KosmetykaMedycyna estetyczna

Masz problem z poceniem? Znajdź skuteczny antyperspirant

Każdy z nas się poci i to nieustannie, choć nawet tego nie zauważamy. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego ani drażniącego pod warunkiem, że gruczoły potowe nie zaczynają pracować nadmiernie. Wówczas powstaje problem z poceniem, który sprawia, że człowiek jest wręcz zalewany potem i w efekcie traci pewność siebie. Ogólnie pot jest nam potrzeby, ponieważ dzięki niemu organizm się chłodzi. Ale nie zawsze proces ten przebiega prawidłowo. Jak wówczas można rozwiązać problem z poceniem się?

Kiedy pojawia się problem z poceniem?

Większość osób w normalnych warunkach wylewa około 800 ml potu na dobę. W czasie upałów, nadmiernego wysiłku czy gorączki, ilość potu produkowanego przez gruczoły potowe się zwiększa, nawet do kilku litrów! To naturalny mechanizm, który reguluje temperaturę ciała. Taki układ chłodzenia wytwarzany jest przez dwa rodzaje gruczołów (ekrynowe oraz apokrynowe). Parująca z ciała wilgoć skutecznie chłodzi skórę oraz płynącą pod nią krew, co zaś zapobiega przegrzaniu organizmu. Gruczoły ekrynowe pokrywają niemalże całą skórę i produkujący przez nie pot, w 99% wodą. Natomiast gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych, pachwinach i na głowie. Te gruczoły uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania i wydzielają lepki, mętny pot, który zawiera białko oraz tłuszcze.

Kiedy człowiek zaczyna pocić się nadzwyczaj intensywnie, pojawia się problem, który wymaga interwencji. Bardzo często nadmierne pocenie się występuje u młodzieży w okresie dojrzewania. Wówczas przyczyną są hormony, które zwiększają wrażliwość układu nerwowego, a ten odpowiedzialny jest za wydzielanie potu. Również hormony przyczyniają się do nadmiernego pocenia w czasie menopauzy. Jednak problem ten może zwiastować choroby np. cukrzycę, nowotwory czy problemy z funkcjonowaniem tarczycy (nadczynność).

Problem może dotykać tylko pewne partie ciała. W przypadku nadmiernego pocenia się, które ma swoje podłoże psychiczne (np. w sytuacjach stresujących), nadmierne ilości potu wydzielają gruczoły umiejscowione na twarzy, w pachwinach, pod pachami oraz na stopach i dłoniach. Wówczas nawet najmniejsze bodźce sprawiają, że dochodzi do intensywnego pocenia się tych partii ciała.

Może również dojść do zwiększonego wydzielania potu w miejscach, gdzie rozwija się proces chorobowy np. owrzodzenie podudzi czy zaburzenia jelitowe.

Inny rodzaj pocenia się to tzw. pocenie smakowe. Dochodzi do niego po zjedzeniu np. pikantnych lub gorących potraw. Wówczas kropelki potu najczęściej pojawiają się na czole, nosie oraz nad górną wargą. Bywa również i tak, że nadmierne pocenie smakowe może być spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego. W takim przypadku w czasie żucia układ nerwowy pobudza gruczoły potowe zamiast gruczołów ślinowych.

Najlepsze sposoby na problem z poceniem się

Warto podkreślić, że pot to bezwonna ciecz, która nabiera nieprzyjemnego zapachu dopiero wówczas, gdy dojdzie do rozkładu bakterii bytujących na skórze. Zatem w pierwszej kolejności w walce z problemem najlepszymi sojusznikami będzie kąpiel, która zmyje bakterie ze skóry. Należy jednak pamiętać, że nie usunie się wszystkich bakterii, ponieważ część z nich znajduje się również w porach czy mieszkach włosowych. Dlatego najbardziej newralgiczne są włosy pod pachami. To na nich gromadzi się wydzielina, która jest pożywką dla bakterii. Warto pamiętać o regularnej depilacji pach, co ma nie tylko aspekt estetyczny, ale także higieniczny.

Skuteczne w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów potu są różnego rodzaju dezodoranty oraz antyperspiranty. Należy jednak pamiętać, że stosuje się je dopiero na oczyszczoną, świeżą i suchą skórę.

Dezodoranty w swoim składzie zawierają specjalne związki, które skutecznie hamują rozwój bakterii (np. chlorek glinu). Dlatego też zwykle działają nawet do kilku godzin. Dodatkowe substancje zapachowe neutralizują ewentualny zapach potu. Warto jednak nadmienić, że nie powstrzymują one wydzielania potu.

Natomiast antyperspiranty na nadmierne pocenie są w stanie nie tylko zneutralizować nieprzyjemną woń, ale także skutecznie powstrzymać gruczoły potowe przed produkcją potu. Wszystko dzięki specjalnym związkom (np. alkaliczne sole glinu), działającym pod wpływem temperatury oraz wilgoci, które zmieniają się w żel zwężający ujście gruczołów potowych. W ten sposób dochodzi do zahamowania procesu pocenia. Skuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie w swoim składzie może mieć również talk, który dodatkowo osuszy skórę i ograniczy rozwój bakterii.

O czym warto pamiętać, sięgając po skuteczny antyperspirant na nadmierne pocenie?

Antyperspiranty działają zwykle do 48 godzin, dlatego nie wolno ich stosować na większe powierzchnie skóry, ponieważ mogą zakłócić system termoregulacji organizmu. Na koniec dnia należy dokładnie zmyć preparat ze skóry i pozwolić jej swobodnie oddychać. Antyperspiranty najlepiej stosować zamiennie (co drugi dzień) z dezodorantami.

Warto także podkreślić, że zarówno antyperspiranty, jak i dezodoranty nie eliminują całkowicie problemu. To jedynie pewnego rodzaju czasowa blokada. Są jednak dzisiaj inne, bardziej innowacyjne rozwiązania na problem z poceniem się.

Jeśli antyperspiranty na nadmierne pocenie nie pomagają

Osoby, które zmagają się z problemem, doskonale wiedzą, jak ciężka jest ta przypadłość. Niekiedy nawet skrupulatna dbałość o higienę czy specjalne kosmetyki, nie likwidują kłopotu. Wówczas z pomocą może przyjść medycyna.

Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju zasypki hamujące pracę gruczołów potowych. Preparaty te w swoim składzie zawierają kwas borowy bądź formalinę. Czasami pacjent może dostać środki uspokajające z grupy beta-blokerów bądź zostać skierowany na psychoterapię lub akupunkturę.

Pomocne w nadmiernym poceniu są także zabiegi jonoforezy. W czasie zabiegu wykorzystuje się prąd stały. Zwykle wykonuje się te zabiegi na dłoniach oraz stopach.

Czasami jednak pacjenci wymagają bardziej radykalnych metod. W przypadku nadmiernej potliwości występującej na plecach, czy innych równie dużych partiach ciała wykonuje się sympatektomie. Jest to zabieg, w czasie którego przecina się nerwy odpowiedzialne za pracę gruczołów potowych w danej okolicy. Metoda ta jest skuteczna, ale niestety związana jest również z ryzykiem powikłań. Dlatego lekarze chętniej polecają inne, mniej inwazyjne techniki z dziedziny medycyny estetycznej.

Laser na nadmierną potliwość

Nowatorską metodą jest leczenie nadmiernego pocenia laserem. Chroniczna nadpotliwość może być leczona wiązką światła laserowego, które daje trwałe efekty. Zabieg wykonuje się jednorazowo i do tego w znieczuleniu miejscowym. Światłowód lasera wprowadza się w obręb tkanki podskórnej przez niewielkie nacięcie na skórze. Wiązka lasera rozpuszcza gruczoły potowe i odsysa je. Nacięcie zamyka się szwami lub specjalnymi plastrami. Zabieg trwa około 45 minut, a po krótkim czasie pacjent może wrócić już do domu. Po laserowej likwidacji problemu nadmiernego pocenia może pojawić się obrzęk oraz bolesność w miejscu poddawanym zabiegowi. Zwykle dolegliwości te ustępują po około 2-3 dniach. Zmniejszone pocenie zauważalne jest już po 3 dobach od zabiegu, a z każdym kolejnym dniem efekt rośnie.

Warto pamiętać, że laserowa likwidacja gruczołów potowych jest zabiegiem nieodwracalnym. Można ją wykonać w obrębie pach, na stopach oraz dłoniach. Koszt to około 4 500 – 6 000 złotych.

Botoks na problem z nadmiernym poceniem

To najczęstszy zabieg medycyny estetycznej, który skutecznie blokuje nadmierne wydzielanie potu. Ostrzykiwanie skóry toksyną botulinową, czyli wstrzyknięcie tzw. botoksu w skórę, sprawia, że blokowane są zakończenia nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu. Przed zabiegiem, będziesz musiał wykonać test Minora. W czasie testu miejsca nadmiernie pocące się takie jak pachy, dłonie czy stopy – lekarz posmaruje jodyną, a następnie zasypie skrobią. Miejsca, gdzie skóra zabarwi się najmocniej, oznaczają nadmiernie aktywne gruczoły potowe. Test ma na celu wskazać lekarzowi, w które miejsca należy wstrzyknąć botoks.

Przed ostrzykiwaniem skóra zostanie posmarowana preparatem znieczulającym, a następnie lekarz wykona około 20-30 nakłuć cienką i krótką igłą, wstrzykując toksynę botulinową pod skórę.

Botoks na nadmierne pocenie to zabieg bezpieczny, który nie wymaga rekonwalescencji. Efekt zablokowania gruczołów potowych utrzymuje się niemalże przez rok, po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Koszt zabiegu to około 1 500 złotych.

Nadmierna potliwość to dość uciążliwy problem, który potrafi skutecznie zniechęcić człowieka do aktywności fizycznej, czy nawet wyjścia ze znajomymi. Na szczęście dzisiaj mamy szeroki wybór antyperspirantów oraz dezodorantów, które skutecznie niwelują problem. Również medycyna estetyczna wyszła naprzeciw tym, którzy zmagają się z nadmiernym poceniem, oferując różnego rodzaju zabiegi. Dzięki nim komfort życia osób cierpiących na tę dolegliwość z pewnością znacznie się poprawił.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *