PaznokciePodologia

Kim jest podolog i czym się zajmuje?

Rezerwacja online w salonach kosmetycznych Moment.pl

Podologia to nowa dziedzina kosmetologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem stóp. W Polsce coraz częściej korzystamy z usług specjalistów podologów, warto więc poznać lepiej specyfikę ich pracy. Może już wkrótce i ty odwiedzisz gabinet takiego eksperta?

Kim właściwie jest podolog?

To idealne pytanie na początek naszej wspólnej przygody z wiedzą podologiczną na blogu Moment.pl. A tak naprawdę: „kim nie jest podolog?”. Rzeczywiście, bardzo często mylimy ten zawód z innymi: patologiem, pedologiem, pedikiurzystką, kosmetologiem, kosmetyczką itp. Słowo „podolog” wywodzi się od dwóch greckich słów: podo („stopa”) i logia („nauka”), które tworzą termin oznaczający naukę o stopie.
Jak stać się podologiem? Specjaliści mogą zdobywać wiedzę podologiczną dzięki następującym formom kształcenia:

  • studia licencjackie kosmetologiczne z ukierunkowaniem na podologię (dyplom kosmetologa),
  • studia podyplomowe ze specjalnością podologiczną (dyplom kosmetologa ze specjalnością),
  • kursy, warsztaty i szkolenia (oferowane przez doświadczonych podologów z Polski i zagranicy, a także sklepy i hurtownie sprzętu podologicznego), konferencje i zjazdy tematyczne.

W Polsce zawód ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczbę gabinetów podologicznych w naszym kraju obecnie szacuje się na ponad tysiąc, a popyt na usługi podologów rośnie. Można zapytać, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta – do najważniejszych ról podologa należy edukacja społeczeństwa, co powoduje zwiększenie świadomości i wiedzy na temat stóp, ich schorzeń, właściwej pielęgnacji oraz pomocy, jaką można otrzymać w gabinecie podologicznym.

Czym jeszcze zajmuje się podolog?

Rezerwacja online podolog - Moment.plWszystkim tym, co trapi potencjalnych pacjentów i jednocześnie dotyczy skóry stóp i nóg. Gabinet podologiczny to magiczne miejsce, w którym oprócz właściwej diagnostyki, wywiadu zdrowotnego oraz wiedzy na temat dotykającego nas schorzenia wykonać można pedicure leczniczy. Jest to zabieg pedicure połączony z leczeniem zmian patologicznych w obrębie stóp. Podolog zajmuje się odciążeniem bolesnych i problematycznych miejsc na skórze pacjenta. Nie tylko opatruje skutek (czyli zmianę), ale również dba o zdiagnozowanie przyczyny powstałego schorzenia. Dobiera właściwą terapię oraz współpracuje z lekarzami różnych dziedzin. Konsultuje swoich pacjentów z flebologiem, dermatologiem, diabetologiem, chirurgiem, ortopedą, fizjoterapeutą, a szczególnie często – z technikami wykonującymi indywidualne wkładki ortopedyczne.

Nie bez przyczyny w tekście znalazło się tak dużo medycznych terminów: zawód podologa jest profesją okołomedyczną, a zdrowie stóp zależy od prawidłowości procesu leczenia. Dlatego niezwykle ważne są: diagnostyka, terapia oraz konsultacje z lekarzami wielu specjalności. Pozwala to na holistyczną analizę każdego problemu, a jego sukces zależy w dużej mierze od indywidualnego podejścia. 

Kiedy zgłosić się do podologa?

Tak naprawdę zawsze, gdy w obrębie stóp pojawi się niepokojąca zmiana, możesz udać się do gabinetu na konsultację. Nie należy obawiać się wizyty.

W czym pomoże podolog?

W gabinecie podologicznym diagnozowane są schorzenia, takie jak: wrastające paznokcie, odciski, nagniotki, zmiany płytek paznokciowych, modzele, zrogowacenia, pękające pięty, łuszczące się lub nadmiernie pocące się stopy.

  • Wrastający paznokieć – palec u stopy jest opuchnięty, krwawi, boli przy dotyku, pojawia się ropa, narasta „dzikie mięso”, a dodatkowo towarzyszy temu ubytek płytki lub jej nieodpowiednie skrócenie? Jeśli chociaż dwa z tych sygnałów zaistniały jednocześnie, to zdecydowanie warto odwiedzić gabinet podologiczny. Paznokieć i paluch można uratować, stosując zabieg metodą Arkady, różnego rodzaju klamry na wrastające paznokcie, tamponady, rekonstrukcję paznokcia lub kilka metod jednocześnie. Pamiętajmy, że usuwanie paznokcia przez chirurga to naprawdę ostateczność!
  • Usuwanie odcisków, usuwanie modzeli oraz usuwanie nagniotków to zabiegi o bardzo podobnym przebiegu terapeutycznym. Każdy z tych problemów jest odpowiedzią skóry na nieprawidłowości wynikające z niewłaściwego przetaczania stopy, anatomii ciała oraz źle dobranego obuwia. W przypadku pojawienia się tych zmian należy się skonsultować z fizjoterapeutą oraz technikiem wykonującym indywidualne wkładki.
  • Gdy zauważymy niepokojące zmiany koloru lub struktury i kształtu paznokci, również możemy się zgłosić do podologa. Dobrze wykonana rekonstrukcja paznokcia, wzmocnienie płytki odpowiednią masą, wykonanie badania mikologicznego i bakteriologicznego oraz wskazanie prawidłowej pielęgnacji domowej zdecydowanie poprawią kondycję paznokci.
  • Pękające pięty, nagniotki, zrogowacenia, łuszczenie się skóry też nie są powodem do wstydu. Odwiedź najbliższy gabinet podologiczny i ciesz się zdrowymi stopami!

Z każdym problemem stóp możesz udać się do podologa. Pamiętaj również, że im wcześniej zgłosisz się do specjalisty tym szybciej pozbędziesz się trapiącego problemu, może to również zahamować rozwój wielu schorzeń czy infekcji. Swoje stopy zawsze powierzaj najlepszym specjalistom, znajdziesz ich na portalu rezerwacyjnym www.moment.pl.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon urody w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze: 1

  • Bardzo dobry i rzeczowy artykuł. Mnie czesto straszy ile ludzi próbuje sie leczyć na własna rękę zamiast udać sie do podologa. Pozdrswiam