Depilacja

Skuteczna depilacja – jaką metodę wybrać?

Najlepsze gabinety kosmetyczne Moment.pl

Gładkie ciało to marzenie wielu kobiet. Istnieje wiele sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Poznaj najpopularniejsze z nich i wybierz ten, odpowiedni dla siebie.

Depilacja laserowa – skuteczna i trwała, ale najdroższa

Laserowe usuwanie owłosienia to jedna z najskuteczniejszych metod depilacji. Chociaż nie jest tania i bywa bolesna, ma znaczącą przewagę nad pozostałymi. Po serii zabiegów pozbywamy się na stałe do 90% owłosienia.  

Sam zabieg nie trwa długo. W zależności od miejsca, które planujemy poddać wiązce światła laserowego, czas wykonania wynosi od kilku minut do 3 godzin. Ilość zabiegów jest uzależniona m.in. od cyklicznego wzrostu włosa. Oznacza to, że włoski nie rosną jednocześnie, a laser może usunąć tylko te, które uwidoczniły się na skórze. Dla pełnego efektu, warto wykonać minimum 3 zabiegi z kilkutygodniowym odstępem. Sprawdź, kiedy najlepiej wykonać depilację laserową?

Zabieg zostanie poprzedzony wywiadem lekarskim oraz próbą laserową, aby sprawdzić reakcję skóry. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań, kosmetolog wykona serię impulsów, niszczących cebulki włosa. Bolesność jest uzależniona od progu bólu pacjenta oraz rodzaju lasera. Większość osób odczuwa pieczenie, które po chwili jest neutralizowane chłodzącą nakładką. Po zabiegu należy spodziewać się kilkunastogodzinnego zaczerwienienia skóry, a przez okres minimum 4 tygodni należy bezwzględnie unikać opalania depilowanych miejsc.

Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?

  • Świeżo opalona skóra
  • Przyjmowanie leków i ziół światłouczulających
  • Ciąża oraz karmienie piersią
  • Choroby nowotworowe
  • Choroby skóry
  • Nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie

Depilacja woskiem – szybka i skuteczna, ale bolesna

To popularna metoda, która nie należy do szybkich i łatwych. Jej niezaprzeczalną zaletą jest skuteczność i dość niska cena. Jeżeli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, co w domowych warunkach może być trudną sztuką, skóra będzie gładka nawet do 6 tygodni. Ponadto, za każdym razem włoski będą odrastać słabsze i jaśniejsze. Niestety, zanim to nastąpi, trzeba trochę pocierpieć.

Wosk może uczulać, więc zanim przejdziemy do zabiegu, warto zrobić próbę alergiczną, depilując niewielki obszar skóry. W warunkach domowych można użyć gotowych plastrów z woskiem, ale efekt nie będzie tak dobry, jak po depilacji u kosmetyczki. W tej metodzie liczy się szybkość i precyzja. Kosmetyczka równomiernie rozprowadza gorący wosk do depilacji na powierzchni ciała. Dociera on wówczas do mieszków włosowych. Jeżeli jego konsystencja na to pozwala, nie trzeba nakładać dodatkowego materiału czy papieru. Włoski należy wyrywać zdecydowanym ruchem, przeciwnie do kierunku wzrostu włosa, pod kątem 40 stopni. W ten sposób usuwany jest włos wraz z cebulką. Aby przystąpić do zabiegu, trzeba „wyhodować” włoski o długości około 5 mm. Dzień przed depilacją warto wykonać peeling. Zabiegu nie powinny stosować osoby ze skórą wrażliwą.

Czy depilacja woskiem boli?

Zasada jest prosta. Im szybszy i bardziej zdecydowany ruch, tym mniejszy, a na pewno krótszy ból. Nasilenie bólu będzie również związane z miejscem, jakie planujemy wydepilować. Pachy i okolice bikini są delikatniejsze, a więc potencjalnie bardziej bolesne.

Depilacja pastą cukrową – czasochłonna, ale skuteczna i nieuczulająca

Inaczej – pasta arabska. To prawdopodobnie najstarsza metoda depilacji, a jej skład pozostał niezmienny od tysięcy lat. Miksturę tworzą: cukier, woda oraz sok z cytryny. W przeciwieństwie do wosku, pasta cukrowa do depilacji jest mniej bolesna i nie podrażnia tak bardzo skóry. W salonach kosmetycznych coraz częściej wzbogaca się jej bazowy skład o substancje ulepszające. Wciąż jednak nie jest tak uczulająca jak wosk. Poleca się ją zwłaszcza na mniejsze obszary ciała, gdzie skóra jest wrażliwsza, np. w okolicach pach oraz bikini. Przy większych powierzchniach, zabieg będzie bardzo czasochłonny.

W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, miejsce depilacji najpierw jest dezynfekowane, a następnie pokrywane pudrem odtłuszczającym. Następnie, na włoskach rozsmarowuje się kulkę pasty cukrowej. Zawsze w przeciwnym kierunku do wzrostu włosa. W tej metodzie ważna jest precyzja, ponieważ pasta cukrowa powinna okleić dokładnie każdy włos. Po jej zerwaniu, na plastrze zobaczymy wyrwane włoski wraz z cebulkami. Po zabiegu skóra będzie lekko zaczerwieniona. Sam zabieg nie jest tak bolesny, jak usuwanie włosków gorącym woskiem.

Dlaczego warto korzystać z depilacji w salonie kosmetycznym?

Zarówno depilację woskiem, jak i pastą cukrową można wykonać samodzielnie, we w domu. Jeżeli jednak nie mamy wprawy, efekt nigdy nie będzie tak zadowalający, jak po wizycie w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Działając na własną rękę ponosimy ryzyko, że nie wykonamy zabiegu dokładnie, a co za tym idzie – nienaruszone włoski i tak będziemy musiały usunąć maszynką do golenia. Kosmetyczka wykona zabieg szybciej, skuteczniej i mniej boleśnie. Podobnie jest w przypadku depilacji laserowej. Na rynku są już dostępne urządzenia emitujące wiązkę światła laserowego, których można używać na własną rękę. Istnieje jednak ryzyko, że nie będziemy potrafiły wykonać zabiegu z taką samą precyzją, jak kosmetolog. Ponadto, nie mając świadomości cyklu wzrostu włosa, możemy osiągnąć mizerny efekt. Co więcej, lasery w salonach mają większą moc, więc są skuteczniejsze.

Jaka metoda jest najlepsza?

Jeżeli mamy wystarczający budżet, chcemy pozbyć się owłosienia raz na zawsze i nie ma ku temu przeciwwskazań, najlepszym rozwiązaniem będzie depilacja laserowa. Tańszą alternatywą, dającą natychmiastowe, chociaż niedługotrwałe efekty (gładka skóra od 3 do 6 tygodni) będzie depilacja woskiem bądź pastą cukrową. Na korzyść tej pierwszej przemawia szybkość zabiegu, nawet przy usuwaniu włosków na dużej powierzchni. Jest to jednak zabieg dość bolesny, a wosk może uczulać. Z kolei pasta cukrowa sprawdza się przy usuwaniu pojedynczych włosków z wrażliwszych miejsc. Ból podczas trwania zabiegu można określić jako umiarkowany, a cukrowa mikstura nie uczula skóry.  

Sprawdź najlepsze salony kosmetyczne w okolicy, które wykonują profesjonalną depilację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *