Kosmetyka

Jak interpretować skład kosmetyków – poznaj najlepsze sposoby

Dziś kosmetyki użytkuje się masowo. Służą do codziennej pielęgnacji, która pozwala nam utrzymać dobry wygląd. Pomimo bardzo częstego stosowania przeróżnych kosmetyków, mało kto zwraca uwagę na ich skład. Właściwie i tak nazwy składników przedstawione są po łacinie?  Takie nazewnictwo, to wymóg narzucony przez Unię Europejską.

Właśnie dlatego często ciężko jest nam rozszyfrować skład kosmetyków. A jeśli już uda się zinterpretować składnik, powstaje kolejne pytanie, czym jest ta substancja? Czy jest bezpieczna? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej najczęściej wykorzystywanym składnikom. W związku z tym w poniższym artykule przeczytacie m.in., jakie składniki zawierają kremy i inne kosmetyki, czy droższe produkty mają lepszy skład oraz których substancji w kosmetykach najlepiej unikać.

Czy skład kosmetyków jest zawsze taki sam?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Skład kosmetyków różni się np. ze względu na przeznaczenie produktu, czyli właściwości. Inne składniki będą zawierały kremy, a inne np. kosmetyki do pielęgnacji ciała. Kolejnym kryterium jest rodzaj skóry, dla której przystosowany jest dany kosmetyk (jedne dla trądzikowej, a inne dla suchej i wrażliwej).

Warto wiedzieć, że kolejność składników na etykiecie produktu też nie jest bez znaczenia. Składniki zajmujące pierwsze pozycje posiadają największą objętość w danym kosmetyku, a więc jest ich najwięcej. Niestety, nie istnieje obowiązek umieszczania składu procentowego na etykiecie, dlatego nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jakie stężenie ma dany składnik.

Na ogół wszystkie składniki, z których wykonywane są kosmetyki, dobiera się w taki sposób, by konsystencja produktu przybrała odpowiednią formę (żel, emulsja, tonik itp.). Kosmetyki składają się głównie z wody, konserwantów, rozpuszczalników, emolientów, substancji powierzchniowo czynnych oraz kompozycji zapachowych. Aby powstał określony produkt, muszą zostać użyte substancje czynne, które decydują o działaniu kosmetyku oraz substancje bazowe, które są niezbędne do technicznego wykonania produktu.

Skład kremów – co zawierają te kosmetyki?

Najważniejsza w kremach jest baza, która dzieli się na część wodną i tłuszczową, w których z kolei zawarte są poszczególne substancje czynne. Jedne rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach. W skład kremu wchodzą często proteiny, witaminy, tłuszcze, składniki o działaniu oczyszczającym, filtry przeciwsłoneczne, substancje łagodzące oraz pigmenty. Substancje te oddziałują bezpośrednio na metabolizm komórek.

Jak zatem działają kremy?

Zaraz po nałożeniu kosmetyku na skórę twarzy zawarta w jego składzie woda odparowuje, natomiast reszta substancji pozostaje na powierzchni skóry. Tworzą one w ten sposób cienką warstwę ochronną. Dzięki niej skóra traci znacznie mniej wody i pozostaje nawilżona.

Należy podkreślić, że nie wszystkie składniki pozostają na powierzchni skóry. Nieliczne substancje aktywne mają zdolność do przenikania w głąb naskórka, docierając nawet do warstw skóry właściwej. W przypadku takich kremów bardzo ważny jest sposób przechowywania kosmetyków (np. szczelne zamknięcie, bez dostępu do światła).

A co z kremami na bazie kolagenu? Czy są skuteczne? Tutaj często występuje sprzeczność, ponieważ jedni mówią, że zbawienny dla skóry kolagen wchłania się w głąb naskórka, a inni temu zaprzeczają. Prawda jest taka, że kremy na bazie kolagenu faktycznie działają nawilżająco, lecz tylko na powierzchni skóry.

Z czego wykonane są kosmetyki? – interpretacja składu

Skład kosmetyków może być bardzo różnorodny. Do najczęstszych składników zaliczane są:

Woda

Dominujący składnik, który występuje w większości kosmetyków. Warto podkreślić, że woda w kosmetykach ma bardzo dobrą jakość (musi być czysta). Zanim trafi do produkcji, zostaje dokładnie przebadana pod kątem czystości.

Substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty)

Tego typu związki doskonale współgrają zarówno ze składnikami rozpuszczającymi się w wodzie, jak i w tłuszczach. Właśnie dzięki tym zaletom substancje powierzchniowo czynne mają doskonałe właściwości myjące. Surfaktanty stosowane w dużych ilościach mogą wywołać skutki uboczne w postaci np. wysuszonej skóry, podrażnień lub nieprzyjemnej szorstkości naskórka. Dlatego też w celu uniknięcia działań niepożądanych w produkcji kosmetyków wykorzystywane są mieszanki substancji powierzchniowo czynnych. Do surfaktantów zalicza się np. emulgatory (Sorbitan Stearate, Ceteareth – 20), które mają zdolność do łączenia niemieszalnych cieczy, jakimi są np. olej i woda.

Rozpuszczalniki

Substancje, które mają zdolność do rozpuszczania innych składników kosmetyków. Na pierwszym miejscu wśród rozpuszczalników stawiana jest woda. Świetne właściwości oraz obojętny dla skóry odczyn, dają jej zdecydowaną przewagę nad innymi rozpuszczalnikami. Prócz wody, funkcję rozpuszczalnika w kosmetykach może pełnić np. etanol, gliceryna, glikol propylenowy, olej lub ciekły wosk.

Konserwanty

Substancje zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów w kosmetyku, które mogą pochodzić z powietrza, bądź z naszej skóry. Gdyby dany produkt nie zawierał konserwantów, po jakimś czasie stałby się siedliskiem groźnych bakterii i grzybów, które sami dokarmiamy, sięgając palcem po krem. Do konserwantów zalicza się m.in. Methylparaben, Ethylparaben.

Hydrofilowe substancje nawilżające

Tego typu substancje mają zdolność do przyciągania wody z otoczenia oraz zatrzymywania jej w skórze i na jej powierzchni. Dzięki hydrofilowym substancjom nawilżającym skóra jest bardziej elastyczna i nawilżona. Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się zarówno niskocząsteczkowe substancje hydrofilowe (np. gliceryna), jak i wielkocząsteczkowe (np. proteiny). Substancje w postaci dużych cząsteczek działają jedynie na powierzchni naskórka, natomiast te małocząsteczkowe mogą wnikać w głąb skóry, jak i działać na jej powierzchni.

Emolienty (substancje tłuszczowe, inaczej lipofilowe)

Składniki kosmetyczne, które odpowiadają przede wszystkim za wygładzenie i zmiękczenie naskórka. Dzięki nim kosmetyk tworzy na skórze tzw. warstwę okluzyjną, która zatrzymuje wodę w skórze. Naskórek staje się wówczas nawilżony i elastyczny. Do najczęściej stosowanych emolientów zalicza się np. olej parafinowy, wazelinę oraz ciekły wosk.

Zagęstniki

Składniki kosmetyków odpowiadające za konsystencję danego produktu. To właśnie dzięki zagęstnikom szminka nie wylewa się z opakowania, a krem nie jest za rzadki. Substancjami tego typu są np. poliakrylany, polisacharydy lub tłuszcze o stałej gęstości.

Humektanty

Substancje utrzymujące wilgotność kosmetyku oraz płynną konsystencję (np. gliceryna). Dobrym przykładem będzie – pasta do zębów. Jeśli produkt nie zawierałby tego składnika, w niedługim czasie po otwarciu pasta by wyschła.

Flawonoidy

Związki, które także często stosuje się w kosmetykach. Występują w ekstraktach roślinnych. Tego typu substancje mają właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwgrzybiczne. Ponadto skutecznie uszczelniają naczynia włosowate. Do flawonoidów zalicza się m.in. ginkgetynę, rutynę, katechiny oraz saponiny.

Odpowiedniki łacińskich nazw substancji występujących w składzie kosmetyków

 • AQUA – woda.
 • GLYCERIN – gliceryna.
 • DMDM HYDANTOIN – konserwant kosmetyczny, zaliczany do szkodliwych substancji.
 • SODIUM CARBONATE – węglan sodu (ma właściwości zmiękczające; stosowany do produkcji kosmetyków typu żel myjący, szampon itp.).
 • SODIUM PHYTATE – sól sodowa kwasu fitowego (działa przeciwzapalnie i jest naturalnym antyoksydantem).
 • SODIUM LAURETH SULFATE – sól sodowa siarczanu alkoholu laurylowego (substancja stosowana jest zarówno w kosmetykach, jak i detergentach myjących; SLS ma silne działanie, dlatego wykorzystuje się ją w kosmetykach przeznaczonych do krótkiego kontaktu ze skórą).
 • ISOPROPYL MYRISTATE – mirystynian propylu działa jak emolient i rozpuszczanik oraz wykazuje działanie zmiękczające.
 • METHYLISOTHIAZOLINONE – metyloizotiazolin to substancja konserwująca.
 • OCTYLDODECANOL – oktylododekanol (alkohol zapobiegający odparowywaniu wody; ułatwia aplikację).
 • PANTHENOL – to witamina B5, czyli pantenol. Składnik ten działa nawilżająco i łagodząco; często występuje w kosmetykach łagodzących oparzenia słoneczne.
 • CYCLOMETHICONE – cyklometylosiloksan jest to bardzo lekki, lotny silikon, który po aplikacji kosmetyku samoczynnie się ulatnia.
 • METHYLOPARABEN – metyloparaben to kolejny konserwant, odpowiadający za ochronę kosmetyku przed namnażaniem się bakterii.
 • CETEARETH – 12 – mieszanina alkoholu cetylowego i stearylowego oksyetylenowana 12 molami tlenku etylenu (jest to emulgator, który wykazuje właściwości myjące).
 • CARBOMER – karbomer to polimer, który wpływa na konsystencję kosmetyku.
 • DIMETHICONE – dimetikon to silikon, który rozpuszcza się w wodzie; stosowany w kosmetykach tworzy na skórze film.

Czy droższe oznacza lepsze?

Wiele osób uważa, że kupując drogi kosmetyk, płacimy tak naprawdę jedynie za markę, która cieszy się niesłabnącą renomą. Jednak czy to prawda? Otóż nie do końca. To, że dana marka zdołała się wylansować na tyle, że jest mocno rozpoznawalna, wcale nie oznacza, że jej kosmetyki są na poziomie tych przeciętnych. Wręcz przeciwnie. Droższe produkty są dokładnie opracowywane, a następnie wnikliwie badane i testowane. To wszystko kosztuje, stąd wyższe ceny lepszych jakościowo kosmetyków. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na drogie kosmetyki.

Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sięganie po kosmetyki z tzw. średniej półki cenowej (30 zł – 70 zł). Jakość produktu zdradzić nam może zapach. Im mniej zapachowy kosmetyk, tym produkty w jego składzie są lepszej jakości. Pamiętajmy też, że określenie „hipoalergiczny” nie daje 100% gwarancji, że kosmetyk nas nie uczuli. W tym przypadku warto skorzystać z próbek.

Na co podświadomie zwracamy uwagę, wybierając kosmetyk?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego z tak wielu kosmetyków wybieramy akurat te, które aktualnie stosujemy? Cóż, nasz wybór został przemyślany przez producentów, którzy celowo udoskonalają kosmetyki po to, by konsument miał jak największą frajdę z ich stosowania. Do tego dochodzi przyjemny zapach oraz aksamitna konsystencja. Oczywiście pomimo tego kryterium, każdy z nas wybiera inne kosmetyki, kierując się przede wszystkim własnym gustem (a przecież o gustach się nie dyskutuje).

Których kosmetyków lepiej unikać?

Nie wszystkie kosmetyki są jednak bezpieczne dla skóry. Bardzo często nie jesteśmy nawet świadomi szkodliwości produktów, z których korzystamy podczas codziennej pielęgnacji. Warto więc pamiętać, że takie działanie wykazują kosmetyki zawierające m.in. parabeny. Zalecamy także unikania produktów zawierających w składzie konserwanty, fenoksyetanol, formaldehyd, parafinę oraz glikol propylenowy, a także tych z efektem botox-like.

Dla własnego bezpieczeństwa warto czasem pochylić się nad etykietą kosmetyku, by zinterpretować jego skład. Za pomocą Internetu zrobimy to szybko i sprawnie. A dzięki uzyskanym informacjom będziemy wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas następnych zakupów!

Źródło:

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *