Tatuaż

Tatuaże damskie: queen, uv, dla par. Piękna ozdoba czy recepta na problemy?

Coraz więcej kobiet decyduje się na tatuaż. Jaki wzór warto wybrać?

Tatuaż damski: wzór, bezpieczeństwo wykonania, pielęgnacja – tyle myśli zaprząta Ci głowę przed wykonaniem wymarzonego tatuażu. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze na temat tatuowania.

Tatuaż a bezpieczeństwo: czy tatuaż jest w pełni bezpieczny?

Przepisy dotyczące wymagań sanitarnych wobec studia tatuażu są podobne, jak w przypadku salonu medycyny estetycznej i kliniki stomatologicznej. Tatuażysta podczas wykonywania wzoru musi nosić sterylne rękawiczki oraz używać jednorazowych igieł. Jeżeli jesteśmy wypoczęci, najedzeni i trzeźwi, zabieg tatuażu będzie w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Nie zaleca się picia alkoholu bezpośrednio przed zabiegiem wykonania tatuażu oraz przez kilka dni po. Alkohol może wydłużyć czas gojenia z powodu właściwości zmniejszających krzepliwość krwi. Istnieją także prawne regulacje, odpowiadające na pytanie: „Czy nieletni może zrobić tatuaż?” o czym pisaliśmy w innym artykule.

Tusz do wykonania tatuażu

Pewne kontrowersje wywołuje od jakiegoś czasu kwestia szkodliwości barwników, używanych podczas wykonywania tatuażu. Nie istnieją precyzyjne przepisy, które by nakładały obowiązek kontrolowania składu tuszy przez producentów lub wykonawców tatuaży. A barwniki mogą w niewielkich stężeniach dostawać się do krwiobiegu podczas tatuowania. Jeżeli zawierają sole rtęci, kadmu czy innych niebezpiecznych pierwiastków, stanowią zagrożenie. Te substancje kumulują się w wątrobie, śledzionie, mózgu i nerkach oraz mogą mieć działanie kancerogenne (rakotwórcze). Jeszcze bardziej niebezpieczne są aminy aromatyczne, którymi często są skażone barwniki, pochodzące z niekontrolowanego importu z Chin.

Dlatego warto zapytać tatuażystę, czy tusz, którego chce użyć do wykonania naszego tatuażu, został zaopiniowany przez Tattooing and Piercing Industry Union (TPIU).

Wzory tatuaży: napis, wzór queen, tribal, tatuaże dla par

Tatuaże posiada już ok. 20% populacji Wielkiej Brytanii. Są szalenie popularne we wszystkich krajach Europy Zachodniej. Także w Polsce tatuaż przestał się kojarzyć z więzienną ozdobą i jest chętnie wykonywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Gdy tylko robi się ciepło, na ulicach polskich miast i wakacyjnych kurortów można zaobserwować wystające spod skąpych ubrań wzory tatuaży. Najpopularniejsze są tribale, napisy na przedramionach i chińskie znaki. W salonach tatuażu popularne są również motywy queen (korony), smoki, gwiazdy i tatuaże dla par.

Tatuaż dla par to coraz częściej nie tylko ten sam motyw powtórzony na tej samej części ciała u dwojga osób. Coraz więcej par wykonuje sobie wzór, który jest całością dopiero w momencie, gdy 2 osoby są razem. Np. 2 połówki serca, 2 połowy pomarańczy, 2 pasujace do siebie puzzle, itp.

Jednak najważniejsze jest to, żeby wzór tatuażu wyrażał Ciebie (lub Was – w przypadku tatuażu dla par). Twój tatuaż tak naprawdę nie musi wpisywać się w żaden trend czy modę. Dla jednej osoby odpowiednim wzorem będzie motyl, dla innej bardziej komar lub ważka, a dla kogoś jeszcze innego – krecik z czeskiej kreskówki. Decyzja o wykonaniu tatuażu wymaga odwagi. Skoro podjęta została decyzja, warto aby wzór był naprawdę ciekawy i niepowtarzalny.

Pielęgnacja tatuażu – na plaży, w domu, na wakacjach

Wiesz już z czym się wiąże robienie tatuażu, wzór został wybrany. Teraz pora rozejrzeć się za renomowanym salonem tatuażu i przystąpić do dzieła. Jeżeli na co dzień nie używasz balsamu do ciała, spróbuj przez 2 tygodnie przed wykonaniem zabiegu tatuowania codziennie smarować wybrane miejsce. Dzięki temu skóra będzie lepiej przygotowana na zabieg tatuowania.

Po wykonaniu tatuażu powinien on zostać dokładnie zabezpieczony folią. Po zdjęciu folii (co następuje po kilku godzinach) obficie smaruj nowy tatuaż maścią Alantan Plus, Bepanthen Plus albo inną, którą zaleci tatuażysta. Tatuażysta może zalecić także dodatkowe smarowanie maścią z antybiotykiem.

Świeżego tatuażu nie wolno wystawiać na długotrwałe działanie słońca oraz wody aż do czasu całkowitego wygojenia. Oznacza to, że miejsce, w którym wykonany został tatuaż nie może być opalane zarówno na słońcu, jak i w solarium nawet przez kilka tygodni. W tym czasie najlepiej myć się pod prysznicem, a nie w wannie. Wykluczone są także kąpiele w basenach, jeziorach i morzu. Całkowite wygojenie się tatuażu trwa od 4 tygodni do nawet 8 tygodni.

Tatuaż UV

Odmiana tatuażu są tatuaże UV. To taki tatuaż, którego nie zauważy Twój szef, a nawet współmałżonek. Widać go wyraźnie tylko w świetle lamp UV. Jeżeli tatuaż jest w barwie białej lub jasnoniebieskiej – w świetle dziennym będzie całkowicie niewidoczny. Tatuaże UV w ciemniejszych kolorach widać w świetle dziennym – choć nieznacznie.

Warto wspomnieć o kwestiach bezpieczeństwa tatuażu UV. Niektórzy tatuażyści i dermatolodzy mają spore wątpliwości co do tego, czy taki tatuaż jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Historia stosowania tatuaży UV u ludzi to dopiero ok. 10 lat. To zbyt krótko żeby z całą pewnością stwierdzić, czy taki tatuaż jest bezpieczny. Niemniej jednak – tatuaż uv można zrobić w wielu studiach tatuażu. Gdzie? Nie będzie z tym problemu we wszystkich większych miastach w Polsce i Europie zachodniej.

Tatuaż henną – dobry na początek?

Zabawa w tatuaż henną może sprawić dużo frajdy, szczególnie na wakacjach. Takiego tatuażu nie trzeba specjalnie traktować – niedługo po wykonaniu można normalnie kąpać się w morzu lub jeziorze, a także się opalać. Zdarza się jednak, że barwnik używany do tatuaży henną wywołuje u niektórych osób reakcje alergiczne. Jeśli nie miałaś wcześniej do czynienia z tatuażami henną, wykonaj próbę na mało widocznym miejscu na ciele i nałóż barwnik na powierzchnię ok. 1 cm kwadratowy skóry. Jeśli po kilkunastu minutach wszystko jest ok i nie powstaje zaczerwienienie – możesz śmiało przystępować do ozdabiania ciała tatuażem z henny.

Biotatuaż

Istnieją też biotatuaże, wykonywane barwnikami, które są wchłaniane przez organizm po miesiącu, roku lub 2-3 latach. Jednak nie ma 100% gwarancji, czy po takim tatuażu nie pozostaną blizny. Istnieje też ryzyko, że barwnik nie wchłonie się do końca i pozostaną nieestetyczne „smugi”, wyglądające jak zabrudzenia.

Usuwanie tatuażu – czy usunięcie tatuażu jest trudne i czy boli?

Usuwanie tatuażu bezsprzecznie wywołuje mocny ból. Aby usunąć tatuaż, wykonuje się zabieg laserowy usunięcia tatuażu, który często trzeba powtarzać kilka razy i po którym niemal na pewno pozostaną blizny. Dlatego tym bardziej warto dokonać przemyślanego wyboru, jeśli chodzi o ten sposób ozdabiania ciała.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon tatuażu w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *