zapach substancji czynnych – nie mamą wpływu na włosy.

Płyn do trwałej ondulacji pozostaje na włosach, przez wybrany przez fryzjera czas – zazwyczaj kontroluje on skręt w trakcie zabiegu i może ewentualnie nieco przedłużyć lub skrócić okres trwania reakcji chemicznej. Pierwszy etap kończy się spłukaniem płynu do trwałej i osuszeniem włosów papierowymi ręcznikami.

Drugi etap ondulacji

Utrwalanie uzyskanego skrętu. Do tego celu służą tak zwane utrwalacze chemiczne, które również charakteryzują się bogatym składem:

 • Środki utleniające (trwała ondulacja alkaliczna – 1-2% roztworu nadtlenku wodoru, nadboran sodu, a trwała kwaśna: 7-15% roztworu bromianu sodu) ich zadaniem jest odwodornienie mostków dwusiarczkowych, oraz zapobiegają dalszemu rozmiękczaniu keratyny.
 • Kwasy (kwas fosforowy, roztwory kwasu cytrynowego oraz winowego) stosowane do neutralizacji odczynu włosów i wyrównywania działania środków utleniających)
 • Środki powierzchniowo czynne oraz zagęszczacze – nadają odpowiednią konsystencję utrwalaczom;
 • Środki pielęgnujące (hydrolizaty proteinowe) odbudowujące uszkodzenia kreatyny powstałe w skutek wcześniejszych etapów zabiegu;
 • Barwniki i substancje zapachowe – bez wpływu na włosy, podnoszą estetykę produktu.

Typy trwałej ondulacji

Zabieg trwałej ondulacji jest obciążający dla włosów, jednak obecnie możemy wybrać łagodniej działające środki, które zmienią strukturę włosa na krótszy czas, ale za to pozwolą na zachowanie go w lepszej kondycji. Poniżej przedstawimy typy trwalej ondulacji chemicznej oraz jej wady i zalety.

Trwała ziołowa

Najdelikatniejsza wersja trwałej ondulacji. Zabieg jest wykonywany z użyciem preparatów ziołowych, które mają za zadanie nie tylko zmienić strukturę włosów ale również odżywić je oraz zapobiec ich uszkodzeniu. Zaletą tego typu ondulacji jest pozostawienie włosów w dobrej kondycji, więc nadaje się nawet dla włosów delikatnych. Wady to niezbyt mocny skręt oraz czas utrzymywania się efektu – do około dwóch – trzech miesięcy.

Trwała kwaśna

Również delikatna i mało obciążająca włosy z uwagi na zastosowanie niewielkiej ilości kwasowych środków chemicznych. Nadaje włosom niezbyt mocny skręt – idealna do naturalnie wyglądających loków. Polecana jest dla włosów cienkich, słabych, a także rozjaśnianych – jest na tyle delikatna, że nie obciąży nadmiernie struktury włosa. Wadą jest jej krótka trwałość – efekt utrzymuje się do trzech miesięcy.

Trwała alkaliczna (zasadowa)

Najmocniej działająca na włosy, pozwala na uzyskanie skrętu o dowolnej mocy – w zależności od grubości użytych wałków. W trakcie zabiegu używane są silnie działające preparaty, stąd zalecana jest na mocne, zdrowe włosy. Zaletą jest możliwość uzyskania mocnego skrętu, który utrzyma się na włosach nawet do dziesięciu miesięcy. Wady – bardzo obciąża włosy, może nawet dojść do ich uszkodzenia, wraz z naturalnym wzrostem włosów loki odróżniają się od prostych odrostów i co jakiś czas należy wykonać trwałą na odrosty.

Trwała dwufazowa

Metoda uzupełniająca zabieg trwałej alkalicznej – stosowana do nadania skrętu odrostom. Na włosy przy skórze głowy używany jest silniejszy preparat, niż na te, które już były poddane wcześniej zabiegowi trwałej ondulacji. W ten sposób można przedłużyć efekt trwałej ondulacji o następne kilka miesięcy.

Jak przebiega zabieg trwałej ondulacji?

Zanim dowiesz się jak zrobić trwałą ondulację wiedz, że zabieg ten należy do procesów wielostopniowych i czasochłonnych. Polecamy zawsze robić trwałą w zakładzie fryzjerskim – nieprawidłowe dobranie mocy preparatu lub czasu jego działania do rodzaju włosów może skutkować ich nieodwracalnym zniszczeniem.

Sam proces robienia trwałej ondulacji krok po kroku rozpoczyna się od oceny stanu włosów przez fryzjera – włosy nadmiernie zniszczone nie nadają się do przeprowadzenia zabiegu. Włosy rozjaśniane można poddawać zabiegom z użyciem delikatniejszych preparatów oraz specjalnych substancji osłonowych nakładanych na końcówki włosów.

Po dobraniu odpowiednich preparatów, fryzjer ustala z klientką oczekiwany efekt końcowy (silny lub delikatny skręt, fale czy loki) – od tego zależy grubość stosowanych wałków. Fryzjer zakręca włosy na wałki, a następnie nanosi na nie płyn do trwałej ondulacji. Płyn jest pozostawiany na wałkach na określony czas – zazwyczaj 20-30 minut. W trakcie jego działania fryzjer sprawdza siłę uzyskanego skrętu – to pozwala mu na ewentualne skorygowanie czasu działania.

Następnie włosy są bardzo dokładnie płukane i osuszane papierowymi ręcznikami. Na osuszone wałki nakładany jest utrwalacz – samo utrwalanie trwa zazwyczaj około 10 minut.

Po upływie czasu utrwalania, fryzjer zdejmuje wałki, a nastepnie ponownie myje włosy nakładając na koniec mocna odżywkę.

Trwałą ondulację na krótkich włosach można zrobić na grubych wałkach, dzięki czemu uzyskamy delikatny efekt fal. Naturalne loki uzyskujemy przez nakręcenie włosów na wałki lub papiloty różnej grubości.

Trwała ondulacja na długich włosach wymaga zakręcenia na cieńsze wałki, gdyż włosy będą ulegały rozprostowywaniu pod własnym ciężarem. Jeśli użyjemy mocnego preparatu skręt będzie widoczny na całej długości włosów. Dzięki delikatniejszym środkom do trwałej ondulacji fale otrzymamy u nasady włosów, a końce będą przechodzić w naturalnie wyglądające loki.

Stylizacja zależy od wymarzonego efektu:

 • drobne loczki uzyskamy wgniatając sporą porcję pianki i susząc suszarka z dyfuzorem;
 • łagodne loki i fale – podsuszamy włosy, wgniatamy trochę pianki i pozwalamy włosom swobodnie doschnąć;
 • nadanie fryzurze efektu objętości – włosy suszymy na okrągłej szczotce, pozostawiając podwinięte końce lub później rozprostowując je przy użyciu prostownicy.

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Po trwałej ondulacji należy:

 • nie czesać i nie myć włosów przez 2-3 dni po zabiegu;
 • myć włosy delikatnymi szamponami (najlepiej przeznaczonymi do włosów suchych i zniszczonych);
 • po każdym myciu nakładać odżywkę – wymagają nawilżenia;
 • przed układaniem fryzury spryskiwać włosy płynem do kręconych włosów;
 • co najmniej raz w miesiącu stosować maski silnie regenerujące włosy.

Pamiętajmy – loki są piękne, jeśli są zadbane, a prawidłowa pielęgnacja przedłuży efekty zabiegu nawet o parę tygodni.

[Głosów: 5   Average: 4.4/5]
Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *