Kosmetyka

Trądzik – jak sobie z nim radzić?

Oczyszczenie twarzy w salonie kosmetycznym Moment.pl

Trądzik pojawia się w różnym wieku, chociaż zawsze jest nieproszonym gościem. Jego przyczyny są rozmaite, od tych błahych do całkiem poważnych. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się trądziku.

Trądzik to przewlekłe schorzenie skórne, które dotyka ponad 60 proc. młodzieży. Jest to tzw. trądzik młodzieńczy. Niektórzy przechodzą go szybko i bezboleśnie, inni nie mogą się z niego wyleczyć. Niestety, osiągnięcie dojrzałości nie oznacza, że trądzik zniknie. Trądzik może pojawić się także u osoby dorosłej, która wcześniej nie miała problemów skórnych. Najczęściej występuje na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej.

Nawet najpiękniejsza twarz, pokryta czerwonymi wykwitami nie będzie prezentowała się dobrze. Można oczywiście regulować jej koloryt odpowiednim makijażem, ale w ten sposób zamiast pomóc, tylko pogłębimy problem. Pierwszym krokiem w walce z trądzikiem jest poznanie jego przyczyny.

Jakie są rodzaje trądziku?

Odmiany trądziku dzielimy m.in. na: niezapalne i zapalne. Te pierwsze ujawniają się w dwóch postaciach: zamkniętych zaskórników, które mają kolor biały oraz tych otwartych (wągrów) o kolorze czarnym. Białe są wynikiem zablokowania sebum w mieszku włosowym. Czarne pojawiają się wtedy, gdy łój dociera na powierzchnię skóry, a przez kontakt z powietrzem ciemnieje. Z kolei trądzik zapalny powstaje wtedy, gdy ścianka mieszka włosowego w którym znajduje się zaskórnik zostaje przerwana. Może przybierać różne formy, od krostek przez grudki i guzki, aż po torbiele (cysty).

Jedną z najczęściej występujących odmian jest trądzik pospolity. Wówczas, na twarzy pojawiają się głębokie nacieki i torbiele ropne, które zazwyczaj tworzą całe skupiska. Najtrudniejszą do wyleczenia odmianą trądziku pospolitego jest trądzik skupiony, który jest połączeniem wszystkich typów zmian skórnych połączonych razem. Na twarzy mogą pojawiać się zarówno małe zaskórniki, jak i głębokie wykwity ropne. Kolejną odmianą jest trądzik różowaty, który charakteryzuje się wysypką, atakującą okolice nosa i policzków.   

Skąd się bierze trądzik?

Przyczyny trądziku są zróżnicowane. Może to być np. stres lub zła dieta, bogata w przetworzone produkty i te o wysokim indeksie glikemicznym. Cukier, słodziki, konserwanty i barwniki – to wszystko źle wpływa na cerę. Dość powszechną przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne, zarówno te wieku młodzieńczego, jak i dojrzałego, niekiedy spowodowane lekami np. antykoncepcyjnymi. Trądzik może się również pojawić, gdy gruczoły łojowe pracują nieprawidłowo. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na trądzik!

Jak pozbyć się trądziku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Walkę z trądzikiem warto zacząć od zbilansowania diety i zredukowania stresu. To jednak nie zawsze wystarcza. Kolejnym krokiem będzie wizyta u dermatologa, aby ustalić plan leczenia.

Kosmetyki na trądzik

To powszechny sposób leczenia trądziku, po który sięgamy w pierwszej kolejności. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, przeznaczonych do skóry zmagającej się ze zmianami trądzikowymi. Takie rozwiązanie jest dobre jedynie w przypadku zaskórników i sporadycznie pojawiających się wyprysków. Pomocne są również Retinoidy, które stosowane są w formie maści. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kuracja Retinolem powoduje najpierw pogorszenie stanu skóry, aby później całkowicie ją wyleczyć.

Zanim zaczniesz stosować kosmetyki – pamiętaj, że jeśli stan zapalny na twarzy jest już wyraźnie widoczny, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Zabiegi kosmetyczne na trądzik

  • Oczyszczanie manualne twarzy – zabieg polegający na wyciskaniu zaskórników. Nie wolno go wykonywać na własną rękę! Skóra do zabiegu musi zostać odpowiednio przygotowana i oczyszczona. Wyciskając krostki samodzielnie możemy nie tylko roznieść stan zapalny na całą twarz, ale również spowodować powstanie trwałych blizn. Oczyszczanie twarzy w ten sposób nie jest wskazane w przypadku: ostrych stanów zapalnych skóry, popękanych naczynek, opryszczki oraz chorób zakaźnych.
  • Peelingi i profesjonalne zabiegi – to tzw. metody ablacyjne, działające na zasadzie ścierania naskórka. Te delikatne, po konsultacji z dermatologiem można stosować na co dzień. Zmniejszymy w ten sposób ujścia gruczołów łojowych i nawilżymy skórę. Dermatologia estetyczna oferuje również zabiegi takie jak np. mikrodermabrazja, dermabrazja, peeling kawitacyjny, peeling enzymatyczny oraz peeling kwasami AHA. 
  • Laser – połączony z farmakologicznym leczeniem trądziku może skutecznie się z nim rozprawić. To najczęściej ostatnia deska ratunku w walce o ładną buzię. Zabieg polega na tworzeniu mikrouszkodzeń w głębszych warstwach skóry za pomocą wiązki światła laserowego. W ten sposób, skóra zostaje pobudzona do regeneracji, normując pracę gruczołów łojowych. Najlepiej poddać się serii kilku zabiegów. Trzeba jednak liczyć się z efektem zaczerwienienia i opuchlizny przez kilka dni po zabiegu. Metoda jest bardzo skuteczna. Można ją wykonać w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej. Nie wszyscy mogą skorzystać z tej metody. Na cztery tygodnie przed zabiegiem nie można się opalać i stosować leków o działaniu światło uczulającym. Zabiegowi nie mogą poddać się również kobiety w ciąży, matki karmiące, chorzy na łuszczycę oraz opryszczkę. Poznaj też nowe zabiegi z kwasem pirogronowym.

Wyleczenie trądziku wymaga cierpliwości i specjalistycznej wiedzy, dlatego już na samym początku leczenia należy skonsultować się z ekspertem w salonie kosmetycznym czy z dermatologiem.  Poszukaj specjalisty już teraz wśród najlepszych gabinetów urody na moment.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *