Zanim sięgniesz po tabletki na trądzik, dowiedz się, jak one działają i czy są skuteczne!

Zanim sięgniesz po tabletki na trądzik, dowiedz się, jak one działają i czy są skuteczne!

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się różnego rodzaju suplementy na trądzik, które według haseł reklamowych mają sprawić, że pryszcze znikną. Takie tabletki na trądzik można kupić bez recepty w każdej aptece, a wybór jest całkiem spory. Zdradzamy, na czym polega ich działanie, czy są skuteczne oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Leki na trądzik, czy suplementy na trądzik? Czyli, co reklamują w telewizji

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to, co dostępne jest bez recepty, to są suplementy na trądzik, a nie leki. Tabletki reklamowane w telewizji, czy internecie dostępne są nie tylko w aptekach. Równie dobrze znajdziemy je w lepszych drogeriach. Na czym polega różnica?

Suplementy na trądzik to przede wszystkim witaminy, składniki mineralne oraz zioła, które wykazują dobroczynny wpływ na skórę. Mogą więc być pomocne w walce z trądzikiem, ale nie leczą go w taki sam sposób, jak leki na trądzik przepisywane przez dermatologa. Zdarza się, że kuracja suplementami jest jak najbardziej skuteczna. Jednak pamiętaj, że trądzik to choroba. Suplementy na trądzik mogą poprawić stan skóry i wspomóc leczenie farmakologiczne, ale w wielu przypadkach są zbyt słabe, żeby skutecznie pokonać chorobę.

Zanim sięgniesz po tabletki na trądzik, sprawdź, jakie jest podłoże tej choroby

Zanim podejmie się walkę z chorobą, należy zrozumieć jej podłoże. Skąd biorą się nieestetyczne krostki, bolesne grudki czy zaskórniki?

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Te nieestetyczne wypryski, które ponadto pozostawiają nierzadko po sobie blizny, powstają głównie z uwagi na zbyt aktywne gruczoły łojowe. Czasami ich nadmierna produktywność jest kwestią genetyczną, dlatego też tendencję do trądziku można odziedziczyć w genach.

Gruczoły łojowe mogą zacząć pracować ze spotęgowaną siłą szczególnie w okresie dojrzewania. Wpływ na to mają zachodzące wówczas w organizmie zmiany hormonalne. Nadmierna produkcja sebum sprawia, że w przewodach łojowych powstaje tzw. czop, który zatyka jego ujście zalegającą warstwą zrogowaciałego naskórka. W ten sposób łój nie ma możliwości ujścia i dochodzi do powstania zaskórników.

Zaskórniki nie są jeszcze stanem zapalnym, ale stają się idealną pożywką dla bakterii bytujących na skórze (Propionibacterium acnes), które to odpowiadają za powstawanie trądziku.

W leczeniu trądziku niezbędna jest odpowiednia dieta oraz higiena. Ponieważ trądzik jest chorobą, nie obejdzie się także bez wizyty u dermatologa, który przepisze odpowiednie leki. Dopiero połączenie diety, prawidłowej higieny i leków może przynieść zadowalające rezultaty. Dodatkowe suplementy na trądzik mogą oczywiście wspomóc tę ciężką walkę i pozwolą szybciej zobaczyć efekty. Walka z trądzikiem od wewnątrz jest równie ważna, jak ta od zewnątrz. Musisz jednak pamiętać, że ich działanie widoczne jest dopiero po około 2-3 miesiącach regularnego stosowania. Zatem cierpliwość i sumienność to podstawa sukcesu.

Co zawierają tabletki na pryszcze?

Tabletki na trądzik mogą mieć różny skład, dlatego też ich dobór ma wielkie znaczenie. Sięgając po nie, powinniśmy wiedzieć, czego nasza skóra potrzebuje. Pamiętaj, że nierzadko problemy skórne mogą być sygnałem wysyłanym przez Twój organizm, że czegoś mu brakuje. Jeśli w ostatnim czasie dużo się stresujesz, nie dbasz o regularne posiłki lub prowadzisz niezdrowy tryb życia, wszystko odbije się na Twojej cerze. Jeśli pryszcze są skutkiem wyżej wspomnianych czynników, sięgnij po preparaty witaminowe, które ogólnie poprawiają kondycję organizmu oraz skóry.

Zioła

Tabletki na pryszcze w swoim składzie mogą zawierać między innymi wyciąg z mniszka lekarskiego, który doskonale chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W tego typu suplementach znajdziemy także ziele fiołka trójbarwnego, który odpowiada za prawidłowy wygląd skóry i ogólnie zadba o nasze zdrowie. A wszystko z uwagi na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

Laktoferyny

Suplementy na pryszcze to także źródło laktoferyny, czyli wielofunkcyjnego białka, które występuje w wydzielinach ustrojowych. Jego działanie immunomodulujące, bakteriostatyczne, przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe sprawia, że składnik ten wpływa korzystnie nie tylko na skórę, ale także na włosy, paznokcie, a nawet mikroflorę bakteryjną jelit.

Ekstrakty

Składnikiem wielu suplementów na problemy skórne jest także wyciąg z liści zielonej herbaty (chroni przed wolnymi rodnikami), wyciąg z melisy (poprawia nastrój i uspokaja), z liści Gymnea sylvestre (odpowiada za prawidłowe utrzymanie glukozy we krwi) oraz wyciąg z kłącza ostryżu długiego, (wspiera wątrobę oraz zdrowie skóry). Równie cennym składnikiem są także pestki winogron, a dokładniej wyciąg tego owocu. Działa on przeciwutleniająco, przeciwzapalnie oraz wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Zawarty w winogronach kwas linolowy doskonale zmiękcza oraz wygładza skórę, a także wypełnia przestrzenie międzykomórkowe.

W suplementach na pryszcze możemy znaleźć również sarsaparillę, zioło o działaniu przeciwgrzybiczym oraz antybakteryjnym. Jego skład pomaga łagodzić trudno gojące się rany oraz redukuje stany zapalne skóry. Tabletki na trądzik to także bogate źródło krzemu, który jest niezwykle cenny w walce z tą chorobą. Znajdziemy go między innymi w kłączu perzu, który także jest składnikiem wielu suplementów na pryszcze. Krzem ma niebagatelny wpływ na skórę, wspomaga regenerację, hamuje procesy starzenia i wpływa na ogólną poprawę jej stanu.

Działania suplementów wewnątrz organizmu

Suplementy na trądzik powinny również wspomagać organizm wewnątrz, czyli oczyszczać go z toksyn, regulować prace układu trawiennego czy poprawiać mikroflorę jelitową. Za te wszystkie czynniki odpowiada korzeń cykorii, który również jest cennym składnikiem wielu tabletek. Podobnie zresztą jak skrzyp polny, który wykazuje działanie przeciwzapalne, czy liść pokrzywy oraz czerwona koniczyna. Te ostatnie są niezwykle cenne w walce z trądzikiem, ponieważ blokują nadmierne wydzielanie sebum, a także oczyszczają organizm. Walkę z wypryskami wspomogą także owoce fasoli zawarte w tabletkach. Ich zadaniem jest wspomaganie procesów regeneracji skóry.

W dobrej jakości preparatach nie może oczywiście zabraknąć cynku, którego niedobory w organizmie doprowadzają do powstawania trądziku. Również niacyna, witamina B6 czy selen oraz miedź to niezbędne składniki, które powinny znaleźć się na liście dobrych suplementów na trądzik. Jakich witamin jeszcze warto szukać w składzie? Na pewno witaminy C, E oraz l-cysteinę, a także beta-karotenu, likopenu oraz koenzymu Q10.

A zatem na co zwrócić uwagę, wybierając suplementy na trądzik?

Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po suplementy na trądzik, kieruj się ich składem, a nie popularnością reklamy. Nie zawsze to, co silnie reklamowane, będzie dla Ciebie skuteczne. Patrz na skład tabletek i pamiętaj, że niektóre mają lepszy, a inne uboższy skład. Nie zawsze ten bogatszy będzie odpowiedni. Dobieraj suplementy na trądzik do indywidualnych potrzeb. Jeśli dodatkowo stosujesz inną suplementacją, np. na podniesienie odporności lub poprawę wzroku, to zwróć szczególną uwagę na to, jakie tabletki na trądzik wybierzesz. Wiele z nich w swoim składzie zawiera podobne witaminy, więc miej się na baczności, żeby nie zdublować dziennej porcji, bo nie wyjdzie Ci to na zdrowie. Stosując suplementy diety na różne problemy, nie trudno o przedawkowanie witamin, a przesadna ich ilość w organizmie przyniesie więcej złego, niż dobrego.

Jak jeszcze można walczyć z trądzikiem?

W dzisiejszych czasach leczenie farmakologiczne i suplementację można wspomóc odpowiednimi zabiegami na trądzik. Najpopularniejsze to peelingi, które skutecznie i dogłębnie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz złuszczają martwy naskórek. W salonach kosmetycznych znajdziesz bogatą ofertę zabiegów pomocnych w walce z trądzikiem. Zabiegi z wykorzystaniem kwasów (tzw. peelingi kwasowe) to doskonała alternatywa dla tradycyjnych peelingów ziarnistych.

Równie popularne są także zabiegi laserowe, dzięki którym nie tylko usuniesz wypryski, ale także nieestetyczne blizny potrądzikowe oraz przebarwienia skóry. W dobre prężnie rozwiniętej technologii warto sięgać po innowacyjne rozwiązania w walce z tą chorobą.

Pamiętaj, że podstawą zdrowej skóry jest odpowiednia jej pielęgnacja. Jeśli zaniedbasz higienę, trądzik spotęguje swoją siłę, a żadne suplementy na pryszcze nic wtedy nie zdziałają. Jeśli więc chcesz walczyć z niedoskonałościami, wytocz im walkę kompleksową, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Źródło:

  • http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100961,8349201,Tradzik_gnebi_i_doroslych.html?disableRedirects=true

Podobne artykuły