Podologia

Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na pocenie stóp. Zobacz, jak pozbyć się krępującego problemu

Niezadbane stopy, pomimo tego, że często są ukryte w butach, potrafią wprawiać w niemały dyskomfort. Wiele osób zmaga się np. z nadmierną potliwością stóp, która nie jest niczym przyjemnym. Wręcz przeciwnie, potrafi nawet znacznie obniżyć samoocenę i wprawić w zakłopotanie. Problem nadmiernej potliwości stóp może być poważny, w związku z tym często wymaga leczenia. Warto podkreślić, że nie każde pocenie nóg musi występować na tle chorobowym. Dlatego, jeśli zmagamy się z tym problemem, udajmy się do lekarza. Walkę z nadmierną potliwością będą wspierały także domowe sposoby na pocenie nóg. Co może przyczyniać się do powstania takiego stanu? Jakie są domowe sposoby na potliwość nóg? O tym dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Pocenie stóp – kilka faktów, które warto wiedzieć na ten temat

Oczywiste jest, że pocenie się to jedna z naturalnych czynności fizjologicznych, występująca u każdego człowieka. Pot pojawia się zwykle na skutek podwyższonej temperatury, w czasie długotrwałego działania, stresu lub na skutek intensywnego wysiłku. Pocenie się stanowi pewien mechanizm ochronny organizmu, zabezpieczającego się przed przegrzaniem. Nie zawsze jednak ilość potu ma charakter umiarkowany. Zdarza się, że jest go zdecydowanie za dużo. W takiej sytuacji mamy do czynienia z niekomfortową nadpotliwością.
Zjawisko to dotyczy także stóp, które poprzez nadmiar wytwarzanego potu narażone są na powstawanie otarć oraz rozwój różnych chorób. Mało tego, pocenie nóg niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a nawet stanowi pewne ograniczenie w relacjach towarzyskich. Nieprzyjemny zapach stóp wyczuwalny jest od razu po zdjęciu butów. Dla wielu osób to bardzo niekomfortowa sytuacja.

Czemu stopy się pocą? – przyczyny

Pocenie się stóp, a raczej nadmierna praca gruczołów łojowych, może mieć tak naprawdę wiele przyczyn. Nadpotliwość może być spowodowana zaburzeniami w gospodarce hormonalnej lub chorobą (np. nadreaktywnością układu nerwowego lub cukrzycą). Równie dobrze może okazać się, że skłonność do pocenia stóp może być czynnikiem genetycznym. Pocenie nóg może też pojawić się na skutek nieprawidłowej higieny. Nadmierną potliwość można zauważyć np. gdy przebywamy w prawidłowych warunkach temperaturowych. Zdrowe stopy nie powinny się wówczas pocić.
Trzeba podkreślić, że na wymienione powyżej przyczyny nie mamy wpływu. Co innego, gdy pocenie nóg następuje wskutek nieodpowiedniej higieny. Wówczas jesteśmy w stanie samodzielnie zniwelować ten problem. Bardzo pomocne będą w tym przypadku domowe sposoby na potliwość nóg oraz przestrzeganie kilku ważnych zasad. Warto podkreślić, że niewłaściwa higiena nie jest przyczyną wyłącznie przykrego zapachu. Nadmiar potu to także świetne podłoże do rozwoju grzybów. W wyniku złych nawyków higienicznych na stopach może pojawić się grzybica lub drożdżyca.

Domowe sposoby na pocenie nóg

Kiedy stopy zaczynają się zbytnio pocić, z pewnością od razu to poczujemy. W związku z tym należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową ich higienę. Podstawową czynnością, którą powinno się wykonywać każdego dnia, jest mycie stóp w chłodnej wodzie (również po każdym wysiłku). Czemu akurat w chłodnej, a nie w ciepłej wodzie? Otóż letnia woda stabilizuje pracę gruczołów potowych (ciepła natomiast pobudza je do działania). Bardzo ważne jest też dokładne wytarcie stóp zaraz po umyciu oraz korzystanie z preparatów ograniczających pocenie stóp.

Niezwykle ważnym czynnikiem, który sprzyja poceniu się stóp, są skarpetki wykonane ze sztucznego materiału. Najlepiej sprawdzą się bawełniane skarpety, które przepuszczając powietrze, sprawią, że stopy będą mogły swobodnie oddychać. Zaleca się także stosowanie specjalistycznych dezodorantów do butów, które zredukują pocenie, zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Wietrzenie stóp to kolejna czynność, która bardzo korzystnie wpłynie na nasze stopy. Warto zapamiętać, że przegrzanie stóp nie tylko spowoduje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu, lecz także niekorzystnie wpłynie na cały organizm. Dlatego, kiedy pora temu sprzyja, powinniśmy nosić klapki i sandały, które zapewnią stopom przewiew. Jeśli natomiast wkładamy pełne buty, warto posypać stopy talkiem. Nie zapominajmy też, że bardzo ważne są wkładki w butach. Najlepiej, jeśli będą skórzane!

Ogólna pielęgnacja stóp ma ogromne znaczenie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków, które przeciwdziałają poceniu się stóp. Zmagając się więc z problemem nadpotliwości, warto trochę zainwestować, by zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania.

Wzmożona praca gruczołów potowych może być też wynikiem nadmiernego stresu. W związku z tym zaleca się prowadzenie w miarę możliwości (choć czasem to niemożliwe) spokojnego trybu życia. Najlepiej, gdy odstawimy też kawę, alkohol i papierosy. Używki bowiem sprzyjają poceniu się stóp. Nie zapominajmy też o właściwej diecie bogatej w niezbędne witaminy i minerały. Pomocne są również zioła (np. skrzyp, tymianek, pokrzywa lub szałwia), na których bazie wykonuje się specjalne kąpiele dla stóp.

* Nogi należy wymoczyć w roztworze wody z solą przeznaczoną do kąpieli stóp oraz z naparem ziołowym (dowolnie wybrane ziele). Warto podkreślić, że sól ma świetne właściwości odkażające. Kąpiel z solą i ziołami sprawi, że stopy będą w znacznie lepszej formie, a my poczujemy się zrelaksowani. Regenerację stóp dopełni masaż, którego wykonanie zajmie nam zaledwie kilkanaście minut.

Nadmierne pocenie stóp – jak leczyć?

Kiedy okaże się, że odpowiednia higiena oraz preparaty na pocenie nie dają pożądanych rezultatów, to sygnał, by udać się do lekarza. W sytuacji, gdy specjalista zdiagnozuje przyczynę, która bezpośrednio odpowiada za pocenie stóp, wprowadzi odpowiednie leczenie. Jeżeli pacjent zmaga się z grzybicą stóp lub wykryto u niego zaburzenia hormonalne, w pierwszej kolejności należy wyleczyć te schorzenia.

Jeżeli natomiast przyczyna nie zostanie rozpoznana, lekarz może zaproponować zabieg, którym jest np. sympatektomia. Jest to zabieg o charakterze chirurgicznym, który wykonuje się w ogólnym znieczuleniu. Sympatektomia polega na przecięciu wybranych nerwów, odpowiadających za pracę gruczołów potowych.
Kolejną metodą leczenia nadpotliwości stóp jest botoks, czyli toksyna botulinowa. Substancję wykorzystuje się w walce z problemem nadpotliwości stóp, ponieważ wykazuje ona działanie hamujące pracę gruczołów potowych. Nie zawsze jednak zabieg usunie dolegliwość. W najgorszym przypadku jedynie ograniczy pocenie nóg. Zabieg z użyciem botoksu polega na ostrzykiwaniu skóry stóp. Jeszcze innym zabiegiem, który hamuje wydzielanie się potu, jest jonoforeza (działanie prądu na skórę). Wprowadzane w skórę podczas zabiegu substancje, skutecznie zmniejszają ilość wytwarzanego potu.

Jakie preparaty ograniczą pocenie nóg?

Dzisiejsza branża kosmetyczna posiada w ofercie bardzo wiele środków, które pomagają skutecznie zwalczać problem pocenia się stóp. Wybór jest ogromny. Od sztyftów, płynów czy żeli, aż po maści, zasypki, spraye, a nawet tabletki. Jednym z produktów, który z pewnością się przypada, jest antyperspirant do stóp. Preparat działa dokładnie na tej samej zasadzie, co antyperspirant pod pachy. Nie dość, że reguluje pracę gruczołów potowych, to w dodatku działa antybakteryjnie, usuwając nieprzyjemny zapach potu. Niektóre kosmetyki należy stosować na noc, dlatego, zanim z nich skorzystamy, warto sprawdzić najpierw informację na ulotce.
Produkty kosmetyczne przeznaczone do stóp z tendencją do nadmiernego pocenia, posiadają najczęściej w swoim składzie alantoinę, chlorek glinu, a także inne sole glinu. Nie bez powodu wykorzystywane są w tym celu akurat te substancje. Zarówno alantoina, jak i chlorek glinu skutecznie hamują wydzielanie się potu. Bardzo dużym ułatwieniem są preparaty w sprayu, których aplikacja jest dziecinnie prosta, szybka i przyjemna. W związku z tym w razie nieoczekiwanie pojawiającego się dyskomfortu w formie brzydkiego zapachu, można szybko i sprawnie skorzystać z takiego dezodorantu.

Pamiętajmy, że stopy to poniekąd nasza wizytówka, dlatego konieczna jest właściwa pielęgnacja, która utrzyma je w jak najlepszej kondycji. Tym bardziej, gdy naszym problemem jest pocenie stóp. Starajmy się zakładać cienkie, bawełniane skarpetki oraz przewiewne buty. Stosujmy też kąpiele ziołowe, które korzystnie wpłyną na nasze stopy. Sukces jest więc w naszych rękach!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Znajdź najlepszy salon manicure w swoim mieście

Dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *