Skarpetki złuszczające hit, czy kit?

Skarpetki złuszczające hit, czy kit?

Skarpetki złuszczające to ostatnio bardzo popularny sposób na pozbycie się zrogowaceń na stopach. Dlaczego je tak lubimy? Dlaczego są takie popularne? Skąd tyle kontrowersji wokół tego tematu? Twoje wątpliwości rozwieje podolog, Larysa Sobiech. Dowiedz się, jak i kiedy stosować skarpetki złuszczające martwy naskórek.

Często na nasze dolegliwości wybieramy łatwo dostępne rozwiązania. Niestety bywa, że okazują się one nieskuteczne, a w najgorszym wypadku mogą nam nawet zaszkodzić. Dlatego zawsze zachęcam swoich pacjentów do sprawdzenia wszystkich dostępnych opcji, jakie mają, aby szybko i skutecznie wyleczyć daną dolegliwość. Skarpetki złuszczające to akurat dość kontrowersyjny produkt. Pozwól, że wyjaśnię Ci dlaczego.

Jak powstają zrogowacenia:

Zrogowacenia tworzą się najczęściej:

  • w miejscu stałego nacisku stopy na podłoże
  • przy nacisku od strony bioder, miednicy,
  • w trakcie aktywności zawodowej,
  • podczas aktywności sportowej,
  • w wyniku uwarunkowań genetycznych,
  • z powodu nieodpowiedniego sposobu pielęgnacji stopy,
  • z powodu złego doboru obuwia.

Usuwanie hiperkeratoz

Jedną z najważniejszych informacji, którą chcę żebyś zapamiętała po lekturze mojego artykułu jest taka: zrogowaceń nie da się usunąć na stałe. A na pewno nie jednym zabiegiem z udziałem skarpetek złuszczających, czy jednym pedicure podologicznym. Hiperkeratozy to skutki, a zawsze należy szukać przyczyn tworzenia się ich na stopie. Bez zaopatrzenia interdyscyplinarnego stopy, ciała oraz skóry, zrogowacenia tworzyć się będą. Agresywne traktowanie zmian zrogowaciałych na stopie (przegrzanie, nadmierne odciążenie, złuszczenie), powoduje ich szybszy i często większy nawrót.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Czym są skarpetki złuszczające?

To materiał nasączony najczęściej kwasem glikolowym, mlekowym i salicylowym. Skarpety złuszczające często zwane są pedicure domowym. Mają wspomóc naturalny proces złuszczania zrogowaciałego naskórka. Najczęściej utrzymuje się je na skórze około 2 godzin. Proces łuszczenia może trwać około dwóch tygodni, a po kolejnych dwóch od pierwszego użycia można podjąć się wykonania kolejnego zabiegu.

Efekt zastosowania skarpet złuszczających

Zgodnie z tym, co podaje jeden producent, skarpetki skutecznie usuwają zrogowaciały naskórek, redukują odciski i zgrubienia, zmiękczają i nawilżają skórę stóp. Efekt powinien być widoczny pierwszym zabiegu. Jednak zaraz poniżej (na stronie www opisu zabiegu) podaje, że proces eksfoliacji trwa nawet do dwóch tygodni. To mija się z zapewnieniem o pożądanym efekcie, czyli już po pierwszych dwóch godzinach po nałożeniu skarpetek. Z jednej strony jesteśmy zapewniani o super efekcie, ale z drugiej mamy ostrzeżenie, o kilkudniowym procesie, który może być połączony z złuszczaniem skóry płatami, które to w późniejszym etapie odsłonią “jedwabiście gładki naskórek”. I tu powinno pojawić się pytanie:

Czy warto kupić skarpety złuszczające?

Musimy mieć świadomość, że narażamy się tym samym dwutygodniowe łuszczenie skóry. Czy nie lepiej iść do podologa na godzinny zabieg pedicure medycznego i w odpowiedni sposób zadbać o swoje stopy, które już po zabiegu będą gotowe do aktywności? A drugie, nasuwające się pytanie – co z odciskami międzypalcowymi? O te odpowiednio zadba wyłącznie podolog. Żaden preparat złuszczający nie zrobi tego w odpowiedni sposób i bez efektów ubocznych (poparzenie, wielodniowe łuszczenie, trudno gojące się rany). Doświadczenie pracy w gabinecie podologicznym oraz wiedza specjalistów, z którymi współpracuje, nie przemawia na korzyść skarpetek złuszczających. Pacjenci, którzy podjęli decyzję o tym zabiegu, zjawiają się w moim gabinecie z licznymi poparzeniami, nadmiernym łuszczeniem (często do skóry właściwej) i mocnym pieczeniem. W grupach na Facebook oraz stronach gabinetów podologicznych nie ma tygodnia, by nie pojawił się post ze zdjęciami opłakanego wyglądu stóp pacjentów po zastosowaniu skarpetek (nawet wg wskazań producenta!).

Jak i kiedy stosować skarpetki złuszczające?

Na pewno należy zawsze zapoznać się z ulotką preparatu, który używamy do pielęgnacji naszej skóry. Błędem nie będzie skonsultowanie działań z najbliższym podologiem. Jeśli jednak będziemy chcieli użyć skarpetek złuszczających, używajmy ich zawsze z rozwagą i nie trzymajmy na skórze dłużej niż czas podany przez producenta.

Kto nie powinien używać skarpet złuszczających?

Istnieje grupa osób większego ryzyka, narażona na jeszcze dotkliwsze efekty uboczne eksfoliacji, niż osoba ze skórą “normalną”. Duże niebezpieczeństwo czyha na osoby z :

  • brakiem czucia na stopach (cukrzycy, osoby z neuropatią, niedokrwieniem),
  • brodawkami oraz
  • zmianami skórnymi niewiadomego pochodzenia (te zawsze warto skonsultować z dermatologiem),
  • ranami, otarciami – ryzyko powstania owrzodzeń i trudno gojących się zmian.

Na pewno podróżnicy, globtroterzy, sportowcy oraz osoby intensywnie używające na co dzień stóp powinny wzbronić się od używania skarpetek, gdyż proces łuszczenia może być tak dotkliwy, że wyłączy ich z aktywności na kilkanaście dni.

Skarpetki złuszczające a domowy pedicure

Niestety nie ma to nic wspólnego z pedicurem. Nawet domowym. Skarpetki w żaden sposób nie opracują ani paznokci, ani naskórka wokół nich. Złuszczanie zachodzi w nieokreślonym bliżej dla nas czasie i na niekontrolowanej głębokości skóry. Tak naprawdę nie wiemy, jak zareaguje nasza skóra na tego rodzaju produkt. Wiele efektów ubocznych jest związanych z silnym procesem alergii kontaktowej, która może za każdym razem przybrać zupełnie inny obraz. Co istotne – bez względu na to, czy wcześniejsze zastosowanie tego samego preparatu odbyło się prawidłowo, czy nie. Poza tym, jak już wspomniałam wyżej, skarpetki w żaden sposób nie usuną zmian między palcami, takich jak choćby odciski. Opinie na temat stosowania skarpetek złuszczających są bardzo różne. Jest to zależne od wielu czynników, na które należy zwrócić uwagę. Nie zgodzę się zgodzę się z tym, że można je stosować drugi raz dwa tygodnie po pierwszej aplikacji. Skóra potrzebuje około 4 tygodni na regenerację, a bodźcowanie eksfoliacją częściej niż ten proces może spowodować szybszy narost martwego naskórka!

Bezpieczne skarpetki złuszczające

Zawsze przy doborze kosmetyków, leków czy domowej pielęgnacji warto skonsultować wybór z odpowiednim specjalistą. Warto również sprawdzić opinie innych oraz ich doświadczenia. W internecie można znaleźć rankingi jakości skarpet złuszczających. Pamiętaj, że to chodzi o twoje zdrowie, więc lepiej być świadomym każdego niebezpieczeństwa.

Skarpetki złuszczające – nasze porady

Jeśli stosowałeś wcześniej skarpetki złuszczające i efekt był zadowalający – stosuj je dalej. Na zdrowie!

Jeśli nie stosowałeś skarpetek złuszczających a chciałbyś spróbować to skonsultuj stan swoich stóp z najbliższym podologiem – unikniesz powikłań.

Jeśli jednak spotkały Cię nieprzyjemności w postaci efektów ubocznych – tym bardziej odwiedź najbliższy gabinet podologiczny. Nie spotkasz się tam z krytyką, a na pewno znajdziesz pomoc, odpowiednio dobraną pielęgnacją domową i wskazania do działań gabinetowych z Twoim podologiem.

A jak znaleźć najbliższy gabinet podologiczny? W tej kwestii niezawodny będzie portal i aplikacja Moment.pl.

Dzięki za czas spędzony przy lekturze tego artykułu. Mam nadzieję, że był dla pomocny i już wiesz, co robić, gdy pojawią się na Twojej skórze zrogowacenia. Jeśli ktoś z Twoich znajomych ma problem, podrzuć mu ten artykuł, na pewno będzie Ci wdzięczny!

Podobne artykuły