Fryzjer

Nie wiesz, jaką masz porowatość włosów? Wskazujemy najlepsze sposoby na jej określenie!

Wiele kobiet bardzo często ma problem z doborem idealnej odżywki, czy szamponu do włosów. Wszystko przez to, że większość z nas tak naprawdę nie zna swoich włosów. Traktujemy je zwykle, jako upiększający element wizerunku, nie zagłębiając się w ich strukturę (porowatość) czy kondycję. Okazuje się, że wiedza na temat własnych włosów mogłaby znacznie ułatwić codzienną pielęgnację, a zadbane i pięknie lśniące włosy stałyby się jeszcze większą wizytówką naszego wizerunku. Dlatego warto zagłębić się w ten temat. W poniższym artykule podpowiadamy m.in., jak sprawdzić porowatość włosów bez konieczności wizyty u trychologa.

Czym właściwie jest porowatość włosów?

Porowatość to nic innego jak określenie stopnia rozchylenia łusek włosowych. Każdy włos, a raczej jego powierzchnia, zbudowana jest z mikroskopijnych łusek, które charakterystycznie na siebie nachodzą (coś na wzór szyszki). Ułożenie łusek może być różne. U niektórych kobiet łuski włosów przylegają do siebie, z kolei u innych są bardziej lub skrajnie odstające (powracając do przykładu szyszki: młoda szyszka o zwartych łuskach to włosy niskoporowate, natomiast starą, rozłożystą szyszkę przypominają włosy wysokoporowate).

Poziomy porowatości włosów

Jak już wyżej wspomnieliśmy, włosy mogą posiadać różny poziom porowatości. Włos posiadający delikatnie rozchylone łuski włosowe określa się mianem średnioporowatego. Z kolei wysokoporowate włosy charakteryzują się wystrzępionymi oraz bardzo odstającymi łuskami. Taki poziom porowatości świadczy o nadwyrężonych i bardzo zniszczonych włosach. Pozostaje jeszcze jeden poziom – włosy niskoporowate. W tym przypadku łuski ściśle do siebie przylegają, a włosy są zdrowe i odznaczają się dobrą kondycją.

Włosy wysokoporowate

Najwyższy poziom porowatości włosów spowodowany jest zazwyczaj niewłaściwą pielęgnacją lub zabiegami fryzjerskimi. Zdarza się też, że włosy wysokoporowane występują naturalnie (np. kręcone włosy). Porowatość najwyższego stopnia objawia się nieregularnym rozmieszczeniem łusek włosowych, które na dodatek są mocno rozchylone.

Tego typu włosy bardzo szybko reagują na zmieniającą się temperaturę otoczenia. Ponadto, jak oszalałe chłoną wszystko na zasadzie gąbki. Niestety działa to też w drugą stronę. To, co zostało wchłonięte, równie szybko jest wydalane. Wysokoporowate włosy są też niezwykle wrażliwe, w związku z tym bardzo łatwo można je zniszczyć (pozbawić łuski). Brak łuski powoduje zwykle, że włosy stają się łamliwe, a końcówki zaczynają się nieestetycznie rozdwajać. Pomimo wrażliwości, włosy wysokoporowate są bardzo podatne na różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie, np. farbowanie czy stylizację.

Włosy, które osiągnęły najwyższy poziom porowatości, powinny być pielęgnowane we właściwy dla nich sposób. Brak pielęgnacji sprawi, że nie będą wyglądały dobrze. Z pewnością bardzo szybko to zauważymy, ponieważ będą wówczas szorstkie, matowe i napuszone (co jest chyba najbardziej drażniącą przypadłością). Obserwując swoje włosy, możemy łatwo zdiagnozować, czy są wysokoporowate, czy nie. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na to, czy włosy bardzo łatwo się moczą i błyskawicznie wysychają. Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z rozchyloną łuską, czyli wysokim poziomem porowatości.

Włosy średnioporowate

To najczęściej występujący poziom porowatości włosów. Łuski takich włosów są delikatnie rozchylone i nieznacznie odstają od powierzchni włosa. Posiadacze tego typu włosów mają ułatwione zadanie, ponieważ włosy o średniej porowatości najłatwiej jest pielęgnować. Normalne włosy w zasadzie nie sprawiają żadnych kłopotów zarówno podczas codziennej pielęgnacji, jak i w trakcie zabiegów fryzjerskich. Niekiedy mogą się jednak puszyć, dlatego powinno się stosować odpowiednie kosmetyki, które skutecznie zapobiegną takiej reakcji.

Włosy niskoporowate

Niska porowatość włosów nie występuje już tak często, jak poprzednie. Włosy niskoporowate mają całkowicie przylegające oraz regularnie ułożone łuski. Jednym słowem są to zdrowe włosy, których można jedynie pozazdrościć. Włosy niskoporowate są bardzo mocne oraz odporne na wszelkie uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie. Fenomenem tego typu włosów jest ich naturalny blask oraz gładka i lśniąca powierzchnia. Zamknięte łuski włosowe sprawiają, że włosy nie chłoną wody, jak w przypadku pozostałych. Włosy niskoporowate to prawdziwy skarb, ponieważ niepotrzebna jest tutaj szczególna pielęgnacja. Same z siebie wyglądają dobrze i zdrowo, nie puszą się ani nie elektryzują. Jedynym mankamentem niskoporowatych włosów jest wydłużony czas schnięcia po zamoczeniu.

Infografika dotycząca rodzajów porowatości włosów

Pielęgnacja włosów średnio i wysokoporowatych

Wszystkie włosy potrzebują pielęgnacji. Jednak powinna być ona dobrana indywidualnie do ich kondycji oraz struktury (stopnia porowatości). Niektóre wymagają głębokiego odżywienia i nawilżenia (włosy wysokoporowate), a innym z kolei wystarczy jedynie lekka odżywka w sprayu (włosy niskoporowate). Pamiętajmy, że „nadużycie” pielęgnacji może obciążyć i osłabić włosy oraz pozbawić je sprężystości i blasku.

Szczególnej pielęgnacji niewątpliwie wymagają włosy wysokoporowate. Tutaj zalecane jest używanie delikatnych szamponów z najuboższym składem (np. te dla dzieci). Podczas mycia, najlepiej wmasowywać szampon tylko w skórę głowy (skalp). Na resztę nakładamy jedynie odżywkę. Po umyciu najlepiej jest spłukać włosy letnią wodą, która powoduje zamykanie się łusek włosowych. Bardzo ważne jest też suszenie takich włosów. Absolutnie zakazane jest zakręcanie ręcznika na głowie oraz energiczne pocieranie włosów. Najlepiej osuszyć je z nadmiaru wody za pomocą zwykłego ręcznika papierowego i pozostawiać do samoczynnego wyschnięcia. Jeśli mamy zamiar użyć suszarki do włosów, należy stosować niską temperaturę suszenia.

Niewskazane jest też spanie z mokrymi włosami. Jeśli są długie i suche, przed snem powinno się je związać w luźny kok lub warkocz. Dzięki temu nie będą się elektryzować, a rano oszczędzimy sobie nerwów w ich rozplątywaniu. W pielęgnacji włosów wysokoporowatych wskazane jest także korzystanie z protein i naturalnych olejków, które nawilżą zniszczone włosy. Dobrze sprawdzą się też odżywki w sprayu. Pielęgnacja to jednak nie tylko stosowanie różnych preparatów, lecz także regularne podcinanie. Suche i rozdwojone końcówki wysokoporowatych włosów należy podcinać co 3 miesiące.

W jaki sposób można określić porowatość włosów?

Stopień porowatości włosów możemy określić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wizyta u lekarza specjalisty, czyli trychologa. Udając się na taką wizytę, możemy dowiedzieć się nie tylko o tym, jaki stopień porowatości posiadają nasze włosy, lecz wiele więcej. Lekarz podpowie, jak powinniśmy dbać o włosy, by były w dobrej kondycji. Niestety taka wiedza kosztuje. Na szczęście są jeszcze domowe sposoby na to, by sprawdzić porowatość naszych włosów. Dzięki prostym „eksperymentom” polegającym na bacznej obserwacji włosów bardzo szybko określimy, jaki poziom porowatości posiadają.

Porowatość włosów test domowy

Jeśli nie wiesz, jaka jest Twoja porowatość włosów test domowy pomoże Ci ją zdiagnozować. Poniżej przedstawiamy nie jeden, a kilka sposobów na określenie poziomu porowatości włosów.

Sposób 1 Szklanka z wodą

Napełnioną do połowy szklankę z wodą stawiamy na stole. Następnie fragment lub cały włos wrzucamy do szklanki i pozostawiamy na 5 minut, bacznie obserwując jego zachowanie. Kiedy po upływie kilku minut włos utrzymuje się na powierzchni wody, oznacza to, że jego poziom porowatości jest niski. Zanurzony do połowy wskazuje na średnią porowatość, natomiast gdy opadnie na dno szklanki, wówczas możemy być pewni, że nasze włosy są wosokoporowate.

Sposób 2 Mąka

Włosy rozpuszczamy i dokładnie rozczesujemy. Następnie posypujemy je niewielką ilością mąki i obserwujemy ich zachowanie. Jeśli mąka szybko spadnie, włosy są niskoporowate. Gdy natomiast pozostanie jej dużo na włosach, są one najprawdopodobniej wysokoporowate.

Sposób 3 Kokos

W tym przypadku wykonujemy olejowanie włosów za pomocą oleju kokosowego i obserwujemy ich reakcję. Jeśli się spuszą i nie będą wyglądały zbyt korzystnie, jest to znak, że są wysokoporowate.

Ogólna kondycja włosów ma ogromne znaczenie dla naszego wyglądu. Kiedy mamy problem z nadmiernie puszącymi się włosami, wiążemy je zazwyczaj w kucyk bądź w koka. O rozpuszczonych włosach można wówczas zapomnieć. Dlatego sprawdźmy najpierw, jaką porowatość mają nasze włosy i na tej podstawie dobierzmy odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon fryzjerski w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *