Kosmetyka

Podpowiadamy, jaki zabieg na twarz po 40 roku życia warto wykonać. Poznaj najlepsze zabiegi odmładzające na twarz dla cery dojrzałej

U każdego człowieka sytuacja wygląda niemal tak samo. W miarę upływu czasu, jego skóra staje się coraz dojrzalsza i zdradza skutki mijających lat. Najbardziej widać to już po przekroczeniu wieku 40 lat. Wtedy ciało zaczyna dość widocznie przechodzić w fazę starzenia się. W tym okresie zaczynają pojawiać się zmarszczki, nadające skórze twarzy czasami wręcz odmiennego i nawet nienaturalnego wyrazu. Może się to objawiać smutnym lub groźnym wyrazem twarzy, a cera powoli zostaje pozbawiona swojej młodzieńczej jędrności i blasku. Wówczas zaczynamy szukać informacji, który zabieg odmładzający na twarz będzie najlepszy, dla zatrzymania tego procesu.

Dlaczego powinniśmy wykonywać zabiegi na twarz odmładzające?

Pozbawiona właściwego nawodnienia skóra staje się sucha, rysy twarzy się zacierają, a wszelkie niedoskonałości, niegdyś prawie niewidoczne, zaczynają się uwidaczniać, przez co zwracają na siebie uwagę już na pierwszy rzut oka. Aby odjąć sobie nawet kilka lat i zatuszować nieubłaganie postępujące procesy starzenia się skóry, często jedynym wyjściem jest poddanie się zabiegom odmładzającym, a w im późniejszym wieku podejmuje się takie decyzje, stają się one koniecznością.

Za najbardziej popularne uznaje się takie zabiegi, które przynoszą oczekiwany efekt w bardzo krótkim czasie. Często natychmiast po opuszczeniu gabinetu zabiegowego można zauważyć znaczne odmłodzenie cery. Wiele z nich charakteryzuje niewielka inwazyjność, a co za tym idzie niewielkie ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych oraz komplikacji.

Zabiegi odmładzające na twarz cieszą się zainteresowaniem również dlatego, że w łatwy i niedrogi sposób można nie tylko odjąć sobie lat, ale także odrobinę zmodyfikować wygląd twarzy. Skutków tych zabiegów nie można porównywać do zabiegów plastycznych, ale rewitalizują skórę na tyle, że znów może wyglądać młodo, jędrnie i zdrowo.

Zabieg odmładzający twarz – co decyduje o podjęciu decyzji o zabiegu?

Co ma wpływ na podjęcie decyzji o inwazyjnym zabiegu odmładzającym? Stan skóry u osób dojrzałych, czyli takich, które przekroczyły pewien okres swojego życia, może niejako ponaglać do zajęcia się wyglądem swojej skór . Po czterdziestce skóra traci swoją elastyczność, prawidłowe nawilżenie oraz blask. Jednakże wielki wpływ na zdrowie skóry, a nawet całego organizmu ma przede wszystkim dieta i styl życia.

Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na stan całego ciała, tak samo w młodzieńczym wieku, jak w dojrzałym i później na starość. Im lepsze jakościowo posiłki się przyjmuje, tym organizm i wszystkie jego tkanki otrzymują wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

Prócz diety ważne jest dbanie o stan całego ciała, właściwa pielęgnacja i jeśli to możliwe unikanie także stresu. Zbyt wiele się o tym nie mówi, ale stres potrafi w bardzo poważny sposób wpłynąć na zdrowie człowieka. Pogarszanie się stanu zdrowia skóry, jest już często tylko kwestią czasu. Wówczas zaczynają pojawiać się zmarszczki, które jeszcze przed kilku laty były niemal niewidoczne.

Mimo wszystko po czterdziestym roku życia zaczynają wychodzić na wierzch zmarszczki grawitacyjne i mimiczne. Zmarszczki grawitacyjne związane są ze zmniejszającą się ilością kolagenu i elastyny w skórze, przez co traci ona elastyczność i robi się pociągła. Z uwagi na to, że mięśnie słabiej naciągają skórę, ta wiotczeje i zaczyna wręcz zwisać, a owal twarzy nabiera nienaturalnego wyglądu.

Zmarszczki mimiczne uwydatniają się powoli, ale na przestrzeni lat wszelkie często robione grymasy dają o sobie znać i coraz bardziej je widać. Kiedy zmarszczki stają się widoczne, to jest to oznaką, aby wspomóc intensywność pielęgnacji skóry na tyle, na ile jest to możliwe. Jeśli to nie okaże się na tyle owocne, aby przynieść widoczne i oczekiwane zmiany, wówczas należy poszukać innych metod.

Wtedy właśnie przychodzi ten moment, kiedy podejmuje się decyzję o bardziej inwazyjnych krokach. Jeżeli ktoś decyduje się na zabieg lub zabiegi, które oferuje medycyna estetyczna, powinien zasięgnąć wyczerpujących informacji o wybranych zabiegach.

Jaki zabieg na twarz po 40 roku życia?

Osoba, która zdecydowała się na zabieg odmładzający, ma do wyboru kilka opcji, dzięki którym uzyska młodzieńczy wygląd twarzy i odejmie sobie kilka lat ze swego wieku. Należy omówić pokrótce najpopularniejsze zabiegi:

Wypełniacze zmarszczek

Zabieg, jak sama nazwa mówi, polega na wypełnieniu zmarszczek. Wykonuje się go specjalnymi substancjami, mającymi za zadanie wypełnianie bruzd oraz wygładzanie zmarszczek. Najczęściej wypełnianie odbywa się za sprawą wstrzyknięcia pod skórę kwasu hialuronowego, a jedyne, na co należy zwrócić uwagę to wiek pacjenta, poddającego się temu zabiegowi i stan jego skóry.

Zabieg z użyciem wypełniaczy to na obecną chwilę bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej, przeprowadzany głównie na skórze dojrzałej i niewymagający żadnych specjalnych przygotowań. Efekt widzialny jest natychmiast po jego zakończeniu. Poza tym powstałe opuchnięcia i delikatne sińce już kolejnego dnia znikają.

Efekty wstrzykiwania wypełniaczy zmarszczek utrzymują się od 6 miesięcy, do nawet półtora roku.

Jednakże istnieją problemy skórne, które nie pozwalają na przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu. Należą do nich zmiany trądzikowe i inne, występujące w obrębie tej części skóry, która ma zostać poddana zabiegowi. Także występująca opryszczka nie pozwala na wykonanie zabiegu lub uczulenie na kwas hialuronowy. Jednak cieszyć może to, że zabieg mimo swoich natychmiastowo widocznych efektów, nie powoduje zbyt głębokiej ingerencji w skórę.

Przez okres, kiedy działa kwas hialuronowy skóra cieszy się młodszym wyglądem, jest jędrna i nieco pełniejsza, napięta i pełna blasku. Po około półtora roku kwas hialuronowy się wchłania i skóra wraca do swojego stanu sprzed zabiegu. Wówczas można podjąć decyzję o powtórzeniu zabiegu, jeśli oczywiście nie ma ku temu specjalnych przeciwwskazań. Warto dodać, że preparat do wypełniania niedoskonałości skóry, nie powoduje żadnych nieodwracalnych skutków. Nie uzależnia w żaden sposób i można nim wypełniać zmarszczki okresowo, bez obawy o niekorzystne skutki.

Lifting wolumetryczny twarzy

Lifting ten jest zabiegiem, który ma na celu wstrzyknięcie wypełniacza zwiększającego objętość tkanek. Jest nim zazwyczaj kwas polimlekowy. Zabieg nie jest bolesny, a pacjent czuje co najwyżej delikatne kłucie, efekt pęcznienia i rozpychania pod skórą. Jak wszystkie zabiegi inwazyjne z użyciem wypełniaczy tak i ten zapewnia natychmiastowy efekt. Za pomocą kwasu polimlekowego lub hialuronowego możliwe staje się wypełnienie bruzd i wygładzanie zmarszczek, ale również ujędrnienie skóry oraz uformowanie policzków. Najważniejsza staje się możliwość formowania owalu twarzy.

Efekt tego zabiegu utrzymuje się od 6 miesięcy do nawet 2 lat w zależności od intensywności działania preparatu.

Po tym zabiegu mogą pojawić się skutki niepożądane w postaci przebarwień skóry, sińców, obrzęk i swędzenie skóry. Na szczęście te objawy szybko mijają. Osoby uczulone na te kwasy, nie powinny poddawać się tego typu zabiegom, ani takie, które walczą z opryszczką lub posiadają skórę trądzikową.

Nici liftingujące i rewitalizujące

Nici to zastępcza nazwa dla zabiegów bez użycia skalpela. Podczas liftingu poddający się mu pacjent zostaje znieczulony, a następnie wprowadza się pod skórę igłę ze specjalną nicią, która pozostaje wówczas na tkance. Dzięki temu zabieg nie wprowadza żadnych substancji do organizmu. Mimo jego niewielkiej inwazyjności za pomocą nici możliwe staje się profilowanie wybranych miejsc skóry. Nawet można tą metodą udoskonalać inne partie ciała.

Zabieg ten ma wiele zalet, które niekiedy wręcz nakłaniają do poprawy wyglądu różnych partii ciała, jak na przykład podniesienie, wygładzenie czy napięcie skóry. Zabieg jest polecany, gdy chcemy podniesienie kształt łuków brwiowych, wymodelować szczękę, poprawić wygląd piersi i szyi wraz z dekoltem oraz zlikwidować rozstępy.

Skutki terapii z zastosowaniem nici są często bardzo widoczne, ale wszystko zawsze jest w rękach pacjenta i zależne jest od jego decyzji o mniejszej lub większej ingerencji w skórę jego ciała. Można sobie wyobrazić efekt, jaki towarzyszyć będzie nawet drobnemu podniesieniu łuków brwiowych. Stworzy on całkowicie inne spojrzenie i sprawi, że oczy nabiorą nowego i bardziej zalotnego oraz uwodzicielskiego wyglądu. Kompletny efekt zabiegu widoczny jest po około miesiącu. W tym czasie nici pobudzają syntezę kolagenu, produkcję elastyny i nawilżają tkankę podskórną. Skutki tego zabiegu utrzymują się nawet przez okres 18 miesięcy.

Po zabiegu należy o siebie szczególnie zadbać. Twarz poprzez wszelkie zabiegi na niej wykonywane jest bardzo wrażliwa na wszelakie podrażnienia. Dlatego przez pewien okres należy drastycznie ograniczyć nie tylko wysiłek fizyczny, który powodowałby intensywne grymasy na twarzy, ale także zwykłą mimikę twarzy. Należy także zmienić na pewien czas stare przyzwyczajenia. Takie jak na przykład pocieranie skóry twarzy, intensywne śmianie się, a także zaprzestać spania na brzuchu lub na boku. Po zabiegu trzeba z tego zrezygnować, ograniczając tym samym możliwość urażenia skóry twarzy podczas snu. Trzeba także pamiętać, że do czasu kiedy nici zostaną pokryte nowo narastającą tkanką, mogą się poruszyć i zmienić ostateczne położenie, a przez to zmienić oczekiwany efekt.

Jakie osoby nie powinny korzystać z tego zabiegu? Na pewno takie, które mają zaburzenia psychiczne, stosują koagulanty, cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi, a także często zmagają się ze stanami zapalnymi skóry oraz osoby mające stwierdzoną epilepsję.

Zabiegi na twarz odmładzające wygląd po czterdziestce 

W wieku dojrzałym dla skóry, kiedy zdradza ona już postępujące i mogłoby się wydawać nieodwracalnie procesy starzenia się, można sobie oczywiście pomóc, a tym samym opóźnić te procesy, czasem na dosyć długi czas. Pomaga w tym niewątpliwie właściwa pielęgnacja skóry oraz częstsze konsultacje z dermatologiem, który będzie na bieżąco oceniał stan skóry i ewentualnie polecał wykonywanie koniecznych zabiegów. Zawsze należy konsultować się ze specjalistą, aby pomóc sobie w zachowaniu zdrowej skóry jak najdłużej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *