Medycyna estetyczna

Jak wygląda i z czym się wiąże operacja piersi? – najlepszy opis zabiegu

My kobiety mamy to do siebie, że lubimy czuć się atrakcyjnie. Wszelkie komplementy mocno nas dowartościowują i wprawiają w świetne samopoczucie. Jednak większość z nas posiada uwarunkowania biologiczne, które skutecznie obniżają poczucie własnej wartości. Jednym z tego typu mankamentów są małe piersi. Nie każdą z nas natura obdarzyła przecież dużym biustem. Dlaczego akurat mowa o biuście? Otóż jest to w końcu jeden z największych atrybutów kobiety. Kierując się nieodpartą chęcią posiadania większego biustu, wiele z nas decyduje się na sztuczne piersi. Jednak czy to jest bezpieczne?

Dlaczego wiele kobiet chce powiększyć biust?

Coraz bardziej rozwijająca się dziś medycyna estetyczna, daje nam wiele możliwości, dzięki którym możemy spełnić swoje marzenia o pięknym wyglądzie. To, o czym kiedyś można było jedynie pomarzyć, dziś (pomimo sporego nakładu pieniężnego) może stać się rzeczywistością. Korzystając z dobrodziejstw technologii, wiele kobiet decyduje się na najbardziej popularną operację, jaką jest powiększenie piersi.

W ich przekonaniu to jedyne rozwiązanie, które sprawi, że poczują się kobieco i atrakcyjnie. Zanim jednak pomyślimy o operacji, warto wykonać osobisty rachunek sumienia. To bardzo ważne, aby dokładnie przeanalizować zysk oraz potencjalne ryzyko operacji. W końcu chodzi o nasze zdrowie. Niestety u większości pań, które decydują się na ten krok, główną przyczynę stanowią kompleksy, wynikające z porównań do innych kobiet. Rzadko można spotkać kobietę, która byłaby całkowicie pozbawiona kompleksów, choć nie jest wykluczone, że takie panie nie istnieją.

Czy sztuczne piersi są bezpieczne?

Z reguły, każde ciało obce wprowadzone do organizmu, niesie za sobą potencjalne ryzyko. Dotyczy to także sztucznych piersi, które bazują na specjalnych implantach. Ich skład oraz budowa zostały opracowane w taki sposób, aby nie zagrażały życiu i zdrowiu kobiety. W związku z tym uznawane są za bezpieczne. Lekarze zapewniają, że nawet w przypadku uszkodzenia implantu, zawarty w nim silikon nie wydostanie się z wnętrza torebki i nie zmieni swojego kształtu. Bezpieczeństwo gwarantuje też podwójna torebka implantu, która skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ta metoda jest coraz częściej stosowana przez chirurgów.

Warto mieć także na uwadze, że powiększanie piersi nie zawsze daje oczekiwany efekt. Sztuczne piersi po operacji mogą nieco odbiegać wyglądem od tych, które sobie wymarzyłyśmy. Na dodatek „nowe” piersi będą nas słono kosztowały (koszt rzędu ok. 12 – 15 tys.). Do tego dochodzi silny ból, konieczność noszenia specjalnej bielizny uciskowej, blizny pooperacyjne oraz ewentualne powikłania. Dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję o poddaniu się operacji plastycznej. O ile samo powiększenie piersi stanowi niejako fanaberię, o tyle operacja piersi dla niektórych kobiet jest wręcz zbawiennym rozwiązaniem.

Na czym polega operacja piersi?

Decydując się na operację piersi, ważne jest, aby decyzja ta była w pełni świadoma. Jest to poważna ingerencja w nasze ciało, która niesie za sobą potencjalne ryzyko. W związku z tym, wyrażając zgodę na operację, bierzemy pełną odpowiedzialność za cały jej przebieg. Operacja plastyczna powiększenia piersi polega na umieszczeniu w ich wnętrzu specjalnych implantów, które nadadzą im piękny i symetryczny kształt. Sztuczne piersi wyglądają perfekcyjnie, przez co są bardzo chętnie eksponowane przez ich posiadaczki.

Rodzaje implantów piersi

Skoro mowa o operacji powiększania biustu, należy wspomnieć także o rodzajach implantów, jakie wykorzystuje się podczas operacji. Rozróżniamy je ze względu na kształt, teksturę (gładką lub porowatą) oraz rodzaj wypełnienia. Biorąc pod uwagę kształt implantów, do wyboru są zwykle okrągłe lub anatomiczne protezy. Te ostatnie nadają piersiom znacznie bardziej naturalny wygląd, natomiast biust powiększony implantami okrągłymi, wygląda naturalnie jedynie w pozycji leżącej. Okrągłe piersi są wizualnie perfekcyjne, przez co ich wygląd nie pozostawia najmniejszych złudzeń – wszyscy wiedzą, że są to sztuczne piersi. Implanty anatomiczne są z kolei zbliżone kształtem do naturalnej piersi (postać przypominająca łzę), co sprawia dyskretne powiększenie biustu, zachowujące niewielką linię opadania piersi.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj wypełnienia implantów. W tym przypadku do wyboru mamy torebki silikonowe oraz solne. Bardziej powszechne (a zarazem bezpieczniejsze) są implanty silikonowe. Substancja jest odporna na uszkodzenia oraz ma zdolność do utrzymywania jednakowego kształtu bez względu na pozycję ciała. Minusem silikonowych implantów jest jedynie wyczuwalna w dotyku twardość piersi, która może okazać się niekomfortowa.

Drugim rodzajem torebek są implanty, wypełnione solą fizjologiczną. W tym przypadku lekarze wskazują na więcej powikłań z tytułu stosowania tego typu protez. Zastosowanie implantu solnego grozi m.in. ryzykiem wystąpienia infekcji, pęknięciem bądź przeciekaniem torebki. Z uwagi na możliwe powikłania, tego typu implanty znacznie rzadziej wykorzystywane są podczas operacji.

Jakie możliwości daje operacja piersi?

Operacja piersi to nie tylko powiększenie ich dotychczasowego rozmiaru. Dzięki specjalistom możemy skutecznie zlikwidować inne defekty, które obniżają naszą samoocenę. Chirurgia plastyczna daje nam bowiem możliwość korekty asymetrii piersi, podniesienia lub nawet zmniejszenia piersi. Dosyć rzadką operacją piersi jest wyciąganie zapadniętych brodawek. Znacznie mniej inwazyjnym zabiegiem jest np. czasowe powiększenie biustu. W tym celu wykorzystuje się specjalny żel na bazie kwasu hialuronowego, który po wstrzyknięciu utrzymuje się ok. 1 – 2 lat.

Powiększenie biustu – opis operacji

Chirurgiczne powiększanie piersi zawsze poprzedzone jest konsultacją ze specjalistą. Spotkanie z lekarzem służy omówieniu wszelkich szczegółów operacji oraz poznaniu oczekiwań pacjentki. To na tym etapie odbywa się wybór implantów, których kształt dopasowywany jest indywidualnie do pacjentki.

Operacja rozpoczyna się od podania narkozy. Następnie chirurg wykonuje nacięcia wokół brodawki, w bruździe podpachowej oraz podpiersiowej. Kolejny krok to umieszczenie wybranego wcześniej rodzaju implantu, bezpośrednio pod większym mięśniem piersiowym albo pod gruczołem sutkowym. Po umiejscowieniu implantu lekarz modeluje kształt piersi oraz układa je symetrycznie względem siebie.

Po „uformowaniu” biustu rozpoczyna końcowe szycie nacięć. Cała operacja trwa maksymalnie 2 godziny. Pacjentka zobligowana jest do pozostania w klinice jeszcze przez najbliższe 2 dni po operacji. Ból, nadwrażliwość oraz obrzęk piersi, utrzymują się zwykle do ok. 3 tygodni po wykonanej operacji.

Możliwe powikłania pooperacyjne

Każda operacja, która ingeruje w nasze ciało, niesie za sobą ryzyko powikłań. Do tych najczęstszych można zaliczyć przede wszystkim powstanie infekcji lub krwotoku. Powikłaniem jest też blizna, która początkowo jest czerwona. Dopiero z czasem zaczyna być mniej widoczna. Ryzyko niesie także narkoza, ponieważ konsekwencje tego typu znieczulenia mogą przybrać groźną postać. Od wykwitów skórnych, po paraliż, a nawet śmierć.

Powiększanie biustu – przeciwwskazania do wykonania operacji

Operacja powiększenia biustu nie jest wskazana każdej kobiecie. Powiększenie piersi wykluczają bowiem m.in.:

  • zaburzenia funkcji nerek,
  • infekcje (np. niewielkie przeziębienie),
  • niewydolność krążeniowo – oddechowa,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • ciąża oraz okres karmienia,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe itp.

Operacja powiększenia biustu jest poważną decyzją, która powinna być dogłębnie przemyślana. Decydując się na sztuczne piersi, ważny jest też wybór właściwego lekarza. Dlatego warto stawiać na wykształconych lekarzy, specjalizujących się w dziedzinie chirurgii plastycznej. Musi to być osoba, której kompetencje wzbudzą nasze zaufanie. Dzięki takiej opiece operacja będzie znacznie bardziej bezpieczna, a uzyskany efekt, w pełni nas zadowoli.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź zaufany gabinet medycyny estetycznej w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *