Sucha skóra na twarzy i nosie – jak się jej pozbyć?

Sucha skóra na twarzy i nosie - jak się jej pozbyć?

Nieestetyczna, trudna do ukrycia sucha skóra na nosie to problem, który dotyka wiele osób. Warto wiedzieć, że suche skórki na twarzy mogą być objawem poważnej choroby. Podpowiemy jak przywrócić zdrowy wygląd i pozbyć się suchych skórek na twarzy. Zdradzimy również najczęstsze przyczyny tego nieestetycznego problemu.

Sucha cera, czyli jaka?

Sucha skóra jest źródłem wielu problemów. Cera tego rodzaju może być cechą wrodzoną, częściej jednak nabywa się ją w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja, słońce i emitowane przez nie promienie UV, wiatr, woda (chlorowana lub o niewłaściwym pH) oraz detergenty, mogą trwale zaburzyć delikatną równowagę cery. Na przesuszanie skóry szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji oraz seniorzy.

Jak wygląda cera sucha?

Skóra tego typu wydaje się matowa, szorstka, chropowata i pozbawiona życia. Jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia oraz podatna na łuszczenie, infekcje i alergie. Osoby z tym typem cery często skarżą się na jej zaczerwienienie i pieczenie. Dodatkowo skórze suchej brakuje elastyczności, przez co jest bardziej podatna na starzenie się i występowanie zmarszczek. Co więcej, cera sucha jest wyraźnie cieńsza od innych rodzajów skóry. Prześwitują przez nią liczne naczynka i wydaje się przez to zaróżowiona. Wolniej się regeneruje i częściej pojawiają się na niej wypryski.

Cera sucha – wady i zalety spragnionej skóry

Plusy:

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

  • Zmniejszone wydzielanie sebum.
  • Brak efektu świecenia.
  • Niewidoczne pory.
  • Mniejsze skłonności do wyprysków.

Minusy:

  • Złuszczanie się,
  • Szybsze starzenie,
  • Zaskórniki na brodzie i w bruzdach przynosowych,
  • Zaczerwienienia i podrażnienia,
  • Zwiększona podatność na alergie,
  • Pojawianie się zmarszczek,
  • Cienki naskórek.

Suche skórki na twarzy, co może być powodem?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, suche skórki na twarzy mogą być objawem poważnej choroby. Dzieje się tak, jeśli suche skórki przybierają formę złuszczających się rumieniowych plam. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa, gdyż możliwe, że jest to objaw łuszczycy, egzemy lub atopowego zapalenia skóry. W takich przypadkach zwykle objawom towarzyszy również swędzenie. Jednak swędzenie i suche skórki na twarzy, to może być również reakcja alergiczna na niektóre kosmetyki. Odpowiedz więc sobie na pytanie, czy nie zmieniałaś ostatnio kosmetyków? Może używasz zbyt drastycznych detergentów do pielęgnacji twarzy, które nadmiernie wysuszają skórę? Czasami przyczyną może być jeden, nietolerowany przez skórę składnik preparatu. Szczególnie jeśli jesteś alergikiem lub zmagasz się z suchą i wrażliwą cerą, koniecznie czytaj skład kosmetyków przed zakupem. Bez względu na to, która z powyższych przyczyn jest objawem problemu, niezbędna będzie wizyta u dermatologa. Nie tylko zbada i postawi diagnozę, ale także wdroży odpowiednie leczenie.

W większości przypadków suche skórki na twarzy nie są jednak objawem poważnych chorób. Zwykle problem ten dotyka jedynie punktowych miejsc na twarzy (głównie okolice nosa). Sucha skóra na nosie może być powodem negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak mroźne czy suche powietrze, promieniowanie słoneczne, chłodny wiatr, klimatyzacja czy niedobory tłuszczów nasyconych w diecie lub odwodnienie organizmu. Wówczas, najprostszy sposób na suche skórki na twarzy to wyeliminowanie czynników drażniących skórę oraz wzbogacenie diety i odpowiednia pielęgnacja. Po krótkim czasie Twoja twarz odzyska dawny, zdrowy wygląd a sucha skóra na nosie zniknie.

Jak pozbyć się suchych skórek na twarzy?

Podstawą zdrowego wyglądu jest oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta. Nie mniejsze znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja twarzy. Prawidłowe nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na wygląd i stan skóry. Mowa tutaj zarówno o nawadnianiu od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dlatego też dobry sposób na suche skórki na twarzy to picie około dwóch litrów wody w ciągu dnia. Warto także w swojej diecie nie zapominać o spożywaniu oleju (około 4 łyżek dziennie, możesz dodawać je do przygotowywanych potraw np. sałatek). Jeśli męczą Cię suche skórki na twarzy, warto sięgać po oliwę z oliwek, tłuste ryby, siemię lniane, awokado czy orzechy. Te produkty to bogate źródło zdrowych tłuszczów, które są niezbędne dla zachowania prawidłowej kondycji skóry.

Odpowiednia pielęgnacja

Sucha skóra na nosie wymaga również właściwej pielęgnacji przy oczyszczaniu twarzy. Kosmetyki na bazie alkoholu są kategorycznie zabronione, ponieważ alkohol jeszcze bardziej wysuszy skórę i dolegliwość może się zaognić. Nie należy stosować mydeł oraz innych, silnie wysuszających detergentów. Doskonale sprawdzi się delikatny płyn myjący np. z dodatkiem olejku różanego, który dodatkowo nawilży skórę.

Właściwie kremy

Kolejny sposób na suche skórki na twarzy to stosowanie odpowiedniego kremu, który będzie wykazywał właściwości głęboko nawilżające oraz natłuszczające. Sprawdzi się tutaj krem zawierający olejek jojoba, masło karite, wosk pszczeli, witaminę A+E, olejek arganowy, olejek różany, mocznik czy kwas hialuronowy. Warto jednak pamiętać, że jeśli problem dotyka jedynie okolic nosa, należy stosować terapię punktową. Nadmierne natłuszczenie całej twarzy może spowodować pobudzenie gruczołów łojowych na pozostałym obszarze twarzy, a to może przynieść inne problemy skórne. Zatem sucha skóra na nosie powinna być traktowana szczególnie i z odpowiednią dbałością.

Maseczki nawilżające

Dodatkowy sposób na suche skórki na twarzy to regularne maseczki nawilżające (np. maski mineralne), które przywrócą równowagę skórze w miejscach przesuszonych. Również regularne peelingi będą niezastąpione w walce z problemem suchych skórek. Pozwolą na usunięcie martwego naskórka i przygotują skórę do przyjęcia aktywnych składników maseczek oraz kremów, a te w efekcie będą jeszcze skuteczniejsze.

Czy suche skórki na twarzy a podkład?

Tuszowanie podkładem to nie jest dobry sposób na suche skórki na twarzy. Nie dość, że będą jeszcze bardziej widoczne, to takie tuszowanie może doprowadzić do zaostrzenia się problemu. Podkład nie rozprowadzi się równomiernie, a sucha skóra na nosie stanie się bardziej widocznym, nieestetycznym defektem.

W przypadku kuracji suchych skórek na twarzy należy całkowicie zrezygnować ze stosowania kolorowych kosmetyków, które mogą dodatkowo przesuszać skórę. Wszelkie podkłady matujące czy pudry powinny pójść w odstawkę, do czasu aż uporasz się z problemem.

Jak pozbyć się suchych skórek na twarzy

Jeśli dotknął Cię problem, jakim są suche skórki na twarzy, koniecznie zastosuj kurację, która przyniesie efekty już po pierwszym tygodniu! Zaopatrz się w delikatny, nawilżający peeling, delikatny płyn myjący np. z dodatkiem olejku różanego, wodę różaną lub nawilżający tonik, dobry krem nawilżający i natłuszczający (na suche skórki na nosie doskonale sprawdzi się masło shea) oraz maskę mineralną. Delikatnie, ale dokładnie oczyszczaj twarz codziennie rano i wieczorem. Nie zapominaj o regularnych peelingach (2-3 razy na tydzień) i maskach nawilżających. Złuszczaj suchą skórę na nosie delikatnie i regularnie. Zabezpiecz odpowiednio cerę szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to suche i mroźne powietrze negatywnie odbije się na stanie skóry. Nie zapominaj o prawidłowym natłuszczeniu, szczególnie miejsc problematycznych w okolicach skrzydełek nosa.

Już wiesz jak pozbyć się suchych skórek na twarzy, jednak nie zapominaj, że najistotniejsze jest to, aby nie doprowadzić do przesuszenia się skóry i powstania nieestetycznego problemu. Prawidłowa pielęgnacja oraz odpowiednia dieta z pewnością uchronią Cię przed suchymi skórkami na twarzy. Pamiętaj również, że problem dotyka nie tylko osoby z cerą suchą czy wrażliwą, ale równie często spotykany jest u osób z cerą tłustą. W przypadku tych ostatnich zwykle jest to powód nadmiernego przesuszenia skóry poprzez stosowanie drastycznych kosmetyków wysuszających. Przy cerze tłustej, z problemem należy walczyć punktowo.

Sucha skóra na nogach i sucha skóra twarzy – czy to objaw choroby?

Często zdarza się, że sucha skóra jest objawem znacznie poważniejszym, niż problem pielęgnacyjny. Problemy z prawidłowym nawilżaniem skóry powinny być więc sygnałem alarmowym, którym organizm daje znać, że dzieje się coś złego. Suchość skóry może objawiać różne schorzenia somatyczne i dermatologiczne. Do najpopularniejszych należą:

Cukrzyca

Sucha skóra twarzy może być objawem przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca. Przyczyną powstawania cukrzycy jest zaburzenie pracy trzustki, a dokładniej wydzielania przez nią insuliny. Zmniejszenie lub zaprzestanie produkcji insuliny sprawia, że nie zachodzi naturalna regulacja poziomu cukru we krwi. Cukrzyca jest chorobą, która bardzo często atakuje po cichu. Pierwszym jej objawem może więc być problem ze skórą. Nadmierne wysuszenie, łuszczenie i świąd może być objawem cukrzycy. Naskórek osób chorych na cukrzycę jest bardzo cienki, a co za tym idzie podatny na zranienia, które trudno się goją. U cukrzyków najszybciej pojawia się sucha skóra na nogach, a dokładniej na piętach. Jeśli cierpisz na bardzo bolesne i głęboko pękające pięty, powinnaś czym prędzej udać się na badania pod kątem cukrzycy. Tak zwany zespół stopy cukrzycowej to jedno z powikłań tej choroby, który polega na nadmiernym przesuszeniu skóry pięt, doprowadzając do pęknięć, które mogą skutkować groźnymi infekcjami. Niezwykle ważne jest wówczas, aby odpowiednio zadbać o pielęgnację skóry i nie zapomnieć o nawilżaniu oraz natłuszczaniu problematycznych pięt.

Tarczyca

Schorzenia tego narządu mogą powodować nadmierną lub niedostateczną produkcję hormonów (trójjodotyroniny i tyroksyny). W efekcie dochodzi do przewlekłego uczucia zmęczenia oraz osłabienia, pojawiają się wahania wagi, zawroty głowy oraz problemy z zajściem w ciążę. Objawy skórne przy chorej tarczycy to nadmiernie sucha, ziemista i łuszcząca się skóra. Na łokciach, kolanach i stopach staje się ciemna i przesuszona, co także wpływa na nieestetyczny wygląd. Skóra u chorych na tarczycę wymaga więc stałego nawilżenia, a łokcie, kolana i pięty zmiękczenia.

Odwodnienie organizmu

Sucha skóra twarzy może być również objawem niebezpiecznego w skutkach odwodnienia organizmu. Jest to stan chorobowy, który powstaje w wyniku utraty wody i elektrolitów. Odwodnienie organizmu może pojawić się wskutek gorączki, wymiotów, biegunki, a także przy upałach oraz jako konsekwencja niedostatecznego picia wody. Kiedy w Twoim organizmie drastycznie spada poziom nawodnienia, pojawiają się wzmożone pragnienie, sucha skóra na twarzy i ciele, usta stają się spierzchnięte i ciemne, a skóra pod oczami wyraźnie zmęczona. Niezwykle ważne jest wówczas spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby. Prawidłowa dzienna dawka płynów to 30 ml na każdy kg masy ciała (czyli około 1,5-3,5 litrów dziennie).

Łuszczyca

Jest to choroba, której pierwszymi oznakami są czerwone placki wysuszonej, złuszczającej się skóry. Najpierw problem dotyka miejsc takich jak stopy, łokcie czy kolana. Z czasem jednak przenosi się na pozostałe fragmenty ciała. Chorzy na łuszczycę wykazują zaburzony i znacznie przyspieszony proces przemiany komórek. W efekcie nowe komórki dojrzewają zbyt szybko, a stare nie nadążają się łuszczyć i tak powstają na ciele warstwy martwych komórek, które powodują grudki pokryte łuskami. Łuszczyca jest chorobą wymagającą leczenia farmakologicznego. Aby ukoić związane z nią dolegliwości skórne, należy stosować tłuste i gęste preparaty silnie nawilżające. Ich zadaniem jest zatrzymanie wody w skórze, dzięki czemu dolegliwości nie będą tak dokuczliwe.

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry

Sucha skóra może być również objawem AZS, choroby niegdyś nazywanej świerzbiączką. To przewlekła choroba autoimmunologiczna skóry, której objawem jest bardzo mocne przesuszanie się naskórka. Objawom towarzyszy uporczywy świąd skóry, a drapiąc się, podrażnienia się nasilają. Chory wystawiony na wzmożone działanie alergenów, kontaktu z detergentami czy nawet w wyniku stres odczuwa wzmożone objawy choroby. Do pielęgnacji skóry atopowej stosuje się specjalne kosmetyki bogate w emolienty, które łagodzą podrażnienia. Osoba z AZS powinna unikać wody i mydła, ponieważ wysusza ono skórę. Do higieny należy stosować specjalne preparaty.

Cera sucha wymaga specjalistycznej opieki. Zaniedbywana może pokryć się siecią niechcianych zmarszczek. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy wpłynąć na jej stan. Jeżeli uważasz, że Twoja cera ma skłonności do przesuszania się, nie czekaj. Znajdź najbliższy salon kosmetyczny, skorzystaj z rzetelnej konsultacji kosmetologa i ciesz się piękną cerą przez długi czas.

Źródło:

  • https://www.vichy.pl/blog/jak-zlikwidowac-suche-skorki-na-twarzy-sprawdz-5-sprawdzonych-sposobow/vmag64966.aspx
  • http://www.alinarose.pl/2013/03/suche-skorki-jak-sobie-z-nimi-radziam.html

Podobne artykuły