PaznokciePodologia

Jak przygotować stopy na wiosnę?

Najlepsze salony kosmetyczne Moment.pl

Nadeszła wiosna i stopniowo zamieniamy ciepłe buty na czółenka, szpilki i półbuty. Podolog Larysa Sobiech podpowiada, jak przygotować i pielęgnować stopy wiosną.

Wiosna! Sezon na długie spacery, jogging i rowerowe przejażdżki, czyli aktywności, które wymagają zdrowych i odpowiednio przygotowanych stóp. Należy pamiętać, że wraz z porą roku, potrzeby naszych stóp się zmieniają. Aby zapewnić sobie komfort, należy dopasować pielęgnację do trybu życia, prowadzonych aktywności, rodzaju skóry i paznokci. 

Rezerwacja online podolog - Moment.plPrzygotuj wiosenne obuwie

Zrób przegląd wiosennego obuwia. Zdarte fleki, poszarpane wkładki, przesuszona skóra oraz pomięty materiał są oznaką, że buty wymagają odnowienia przed kolejnym sezonem. Oddaj do szewca buty, które wymagają naprawy fleków, wymień wkładki i wyczyść obuwie. Wybierz piankę, spray lub płyn odpowiedni do rodzaju materiału. Następnie zaimpregnuj je właściwym kremem, pastą lub pianką. Postępuj zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do każdego preparatu. Już w trakcie czyszczenia dopasuj do butów odpowiedniej wielkości prawidła. Dzięki temu materiał pozostanie trwały, a buty nie będą ocierać pięt ani palców na zgięciach materiału powstałych podczas niewłaściwego przechowywania. Warto utrzymywać buty w kartonach zakupowych lub na półkach, gdzie każda para będzie oddzielnie. Jeśli tak zadbasz o obuwie, to zapewne posłuży Ci dłużej.

Zadbaj o komfort stóp

Wróćmy do tematu wkładek wewnętrznych w butach. Warto zmieniać je co sezon. Zdecydowanie poprawi to komfort chodzenia i przetaczania stopy. Specjalistyczne sklepy proponują różnego rodzaju wkładki, podkładki, materiały i profile wyściółkowe do obuwia. Trzeba jednak wspomnieć, że takie wkładki można dobrać indywidualnie. Warto odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny, który wykonuje wkładki dobrane do potrzeb klienta, jego wzrostu, wagi, schorzeń, typu obuwia, rodzaju wykonywanej aktywności itd. Takie zaopatrzenie często kojarzy się z masywnymi butami ortopedycznymi. Jednak dobrzy specjaliści zrobią wkładki nawet do butów na obcasie i sandałów. A wszystko po to, by stopa mogła utrzymywać odpowiednią równowagę, co dobrze wpływa na kondycję całego ciała. Zmieniając wyściółkę, unikniesz nieprzyjemnego pieczenia stóp, otarć, krzywienia stopy podczas spaceru i np. bolesnego chodzenia „od pięty”.

Najlepsze salony kosmetyczne Warszawa - Moment.plDobierz odpowiednie skarpetki

Już nie grube i wełniane, a przepuszczające powietrze. Dlaczego? W trakcie wiosennych aktywności stopa intensywniej pracuje w bucie, a więc i poci się więcej. Materiał odpowiednio dobrany do okoliczności pozwala na lepszą wymianę gazową między skórą stopy a powietrzem atmosferycznym. Nie rozwijają się bakterie, nie zatrzymujesz wody przy skórze ani nie podwyższasz temperatury skóry. Nie pojawiają się otarcia czy nieprzyjemne pęcherze skórne. Jaki masz wybór? Rynek pozwala znaleźć materiał idealny dla każdej stopy. Są skarpetki z bambusa, ze srebrem, kaszmirowe, bawełniane, z włókna COOLMAX®.

Skróć paznokcie do odpowiedniej długości

Ból stóp, który pojawia się podczas noszenia butów może być wynikiem za długich lub podciętych po bokach paznokci, nierównych krawędzi czy haczącego i raniącego naskórka wokół paznokcia. Ważne są zatem przeciwdziałanie i prewencja. Aby nauczyć się właściwie skracać paznokcie, warto się skonsultować z podologiem. Zwłaszcza gdy paznokcie sprawiają pewne problemy (są kruche, łamliwe, rozdwajają się, widoczna jest onycholiza lub zmiany chorobowe).

Paznokcie, które nie powodują dyskomfortu, powinny być skracane pilnikiem drobnoziarnistym mniej więcej co tydzień, maksymalnie dwa (w zależności od szybkości wzrostu płytki). Spokojnie można zostawić milimetr wolnego brzegu oraz pamiętać o jego odpowiednim kształcie. Zaoblamy (nie zaokrąglamy!) boki paznokcia, tak by nie raniły skóry sąsiednich palców.

Rezerwacja online w salonach kosmetycznych Moment.plZajmij się zrogowaceniami

Delikatnie przesuszona skóra na piętach? Gdy ocierasz o siebie stopy częścią podeszwową, czujesz nieprzyjemne drapanie? Spróbuj w domu wymoczyć stopy w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie ze specjalną solą – maksymalnie przez 10 minut. Użyj papierowej tarki do stóp (najpierw częścią grubo-, a potem drobnoziarnistą), nałóż peeling drobnoziarnisty (kolistymi ruchami wymasuj stopy), a na koniec wmasuj krem nawilżający. Za taki zabieg spa stopy na pewno Ci się odwdzięczą – np. podczas długiej i przyjemnej pieszej wędrówki.

Jeśli na stopach znajdują się miejsca z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem, nie podejmuj się samodzielnego złuszczania. Może ono być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Złuszczanie się naskórka przez kilka dni, naruszenie skóry oraz rany to tylko niektóre z nich. Pozbawisz się wówczas radości z wiosennych spacerów – i to na zdecydowanie dłuższy czas. A przecież chcesz się właściwie przygotować do wiosny i sezonu letniego! Dlatego jeśli masz zbyt mocno zrogowaciały martwy naskórek, zgłoś się gabinetu podologicznego, gdzie zostanie on delikatnie usunięty, a następnie w ramach prewencji prowadź wyznaczoną terapię w domu.

Właściwie pielęgnuj stopy

Aby móc cieszyć się zdrowymi stopami przez bardzo długi czas, potrzeba systematyczności i przestrzegania kilku ważnych zasad. Zwróć uwagę na:

  • mycie i uważne wycieranie stóp po kąpieli (zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych),
  • nawilżanie skóry preparatami dobranymi do Twoich potrzeb,
  • skracanie paznokci w odpowiednich odstępach czasu i nadawanie im odpowiedniego kształtu,
  • złuszczanie martwego naskórka raz w tygodniu (peeling, tarka),
  • ćwiczenie stóp.

System do rezerwacji wizyt moment.plKiedy siedzisz, sięgasz do wyższych półek w kuchni, oglądasz telewizję, a nawet kiedy pracujesz, możesz swobodnie poruszać palcami oraz całą stopą. Zginanie i rozprostowywanie stóp, wspinanie się na palce lub masaż piłką do tenisa ziemnego pobudzi ukrwienie stopy, a także poprawi jej odżywienie. Zacznie pracować mięsień brzuchaty łydki, a z nim dalsze partie mięśni. Pobudzanie mięśni do pracy rozgrzewa je i przygotowuje do aktywności, które wykonujesz w ciągu dnia.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Uważasz, że stan Twoich stóp wymaga opieki w specjalistycznym gabinecie? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Zapisz się na konsultację do najbliższego gabinetu podologicznego. Moment.pl ma w swojej bazie najlepszych specjalistów z tej dziedziny. Dowiedz się, czego jeszcze potrzebujesz, i zacznij cieszyć się wiosną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze: 1