Przechowywanie kosmetyków – czy na pewno wiesz, jak i gdzie trzymać kosmetyki?

Przechowywanie kosmetyków – czy na pewno wiesz, jak i gdzie trzymać kosmetyki?

Kosmetyki wymagają od użytkownika specjalnego traktowania. W zasadzie są produktami bardzo delikatnymi, nie lubią przechowywania w zbyt nasłonecznionych miejscach, często są higroskopijne i światłoczułe. W takim razie, jak je właściwie przechowywać, aby nie narazić ich na utratę swoich właściwości? Niektóre z tych produktów czują się dobrze trzymane w lodówce, inne za to nie powinno się trzymać nawet zamknięte w łazience czy innym pomieszczeniu o większej wilgotności. Dlatego zakupując nowy kosmetyk, zawsze trzeba przestudiować jego opakowanie lub dokumentację, aby nie zmarnować swojego kosmetyku. W takim razie, gdzie trzymać kosmetyki? Dalsza część artykułu odpowie na to pytanie w wyczerpujący sposób.

Czy na pewno wiemy, jak i gdzie trzymać kosmetyki?

Niestety, wbrew temu, co uważa wielu ludzi, łazienka jest mało przyjazna, jeśli chodzi o przechowywanie kosmetyków. Panują tam zmienne warunki, bardzo często występująca wilgoć, wahające się temperatury, które w połączeniu ze sobą sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Ludzie najchętniej  trzymają w łazience swoje akcesoria do makijażu, aby wszystko w razie potrzeby mieć pod ręką.

Często właśnie lenistwo popycha do tak lekceważącego podejścia do stanu kosmetyków, bo wydawać by się mogło, że skoro już są gdzieś tam w domu na półce, to nic im nie grozi. Prawda jest jednak inna i każdy z rodzajów kosmetyków wymaga przechowywania go w różnych warunkach.

Wiele osób doskonale o tym wie, ale łatwiej przychodzi im nakremowanie twarzy i ciała, a później pomalowanie się zaraz po wyjściu z wanny, niż robić sobie wycieczkę do toaletki. Dlatego właśnie rezultaty nakładania kosmetyków tak często różnią się od zakładanych. Warunki jakie panują w łazience sprawiają, że niektóre kosmetyki będą szybciej wysychać. Szczególnie te, które położone są obok grzejnika. Poza tym w wilgotnym pomieszczeniu przylegają do nich bakterie i różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Szminki natomiast będąc przechowywane w łazience, zbierają cały czas mikroskopijnej ilości wodę, mokną i zaczynają się rozpuszczać, przez co źle się nakładają i spływają z ust.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy jak kremy, dość szybko tracą swoją fabryczną konsystencję, rozwarstwiają się oraz przylegają do nich różne mikroorganizmy i bakterie, znacznie przyczyniając się do ich biologicznej degradacji.

Kosmetyki tracą swoje właściwości i oprócz tego generują przykrą woń. Aby temu przeciwdziałać, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że niektóre składniki kosmetyków nie powinny być narażone na temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza. Należą to nich między innymi witaminy, kwasy i inne aktywne składniki. W takim razie z łazienki muszą zniknąć wszelkie kosmetyki również kolorowe z uwagi na podatność ich na wilgoć.

Jakie kosmetyki przechowywać w łazience? W łazience może być przechowywany balsam do ciała, z którego korzysta się od razu po kąpieli oraz kosmetyki pomocne w myciu twarzy, które zazwyczaj potrzebują wody w czasie ich aplikacji, więc warunki panujące w łazience raczej im nie szkodzą. W przypadku, gdy łazienka w domu jest dosyć duża i posiada okno, a warunki wewnątrz niej są możliwie stałe, można tam przetrzymywanie swoje kosmetyki. Muszą jednak być dobrze zamknięte w swoich oryginalnych opakowaniach, a inne produkty, które tego wymagają, bądź używane są rzadko, można schować do lodówki.

Jakie kosmetyki trzymać w niskiej temperaturze? 

Teraz już stało się jasne, jak ważne jest prawidłowe przechowywanie kosmetyków. Należy zwrócić również uwagę na to, jakie kosmetyki można przechowywać w niskiej temperaturze lodówki:

  • szminki oraz błyszczyki do ust należy przechowywać w lodówce z uwagi na częsty ich kontakt z bakteriami (przez cały czas mają kontakt z powietrzem). Trzymając je w lodówce na bocznej ściance, można znacznie przedłużyć ich żywotność. W czasie aplikacji powinno się używać pędzelka, zawsze wtedy, kiedy to możliwe, aby jak najbardziej ograniczyć ich kontakt ze śliną i występującymi w niej naturalnymi rozpuszczalnikami i bakteriami. Wiedzieć też trzeba, że szminki przechowywane w miejscach zacienionych i chłodnych znacznie dłużej zachowują mocny kolor,
  • odporne na wodę mascary, kosmetyki do podkreślania oczu, a także kosmetyki, które zachowują się niestabilnie i łatwo poddają się wysychaniu, również zachowają swoje właściwości trzymane w lodówce. Tak samo sprawdzi się lodówka jeśli chodzi o przechowywanie wodoodpornego tuszu do rzęs,
  • lakiery do paznokci dobrze jest także przechowywać w szufladzie lodówki, bo temperatura pokojowa mogłaby uaktywnić zawarte w nich rozpuszczalniki, których zadaniem jest też utrzymywanie odpowiedniej konsystencji i parując, uczyniłyby lakier gęstszym. Wyjmując lakier z niskiej temperatury, najlepiej jest go ogrzać w dłoniach i potrząsnąć, aby uzyskać jednolitą barwę bez rozwarstwień,
  • kosmetyki na bazie składników organicznych są pozbawione składników sztucznych, dlatego najlepiej zachowują się właśnie w chłodzie, który doskonale je konserwuje. Do takich kosmetyków należą maski, fluidy, balsamy do ciała i lekkie kremy,
  • perfumy także dobrze czują się w lodówce, byle by nie były trzymane w zbyt niskich temperaturach. Niskie temperatury pozwalają na dłużej zachować świeżość perfum i ich trwałość. To samo tyczy się pachnących mgiełek do ciała, które przechowywane w lodówce, dłużej i mocniej pachną,
  • kosmetyki rzadziej używane, jak na przykład kremy z filtrami i samoopalacze, które w zasadzie używane są tylko w okresie letnim, należy trzymać przez okres ich nieużywania wyłącznie w lodówce. Należy też wiedzieć o tym, że produkt tego typu może być używany co najwyżej rok po jego otwarciu z uwagi na to, że po tym czasie straci swoje właściwości. Tak więc w lodówce będzie najbezpieczniejszy i w dodatku w oryginalnym pudełku.

Nie można też zapomnieć o tym, że nie powinno się przetrzymywać w lodówce produktów kosmetycznych na bazie olejów albo silikonów z racji tego, że niskie temperatury sprawiają zgęstnienie ich struktury i późnej kosmetyki te nie będą nadawać się już do użycia.

Gdzie przechowywać kolorowe kosmetyki i pędzle do makijażu?

W razie przeniesienia kosmetyków z łazienki, gdzie zwykle wiele osób przechowuje wszystkie swoje rzeczy, warto je ulokować w szafkach nocnych w sypialni lub w toaletce, albo nawet w jednej z wolnych półek na jakimkolwiek regale. Warto się w takim razie zaopatrzyć w pudełko z przegródkami, aby ułatwić sobie dostęp do każdego z kosmetyków. Jeśli to nie możliwe, to można do tego celu przystosować jakieś szklane lub plastikowe pojemniki. Sprawdzą się np. szklanki albo kubki, aby lepiej komponowały się ze znajdującymi się tam przedmiotami.

Należy pamiętać, że pędzle, aplikatory i różne gąbki stykające się bezpośrednio ze skórą, powinny być po każdym użyciu dokładnie wyczyszczone. Należy ustawić je pionowo w osobnych pojemniczkach, dbając o to, aby ich włosia nie dotykały innych rzeczy. Poza tym pędzelki i podobne artykuły warto trzymać po prostu w doniczkach. Najlepiej używać do tego celu doniczek kwadratowych, które trzymane na półce regału będą się lepiej prezentować. Dobrze wybierać pojemniki pasujące do szerokości półki toaletki.

Poza tym wiele zależy też od wyobraźni osoby, do której kosmetyki te należą. Wiele z nich można przetrzymywać w zbudowanych własnoręcznie lub z czyjąś pomocą segregatorach, czy pojemnikach.

Reasumując, kolorowe kosmetyki można przechowywać na wiele sposobów i często w temperaturze pokojowej, a używać do ich zmagazynowana można:

  • przezroczyste pudełka lub do tego celu wykorzystać plastikowe półki na dokumenty,
  • plastikowy organizer na noże i widelce wzięty nawet z kuchni, jeśli nie jest tam wykorzystywany,
  • tablicę magnetyczną, która może pomieścić niemal dowolne ilości kosmetyków, jeśli się je przystosuje do tego celu,
  • ozdobne pudełka, które będą nie tylko praktyczne, ale wyglądem będą przyciągać wzrok,
  • szklane słoiki na kosmetyki są ciekawym pomysłem,
  • akrylowe półki, które można albo postawić, albo też przywiesić na przykład na wewnętrznej ścianie drzwi od toaletki lub szafy,
  • wieszaki na buty można z doskonałym skutkiem przystosować do wieszania kosmetyków,
  • stojaki na wino mogą wyglądać bardzo kolorowo jako stojaki na kosmetyki,
  • pojemnik na lód przyda się na pomniejsze kosmetyki jak cienie do oczu,
  • stojaki na dokumenty przydadzą się na przechowywanie palet do makijażu,
  • patera może z powodzeniem pomieścić i trzymać na wierzchu perfumy,
  • etui na okulary może być bardzo dobre do przechowywania pędzelków,
  • największe słoiki, w których można magazynować wszystko w dużych ilościach, jak lakiery do paznokci i etc.

Jak przechowywać kosmetyki? Jakie zapewnić im warunki?

Miejsce, gdzie powinno się przechowywać kosmetyki, winno być zaciemnione i chłodne. Najlepiej o temperaturze w granicach od 2 do 10 stopni Celsjusza. Ponadto bardzo dobrze, jeśli trzyma się kosmetyki z dala od promieni słonecznych, bo wielka ilość kosmetyków jest światłoczuła. Trzeba pilnować, aby kosmetyki były przechowywane w miejscach bez kurzu i pyłu oraz pozbawionym całkowicie wilgoci. Trzeba uważać, aby tusz do rzęs nie brudził innych kosmetyków. Pamiętać należy też o tym, że wszystkie kosmetyki powinny pozostawać w wyjściowej pozycji, jak to zostało określone przez producenta. No i najważniejsze jest to, żeby zawsze dogłębnie zapoznać się z zaleceniami kosmetyku, co do jego sposobu przechowywania, użytkowania i daty przydatności do użycia.

Zdarza się, że istnieje możliwość zakupu kosmetyków z magazynu albo z zaplecza, ewentualnie z samego dna lub końca półki sklepowej. Jest to o tyle istotne, że produkty te były przechowywane bez dostępu światła, poza tym klienci nie rzadko otwierają pudełka z kosmetykami stojącymi na sklepowej półce, myląc je z testerami. Kilkukrotne wystawianie kosmetyku na działanie powietrza będzie osłabiać jego działanie. Dlatego należy bacznie zwracać uwagę na to, aby wybierane kosmetyki nie były otwierane i ich data przydatności była jak najdłuższa.

Źródło:

  • http://modnestylowe.pl/15-pomyslow-jak-przechowywac-kosmetyki-sliczne-i-funkcjonalne/

Podobne artykuły