Kosmetyka

Pożegnaj przebarwienia z kwasem kojowym

Jak działa kwas kojowy?

Kwas kojowy to naturalny produkt wykorzystywany do usuwania przebarwień. Cechuje się również właściwościami przeciwstarzeniowymi. To łagodny środek o długotrwałym działaniu, który jest popularnym składnikiem kremów. Łatwo kupić kwas kojowy w aptekach i w sklepach z ekologicznymi kosmetykami. Preparat w czystej formie kosztuje niewiele i jest łatwy w aplikacji. Zobacz, jak go stosować.

Pochodzenie kwasu kojowego

Zapewne słyszałaś o kwasach AHA, BHA, czy PHA. Obecnie popularność zdobywa kwas kojowy, który uzyskuje się z grzybów z gatunku Aspergillus, występujących w procesie fermentacji ryżu. Jest to naturalna substancja o działaniu antygrzybicznym, antyoksydacyjnym oraz antybakteryjnym. Jest częstym składnikiem toników, mydeł i kremów. Stosowany jest również w przemyśle spożywczym, gdzie zapobiega powstawaniu przebarwień na owocach oraz jest chętnie wykorzystywany w kuchni japońskiej.

Jak działa kwas kojowy?

Każda dobra kosmetyczka opowie Ci o jego działaniu w trakcie konsultacji. Najważniejszym efektem stosowania kwasu kojowego jest zahamowanie aktywności tyrozynazy w skórze. To enzym uczestniczący w syntezie melaniny, który blokuje wytwarzanie naturalnego barwnika. Dzięki temu skóra po kilku miesiącach stosowania odzyskuje naturalny koloryt, a plamy znikają. Warto zaznaczyć, że działanie kwasu kojowego zostało udowodnione naukowo. Kwas kojowy powinien być przechowywany w szczelnych butelkach, do których nie ma dostępu światło. Wszystko dlatego, że preparat traci swoje właściwości pod wpływem powietrza i promieni słonecznych.

Kto może używać kwasu kojowego?

To preparat, z którego można korzystać bez względu na wiek. Kwas kojowy pomaga w wybieleniu piegów, a także jest skuteczny w walce z plamami starczymi. Dobrze radzi sobie również z plamami potrądzikowymi oraz tymi na podłożu hormonalnym. Kwas kojowy jest świetnym składnikiem zabiegów na twarz. Można wykorzystać go do usunięcia przebarwień z twarzy lub całego ciała. Najważniejsze, aby preparat był stosowany regularnie przez kilka miesięcy – tylko dzięki temu terapia da wymierne rezultaty. Efekty działania kwasu kojowego będą najlepiej widoczne u osób o jasnej karnacji.

Kwas kojowy – przygotowanie i stosowanie krok po kroku

  • Kup kwas kojowy w aptece lub sklepie kosmetycznym. Pamiętaj, aby zawsze stosować jedynie produkty ze sprawdzonych źródeł.
  • Przeczytaj, czy zakupiony preparat jest od razu gotowy do użytku. Możesz spotkać go w sypkiej postaci – biały, gruboziarnisty proszek kwasu kojowego. W czym rozpuścić kryształki? Można to zrobić w wodzie, alkoholu etylowym, mleczku do demakijażu, czy kremie. Zadbaj o to, aby preparat miał odpowiednie stężenie (wskazówki dotyczące rozcieńczania powinny być zawarte na opakowaniu lub na dołączonej ulotce). Zwykle stosuje się go w stężeniu 1 – 4%.
  • Preparat z kwasem kojowym powinien być stosowany bezpośrednio na przebarwienia, dwa razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem.
  • W czasie terapii wybielającej pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem. To głównie promienie UV są odpowiedzialne za pojawianie się przebarwień na skórze. Produkt najlepiej stosować w okresie od wiosny do jesieni, tak aby uniknąć największego nasłonecznienia.

Toniki, mydła i kremy z kwasem kojowym należy nakładać zgodnie ze wskazaniami producenta, które powinny być zawarte na opakowaniu. Warto zaznaczyć, że w salonach urody dostępne są profesjonalne zabiegi przeciwstarzeniowe, w których kosmetolodzy aplikują na skórę kwas kojowy w większym stężeniu.

Efekty zastosowania kwasu kojowego

Kremy i preparaty z kwasem kojowym są uważane za bardzo skuteczne. Zabiegi na twarz z ich wykorzystaniem przynoszą oczekiwane rezultaty. Po kilku miesiącach ich stosowania przebarwienia są wyraźnie mniej widoczne. Ponadto terapia działa również pozytywnie na skórę. Antyoksydanty hamują proces starzenia się cery. Co więcej, kwas kojowy również spłyca zmarszczki oraz ma działanie antybakteryjne – jest także składnikiem wykorzystywanym w terapiach przeciwtrądzikowym.

Przeciwwskazania do zabiegu z kwasem kojowym

Skutki uboczne terapii rozjaśniającej skórę są rzadko spotykane. Zdarza się jednak, że u osób nadwrażliwych na jego działanie może wystąpić zaczernienie oraz wysypka, a nawet mogą pojawić się pęcherze. Przed zastosowaniem kwasu kojowego warto sprawdzić, czy w kontakcie ze skórą nie wywołuje on odczynu alergicznego.

[Głosów:4    Średnia:4.5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *