Opuchnięte oczy – domowe sposoby na spuchnięte powieki i worki pod oczami

Opuchnięte oczy – domowe sposoby na spuchnięte powieki i worki pod oczami

Opuchnięte oczy to dolegliwość, która potrafi skutecznie popsuć samopoczucie – szczególnie, jeśli dotyka nas w dniu, gdy wyjątkowo zależy nam na pięknym wyglądzie. Na szczęście istnieją sposoby, by szybko poradzić sobie ze spuchniętymi powiekami i “workami” pod oczami! Przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów.

Obrzęk powiek lub tzw. “worki” pod oczami mogą mieć najróżniejsze przyczyny – począwszy od zmęczenia, przez alergie, na poważnych schorzeniach (jak choroby układu krążenia czy nerek) kończąc. O ile problem nie pojawia się często, najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak opuchnięte oczy zaczynają dokuczać nam bardziej niż zwykle, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem i upewnić się, że naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mając pewność, że obrzęki nie są spowodowane żadną chorobą, możemy wykorzystać sprawdzone domowe sposoby, które pomogą nam zmniejszyć opuchliznę i cieszyć się pięknym, promiennym wyglądem.

Genetyczne podłoże opuchlizny oczu

Na początku warto wspomnieć, że opuchnięte oczy mogą być problemem dziedzicznym. Jeśli zauważymy go u siebie, warto w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z rodzicami czy dziadkami. Część osób ma bowiem genetyczne predyspozycje do tego typu dolegliwości, a wynikają one z naturalnej tendencji do nadmiernego odkładania się tłuszczu – który w tym przypadku zbiera się właśnie w okolicach oczu. W takiej sytuacji być może będziemy musieli zaakceptować, że po prostu “taka nasza uroda” i przygotować się na to, że bez wykorzystania inwazyjnych metod, niestety nie zdołamy pozbyć się obrzęków w stu procentach.

Spuchnięta powieka?
Spuchnięte powieki to Twój problem? Umów się na profesjonalny zabieg!

Zła dieta przyczyną opuchniętych oczu

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, spuchnięte powieki oraz “worki” pod oczami mogą wynikać także z niewłaściwej diety. Głównym winowajcą jest w tym przypadku nadmiar soli – zawartej w posiłkach i przekąskach typu chipsy, solone paluszki czy orzeszki – która m.in. zaburza prawidłowe krążenie limfy, a tym samym utrudnia usuwanie z organizmu toksyn i innych niepożądanych substancji. Jeśli słone potrawy i produkty często pojawiają się na naszym talerzu, bardzo prawdopodobne, że to właśnie one są przyczyną opuchniętych oczu. I niewątpliwie oznacza to, że najwyższa pora poważnie przemyśleć swoją dietę – dla dobra całego organizmu.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Opuchnięte oczy – przekleństwo alergików

Bardzo powszechną przyczyną obrzęków w okolicach oczu są oczywiście alergie. Zarówno na pyłki (nie bez powodu w internecie aż roi się od memów przedstawiających alergików z czerwonymi i spuchniętymi oczami na wiosnę), jak i na kosmetyki (uwaga na źle dobrane i przeterminowane specyfiki), czy pokarmy. W tym ostatnim przypadku podczas reakcji nierzadko puchną także inne części ciała, co może zagrażać nawet życiu uczulonej osoby, dlatego nie można bagatelizować tego problemu. Alergicznemu obrzękowi oczu najczęściej towarzyszy uporczywe swędzenie, jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, warto odwiedzić alergologa.

Spuchnięta powieka – domowe sposoby

Istnieje całe mnóstwo domowych sposobów, które pomogą nam usunąć lub chociaż zmniejszyć obrzęki w okolicach oczu. Wśród nich znajdziemy zarówno domowe zabiegi kosmetyczne, jak i tricki makijażowe, które może nie zlikwidują problemu, ale za to sprawią, że będzie znacznie mniej widoczny. Celem jest przecież to, by nasza twarz zyskała promienny, wypoczęty wygląd – warto więc wypróbować każdy sposób, który może nam w tym pomóc. Przedstawiamy zatem kilka sprawdzonych metod na opuchnięte powieki!

Okład z herbaty

Herbata (zarówno czarna, jak i zielona) to klasyczny, a jednocześnie bardzo skuteczny środek na opuchnięte oczy. Tajemnicą jej działania są naturalne substancje, takie jak garbniki czy kofeina, które poprawiają krążenie krwi, a jednocześnie powodują obkurczenie naczyń krwionośnych. Aby przygotować okład z herbaty wystarczy zaparzyć dwie torebki (lub, w przypadku sypanej, ok. 2 łyżeczki) w szklance gorącej wody, po kilku minutach wyjąć je, delikatnie odsączyć, a po wystygnięciu położyć na zamkniętych oczach na około 15 – 30 minut. Jeżeli korzystamy z herbaty sypanej, zamiast torebek wykorzystujemy sterylne gaziki nasączone naparem.

Okład z rumianku

Metoda bardzo podobna do herbacianej, jednak tu główną rolę odgrywa rumianek, który dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Za sprawą swoich właściwości nie tylko doskonale łagodzi opuchnięte powieki, ale także koi podrażnienia oczu i redukuje zaczerwienienia, zapewniając nam zdrowy i wypoczęty wygląd. Najlepiej wykorzystać tutaj rumianek w torebkach, które zaparzamy pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie wyciągamy je i delikatnie odsączamy, a gdy wystygną – nakładamy na opuchnięte oczy (zamknięte). Taki okład doskonale sprawdza się także w przypadku obrzęków spowodowanych reakcjami alergicznymi.

Okład z ogórka lub ziemniaka

Były zioła, pora zatem na kolejne rośliny – tym razem warzywa. Możemy zastosować tutaj zarówno plasterki świeżo pokrojonego ogórka lub ziemniaka, jak i przygotowane z nich soki. W tym drugim przypadku w świeżo wyciśniętym soku z wybranego warzywa moczymy sterylną gazę, którą nakładamy na opuchnięte powieki (zamknięte) na około 20 – 30 minut. Na koniec dokładnie przemywamy twarz ciepłą wodą.

Okład z ogórka na spuchniętą powiekę

Okład z mleka

Dobrym sposobem na opuchnięte oczy jest także okład z mleka – zwykłego lub sojowego. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, mleko doskonale koi i łagodzi obrzęki, przynosząc ulgę zmęczonym oczom. Cały zabieg jest niezwykle łatwy – po prostu moczymy gaziki lub waciki w zimnym mleku i nakładamy je na zamknięte oczy na 15 – 20 minut. Po zdjęciu okładu przemywamy twarz letnią wodą.

Masaż lodowy

Jeśli dokucza nam spuchnięta powieka, warto wypróbować także delikatny masaż kostkami lodu. Uwaga! W żadnym wypadku nie przykładamy ich bezpośrednio do ciała – w ten sposób moglibyśmy przysporzyć sobie więcej szkody niż pożytku. Aby uniknąć odmrożenia owijamy lód materiałową chusteczką, która zapewni skórze bezpieczną izolację. Zamiast lodu możemy wykorzystać także zwykłą łyżkę, schłodzoną wcześniej w lodówce lub zamrażarce.

Maseczka pod oczy z białek jaj

Ta niepozorna, jednoskładnikowa maseczka może przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Aby ją przygotować, wystarczy ubić pianę z białka, a następnie rozprowadzić jej niewielką warstwę w okolicach opuchniętych oczu – pędzelkiem lub palcami. Białko zmniejszy stan zapalny będący przyczyną obrzęku, a dodatkowo zadziała tonizująco i poprawi napięcie skóry. Po około 10-15 minutach od aplikacji, dokładnie zmywamy produkt letnią wodą.

Maseczka na cienie pod oczami

Obrzękom oczu często towarzyszą również cienie pod oczami. Choć u niektórych osób jest to po prostu kwestia urody, w wielu przypadkach można zastosować domowe kosmetyki, które rozjaśnią zacienienia. Jednym z wartych uwagi przepisów jest maseczka z natki pietruszki i jogurtu naturalnego (lub kefiru). Drobno posiekaną natkę mieszamy z około 2 – 3 łyżkami jogurtu, po czym nakładamy pod oczy na 15 minut. Na koniec spłukujemy maseczkę ciepłą wodą. Zawarta w pietruszce witamina C odżywki i rozjaśni skórę, a jogurt zapewni dodatkowe ukojenie i dawkę naturalnych substancji odżywczych.

Żel z aloesu

Aloes, a konkretnie powstający z jego liści żel, ma niezwykle szerokie zastosowanie. To za sprawą swoich wyjątkowych właściwości – wysokiej zawartości aminokwasów, działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, a nawet odmładzającym. Żel z aloesu bardzo często wykorzystywany jest do łagodzenia oparzeń, ale równie dobrze sprawdza się na spuchnięte powieki. Można stosować go bez spłukiwania – wystarczy nanieść niewielką ilość na skórę w okolicach oczu.

Delikatny masaż okolic oczu

Wśród domowych sposobów na spuchnięte powieki warto wymienić także delikatny masaż, wykonywany przy pomocy specjalnego roll-onu. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się tak zwane rollery jadeitowe, czyli niewielki masażer wykonany z jadeitu – kamienia nazywanego przez niektórych “kamieniem młodości”. Masaż z wykorzystaniem takiego narzędzia wykonujemy na zimno – schładzając je wcześniej w lodówce (najlepiej po prostu przechowywać tam roll-on, aby był odpowiednio przygotowany zawsze, gdy będziemy go potrzebować).

Cienie pod oczami
Marzysz o promiennym wyglądzie? Umów się na profesjonalną pielęgnację!

Spuchnięta powieka? Cienie pod oczami? Na ratunek: makijaż!

Uzupełnieniem domowych zabiegów na opuchnięte oczy jest oczywiście odpowiednio wykonany makijaż. Z jego pomocą zdołamy ukryć wiele niedoskonałości, a także zadbać o to, by nasza twarz wyglądała na promienną i wypoczętą.

Po 1: korektor

W tym przypadku najlepiej sięgnąć po kosmetyki o lekkiej konsystencji – zapewnią nam one naturalny wygląd i nie zatkają porów. Warto wypróbować propozycje różnych marek, aby dobrać taką, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Korektor pomoże zatuszować niedoskonałości (w tym zacienienia) i wyrównać koloryt cery.

Po 2: rozświetlacz

To prawdziwy cudotwórca w zakresie ukrywania obrzęków i cieni. Z jego pomocą w kilka chwil osiągniemy efekt “otwartego” oka i nadamy swojej twarzy świeży, promienny wygląd. Po zastosowaniu korektora nakładamy niewielką ilość rozświetlacza na wybrane obszary, np. wewnętrzne kąciki oczu.

Makijaż ukrywający cienie pod oczami
Masz ochotę na profesjonalny makijaż? Znajdź najlepszą kosmetyczkę w Twojej okolicy!

Trik makijażowy z wykorzystaniem korektora i rozświetlacza

Bardzo ciekawy sposób na odwrócenie uwagi od spuchniętych powiek i optyczne “otwarcie” oczu z pomocą makijażu jest wykonanie dwóch delikatnych łuków – zaraz nad i bezpośrednio pod brwiami (równo z ich linią). Górny wykonujemy rozświetlaczem, zaś dolny korektorem, jasną kredką lub cieniem. Oba łuki delikatnie rozcieramy odpowiednim pędzelkiem. W ten sposób “rozjaśniamy” całe swoje spojrzenie i sprawiamy, że twarz wygląda na bardziej wypoczętą.

Opuchnięte oczy? Pij dużo wody!

Spożywanie odpowiednich ilości wody jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu – i ma również związek ze spuchniętymi powiekami. Jak to możliwe? Dzięki właściwej wymianie płynów, z naszego organizmu usuwane są zanieczyszczenia i toksyny, które – jeśli zostaną zatrzymane w organizmie – mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym właśnie obrzęki oczu (oraz innych partii ciała).

Źródło:

  • https://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,spuchniete-powieki-jak-pozbyc-sie-tej-dolegliwosci,10404953,artykul.html

Podobne artykuły