KosmetykaMedycyna estetyczna

Przebarwienia na skórze: skąd się biorą i w jaki sposób je usunąć?

W obecnych czasach coraz większa liczba osób obserwuje na swojej skórze różnego rodzaju przebarwienia, które najczęściej powstają na skórze w wyniku działania promieni słonecznych, jednak mogą mieć również podłoże genetyczne. Nie wszystkie przebarwienia na skórze wymagają leczenia. Aby mieć pewność, iż nie stwarzają one żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia, warto przebadać je u dermatologa. Jakie rodzaje przebarwień pojawiają się na skórze, jakie są przyczyny ich powstawania i jak wygląda profesjonalne usuwanie przebarwień?

Przebarwienia na skórze: skąd się biorą?

Główną przyczyną pojawiania się przebarwień na skórze jest promieniowanie słoneczne, gdyż nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremów z wysokim filtrem UV. W momencie, gdy opalenizna zaczyna stopniowo zanikać, czyli najczęściej w okresie jesiennym na skórze zaczynają pojawiać się przebarwienia, które niestety nie dodają urody. Warto wiedzieć o tym, iż niestety nie tylko słońce powoduje na skórze powstawanie przebarwień. Wśród innych dosyć istotnych czynników można wymienić również zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, skłonności dziedziczne, stosowanie ziół fotouczulających takich jak np. nagietek lub dziurawiec. Nie bez znaczenia są choroby wątroby, okres ciąży, a także nadczynność i niedoczynność tarczycy. Przebarwienia skóry, które pojawiają się na twarzy, można w skuteczny sposób zatuszować przy pomocy podkładu lub korektora, jednak na dłuższą metę takie działania nie są zbyt dobre. Niestety niektóre zmiany pigmentacyjne pojawiające się po lecie na skórze mogą doprowadzić do rozwoju bardzo niebezpiecznych chorób nowotworowych zwłaszcza w sytuacji, gdy zaczynają się powiększać, mają nieregularny kształt i zaczynają zmieniać swoje zabarwienie. W takim przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa, który przy pomocy specjalnego urządzenia może sprawdzić, czy zmiany widoczne na skórze stwarzają jakieś zagrożenie, czy też bez problemu będzie je można usunąć.

Przebarwienia skóry nie tylko latem

Wielu osobom wydaje się, iż przebarwienia na skórze powstają głównie latem, jednak nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, jaką karnację ma dana osoba, to po zastosowaniu niektórych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne (depilacja laserowa, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja) skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych nawet zimą, wiosną oraz jesienią. Z tego też względu wybierając się np. zimą na niektóre zabiegi kosmetyczne, należy przez kilka tygodni nakładać na skórę przed wyjściem z domu krem z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym, gdyż jedynie w taki sposób uniknie się powstawania na skórze szpecących przebarwień.

Rodzaje przebarwień na skórze

Skórne przebarwienia to nie tylko defekt kosmetyczny, ale w niektórych przypadkach również problem natury medycznej. Jeśli po przeprowadzonym badaniu u dermatologa okaże się, że widoczne na skórze przebarwienia nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, to można je bez problemu usunąć. Jakie jednak rodzaje przebarwień mogą pojawiać się na naszej skórze? Wśród tych pojawiających się najczęściej można wymienić w szczególności:

  • piegi,
  • ostudę,
  • plamy soczewicowate starcze,
  • odczyny fototoksyczne.

Piegi

To zazwyczaj niewielkie plamki koloru ciemno lub jasnobrązowego, które najczęściej powstają na nosie i w jego okolicy, jednak u niektórych osób mogą występować nawet na całym ciele. Przyczyną ich powstawania jest zbyt duża ilość melaniny, a proces ich pojawiania się na skórze bardzo często uwarunkowany jest genetycznie. Piegi dodają większości osób urody, dlatego też nie trzeba ich usuwać, jeśli jednak nie są one pożądane na twarzy, to można zmniejszyć ich widoczność poprzez zastosowanie wybielających kremów.

Ostuda

Nazywana również melanodermią to skórne przebarwienia, które pojawiają się u kobiet w wieku rozrodczym i zawsze umiejscowione są na twarzy. Ostuda to zmiany, które mają dosyć nieregularny kształt i wyglądają niemal tak jak po nieumiejętnym nałożeniu samoopalacza na skórę.

Plamy soczewicowate starcze

Pojawiają się najczęściej u kobiet po osiągnięciu 50 roku życia i można zauważyć je na takich partiach ciała jak zewnętrzna część dłoni, twarz oraz szyja, jednak czasem pojawiają się one również na stopach, plecach i ramionach. Wspomniane plamy wyglądem można porównać do ziaren soczewicy, a od koloru skóry odróżnia je nieco ciemniejsze zabarwienie. Ich pojawianie się na skórze najczęściej wynika z nadmiernej ekspozycji słonecznej, podczas której na skórę nie nakłada się żadnych kosmetyków ochronnych.

Odczyny fototoksyczne

Mogą tak naprawdę pojawić się u każdej osoby, która po kontakcie z fototoksycznymi substancjami wystawia swoje ciało na działanie promieni słonecznych. Fototoksyczne substancje można znaleźć w takich roślinach jak nagietek, dziurawiec, olejek bergamotowy, arcydzięgiel, koper oraz seler. Aby zatem uniknąć poparzenia oraz powstawania przebarwień wskutek działania fototoksycznych substancji w wymienionych powyżej roślinach, to w okresie letnim należy ich po prostu unikać.

Jak usunąć przebarwienia na skórze?

Niewielkie i słabo widoczne przebarwienia można spróbować usunąć przy pomocy domowych sposobów (np. okłady z plasterków świeżego ogórka lub przy pomocy soku z cytryny) lub kremów dostępnych bez recepty w aptekach i drogeriach, jednak nie należy w tym przypadku spodziewać się spektakularnych efektów. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku usuwania przebarwień u dermatologa, ponieważ takie zabiegi odznaczają się bardzo dużą skutecznością. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów pomagających usunąć przebarwienia można wymienić:

  • leczenie powierzchniowe,
  • leczenie głębokie,
  • laserowe usuwanie przebarwień.

Leczenie powierzchniowe to nic innego, jak stosowanie specjalnych preparatów wykazujących właściwości wybielające. Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych produktów jest hydrochinon, który pomaga usunąć głównie dosyć świeże przebarwienia. Dermatolodzy do usuwania przebarwień wykorzystują również pochodne witaminy A (np. retinoidy), a także kwas kojowy i kwas azelainowy. Jak szybko można jednak spodziewać się efektów działania wspomnianych preparatów? Najczęściej pojawiają się one po upływie kilku tygodni, natomiast w przypadku retinoidów czas ten może wynosić nawet 3 miesiące.

Leczenie głębokie stosowane jest najczęściej w przypadku dosyć dużych przebarwień skórnych a wśród najczęściej stosowanych produktów można wskazać głównie na peelingi chemiczne a w szczególności na kwas kojowy, glikolowy oraz trójchlorooctowy. Im wyższe stężenie danego kwasu, tym lepszych efektów można się spodziewać, jednak wielu dermatologów, aby uzyskać zadowalający efekt, decyduje się na jednoczesne zastosowanie wszystkich trzech kwasów. Czy usuwanie przebarwień przy pomocy peelingów chemicznych jest skuteczne? Oczywiście, że tak, jednak aby efekty były, jak najlepsze należy zdecydować się na przeprowadzenie serii co najmniej kilku zabiegów w równych odstępach czasowych. Należy również pamiętać o tym, aby pomiędzy kolejnymi zabiegami stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną nawet w okresie zimowym.

Usuwanie przebarwień przy pomocy lasera

W ostatnim czasie dosyć dużą popularnością w usuwaniu przebarwień zaczynają cieszyć się zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego, ponieważ efekty, jakie można osiągnąć są w wielu przypadkach naprawdę spektakularne. Sam zabieg polega na naświetleniu skórnych przebarwień intensywnym źródłem światła żółtego, które zostaje pochłonięte przez melatoninę, w efekcie czego dochodzi do podgrzania komórek, w których znajduje się barwnik oraz ich całkowitego zniszczenia. Po kilku godzinach od przeprowadzonego zabiegu przebarwienia stają się wprawdzie ciemniejsze, jednak z każdym kolejnym dniem skóra zaczyna się złuszczać i po upływie co najmniej kilkunastu dni przebarwienia niemal całkowicie znikają. Oczywiście najlepsze efekty widoczne są po serii kilku zabiegów, jednak o ich ilości powinien zadecydować lekarz.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *