Czy wiesz, jakie mogą wystąpić powikłania po operacji powiększenia biustu?

Czy wiesz, jakie mogą wystąpić powikłania po operacji powiększenia biustu?

Chirurgia plastyczna jest taką gałęzią medycyny, po którą sięgamy w momencie, gdy chcemy poprawić swój wygląd lub w razie przebytych urazów. Najczęściej jednak sięgamy po usługi z jej zakresu świadomie. Ta gałąź medycyny jest na tyle niestabilna, że zabiegi plastyczne nierzadko obarczone są ryzykiem. Dlatego zgadzając się na zabieg, należy być przekonanym o konieczności jego przeprowadzenia i wiedzieć, że komplikacje mogą się pojawić. Sprawdź koniecznie jakie mogą być powikłania po operacji powiększenia biustu czy wstrzyknięcia botoksu.

Najczęstsze powikłania po operacjach plastycznych

W zależności od stopnia komplikacji operacji, ryzyko jest mniejsze bądź większe, ale zawsze trzeba pamiętać, że ewentualne komplikacje mogą przynieść choćby blizny. Operacje plastyczne stały się już powszechne na tyle, że coraz więcej ludzi się im poddaje, niektórzy nawet bez widocznych ku temu wskazań. Usuwanie zbędnego tłuszczu, zabiegi powiększania biustu, korekcje różnych części ciała czy wstrzykiwanie sobie botoksu to już standard, który nikogo nie dziwi. Jednakże należy uważać na to, że w całej tej gonitwie ku doskonałemu wyglądowi, nierzadko ryzykujemy utratę zarówno dotychczasowego wyglądu, jak i zdrowia. Często jest tak, że gabinety chirurgii plastycznej nie udzielają pacjentowi pełnych informacji o możliwych komplikacjach. Prawda jest taka, że operacje plastyczne zawsze niosą ze sobą pewne konsekwencje. Należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia takich powikłań jak:

  • w wyniku narkozy możliwe są różne dolegliwości skórne, a nawet paraliż lub śmierć,
  • mogą występować infekcje, które niestety są bardzo częste przy tego typu operacjach, a w ich konsekwencji może być konieczna hospitalizacja,
  • mogą wystąpić nieprzewidziane krwotoki wewnętrzne, które może być ciężko zatamować,
  • poważniejsze operacje plastyczne mogą pozostawiać po sobie widoczne blizny.

Poważne powikłania po operacji powiększenia biustu i ich konsekwencje

Kobiety decydujące się na zabieg powiększenia piersi muszą zdawać sobie sprawę z tego, że po zabiegu mogą grozić im komplikacji miejscowe i ogólne. Miejscowe komplikacje dotyczą dużej liczby pacjentek i mogą objawiać się w różnoraki sposób. Najczęściej zauważalne jest skurczenie ściany blizny, która otacza wszczepiony implant. Nierzadko prowadzi to do chronicznego bólu i w konsekwencji twardnienia piersi.

Poza tym po kilku najbliższych latach okazuje się, że wiele implantów zaczyna przeciekać, co jest bardzo niebezpieczne, gdyż z nieszczelnego implantu zaczyna się w takiej sytuacji wydzielać substancja, która wypełnia go, a jej kontakt z tkankami ciała może spowodować bardzo ciężkie reakcje uczuleniowe z zakażeniem włącznie.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

To jednak niejedyne z czyhających niebezpieczeństw, mimo że bardzo poważne. Kobiety decydujące się powiększyć swój biust muszą zdawać sobie sprawę z tego, że piersi poddane operacji wszczepienia implantu są w ciągłym ruchu i skóra w obrębie rany po robi się z czasem coraz cieńsza. Dlatego możliwe staje się otwarcie rany, a wówczas implant wypadnie.

U zdrowych kobiet nie jest to jednak tak częste, jak u tych, których skóra już jest nadwyrężona w jakiś sposób, na przykład w procesie naświetlań podczas terapii nowotworowych, gdzie na skórze powstawały blizny.

Ponadto implant niewłaściwie zainstalowany może na skutek pofałdowania jego powierzchni drażniąc tkanki w jego obrębie, a przez to powodować ból. To ma miejsce zwłaszcza u pacjentek szczupłych posiadających cienką skórę i o drobnej budowie ciała, a także u tych, które posiadają dość małe gruczoły piersiowe.

Innymi niechcianymi powikłaniami, choć już nie tak poważnymi dla zdrowia, są: niesymetryczność piersi, zmiana ich kształtu czy wrażliwość brodawek. To są tylko komplikacje miejscowe, za to ogólnoustrojowe mogą mieć o wiele poważniejszy charakter, a należy do nich wiele bardzo poważnych chorób i dolegliwości. Przy nich opuchlizna po powiększeniu biustu przestaje być problemem wartym głębszego zainteresowania. Co może wystąpić w wyniku operacji powiększania piersi, to:

  • różnego rodzaju infekcje organizmu,
  • problemy z węzłami chłonnymi,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • syndrom Sjogren-Larssona,
  • toczeń,
  • problemy z układem oddechowym,
  • ziarniak,
  • twardzina,
  • chroniczne przeziębienia.

Powikłania po operacjach innych części ciała a powikłania po botoksie

Jeżeli chodzi o inne części ciała, to rzeczywiście, wiele z nich można ulepszyć, jak na przykład policzki, pośladki, części twarzy. Wiele jest takich osób, które się tego podejmują i nierzadko mają ku temu konkretne powody. Za to podejmują się operacji, nawet ryzykując wystąpienie poważnych powikłań.

Przykłady niebezpiecznych powikłań:

  • każda operacja niesie ze sobą ryzyko infekcji różnych części ciała, a nawet infekcji ogólnoustrojowej. Powiększane policzków również może doprowadzić do powstania infekcji. Mogłoby się zdawać, że powiększenie policzków, w razie gdy wstrzykiwanie na przykład botoksu nie wystarcza, będzie względnie prostą operacją, niepowodującą ryzyka powikłań. Mimo że wnętrze ust uchodzi za miejsce bytowania wielu szczepów bakterii i jest dość zanieczyszczone, to nawet pomimo antybiotyków zastosowanych zapobiegawczo, może dojść do zainfekowania wnętrza ust. Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, wówczas bezwzględnie należy usunąć implant, zwłaszcza że implanty policzków są usytuowane dosyć blisko nerwów czuciowych, które mogłyby zostać uszkodzone lub porażone. Ten fakt z kolei mógłby skutkować pojawieniem się bólu lub drętwienia określonych partii twarzy. Ta operacja ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie nie daje również gwarancji na to, że po niej twarz pozostanie równie symetryczna, jak przed nią,
  • operacje powiększenia pośladków również niosą ze sobą ryzyko powikłań, co zwykle objawia przemieszczeniem się implantu wewnątrz ciała, a nawet może zdarzyć się tak, że wszyty implant całkiem się obróci. Na domiar złego, jeżeli implanty zostają wszczepione osobie dosyć szczupłej, istnieje dość duże ryzyko, że będą się po prostu odznaczać na skórze i ciało przybierze wtedy bardzo nieestetyczny kształt i wygląd. Ryzyko powikłań wzrasta głównie wtedy, kiedy chirurg, chcąc ukryć blizny, zdecyduje się robić nacięcia pomiędzy pośladkami. Wtedy może dojść do infekcji. Oprócz tego mogą zaistnieć stany zapalne skóry, zaczerwienienia i podrażnienie w okolicy nacięć, krwiaki, opuchlizna. Niestety, jeśli operacja nie przebiegnie właściwie, może nawet dojść do zatoru tętnicy lub zatoru tłuszczowego, którego konsekwencją może być śmierć pacjenta,
  • zdawać by się mogło, że plastyka nosa, tak często przecież przeprowadzana, nie niesie ze sobą ryzyka komplikacji, jednakże jest wręcz odwrotnie. W przypadku zmiany kształtu nosa ryzykujemy jego odkształcenie, a to z kolei często kończy się kolejną operacją, co już skazuje nas na ryzyko powikłań. Rynoplastyka jest bardzo delikatnym zabiegiem, gdzie ryzykujemy przecież asymetrią nosa, a nawet zapadnięciem się jego skrzydełek. Poza tym nieudany zabieg może wpłynąć na swobodne oddychanie, utrudniając je i przyczynić się również do występowania częstych nieżytów nosa. W tym przypadku również ryzykujemy uszkodzenie nerwów, zaburzeniami w wyczuwaniu zapachów, obrzękiem nosa i jego okolic, a także wytworzeniem się nieoczekiwanych bruzd,
  • podczas przeprowadzania plastyki powłok brzusznych wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Jako że dochodzi do ingerencji w skórne powłoki, które ochraniają wiele narządów, to do niepożądanych komplikacji można zaliczyć krwawienia podskórne i powstałe skrzepy krwi. Ryzyko powikłań znacznie wzrasta, kiedy pacjent już wcześniej cierpiał na kłopoty z krążeniem krwi, ma problemy z sercem lub wątrobą. Zabieg ten niesie ze sobą ryzyko wystąpienia asymetrii brzucha lub nawet pępka, co prowadzi do jego nieestetycznego prezentowania się na tle ciała. Poza tym częste w tym zabiegu są kłopoty z gojeniem się rany pozostałej po operacji, które z kolej są przyczyną blizny o niewłaściwym kształcie, która nie raz wymaga ponownej ingerencji w ciało.

Po przedstawieniu tutaj komplikacji, które niestety pojawiają się często po przebytych zabiegach chirurgicznych o charakterze plastycznym, widać, że wiele osób decyduj się właśnie na nie nawet pomimo powikłań, które mogą być poważniejsze niż, powikłania po botoksie zdjęcia są tutaj niezbitym dowodem na to. Botoks jest substancją o tyle niebezpieczną, że może po nim wystąpić na przykład:

  • porażenie nerwów czuciowych oraz nerwów odpowiedzialnych za skurcze nawet tych partii mięśni, które nie były bezpośrednio potraktowane botoksem,
  • opuchlizna po zabiegu, a także siniaki występujące po zabiegu,
  • upośledzenie mimiki twarzy,
  • mrowienie i krwiaki w miejscach wstrzyknięcia botoksu,
  • zwiotczenie mięśni co objawia się bardzo często opadaniem powiek, jeżeli botoks wstrzykiwany jest w twarz, a również opadanie kącików ust, jednakże to z czasem mija i układ nerwowy wróci do swojej dawnej formy zaraz po wchłonięciu się botoksu, ale z ryzykiem trwałego uszczerbku na zdrowiu oczywiście trzeba się liczyć.

Ryzyko wystąpienia powikłań można zminimalizować. Przede wszystkim należy sprawdzić opinie i kwalifikacje osoby, która będzie zajmować się modyfikacją naszego ciała. Zawsze należy skonsultować nasze plany i oczekiwania co do nich z innymi specjalistami, uważając na te osoby, które zbytnio się spieszą z przeprowadzeniem zabiegów i operacji. Poza tym warto dać samemu sobie trochę czasu na przemyślenie swoich zamiarów i ewentualnemu wycofaniu się z nich. Zawsze trzeba pytać o wszelkie wątpliwości rozwiać i zdać sobie sprawę z kosztów, porównać je i w tym wypadku nie szukać zbyt tanich ofert. Ważne jest, aby czuć się pewnie w swoich wymaganiach i oczekiwaniach. Ceny należy porównywać ze sobą w różnych klinikach, a te, które są zdecydowanie zbyt niskie, powinno się omijać.

Podobne artykuły